Blog

Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 2
30.05.2018

Eksploatacja, remont i konserwacja sieci kanalizacyjnych

W artykule znajdziesz:

Eksploatacja, remont i konserwacja sieci kanalizacyjnych

Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 1.10.1993 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji, remontach i konserwacji sieci kanalizacyjnych reguluje podstawowe kwestie związane z wykonywaniem tego typu czynności.

Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 3
Eksploatacja, remont i konserwacja sieci kanalizacyjnych
Teren prowadzenia robót i wymagania higieniczno sanitarne

Zgodnie z rozporządzeniem teren prowadzenia robót należy w odpowiedni sposób ogrodzić lub zabezpieczyć, a także oznakować i oświetlać w porze nocnej. Ponadto w razie prowadzenia robót na ulicach i drogach konieczne jest zabezpieczenie terenów przed wejściem osób niepowołanych, jak również oznakowanie zgodnie z przepisami ruchu drogowego (opinie o programie). Obowiązkiem zakładu pracy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków, takich jak szatnia na odzież, umywalnia z kabinami natryskowymi, jak również pomieszczenie do spożywania posiłków czy ogrzewania się pracowników. Wykonywanie robót z dala od zakładu pracy wymaga także przygotowania dla pracowników schroniska przewoźnego lub stałego oraz ustępu w odległości nie większej niż 500 m od najdalej położonego stanowiska pracy. Pracownicy musza mieć ponadto możliwość spożywania posiłków w okresie przerw ustalonych w regulaminie pracy i w miejscach do tego przeznaczonych.

Prace w kanałach ściekowych

Prace w kanałach ściekowych powinny być prowadzone z zastosowaniem niezbędnych środków zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy. Przede wszystkim wymagane jest zabezpieczenie pracowników w kanale przed nagłym podniesieniem się poziomu ścieków oraz przekroczeniem dopuszczalnych stężeń substancji szkodliwych i niebezpiecznych dla życia lub zdrowia. Należy także zapewnić stałą łączność pomiędzy pracującymi wewnątrz kanałów a osobami ubezpieczającymi. Przed wejściem do kanału trzeba ponadto zadbać o zabezpieczenie terenu robót, a także wyposażyć pracowników w odpowiednie lampy służące do oświetlania kanałów. Każde wejście do kanału wymaga zastosowania przez pracowników odpowiednich środków ochrony dróg oddechowych, jak również użycia specjalnego obuwia i odzieży roboczej oraz posiadania urządzeń przeznaczonych do wykrywania i sygnalizacji obecności gazu oraz lampy bezpieczeństwa.

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 8 Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 9 Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 10
Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 11
Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 12 Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 13 Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 14
Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przemysłowe układy próżniowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami