Blog

09.04.2020

Ektopasożyty

W artykule znajdziesz:

Ektopasożyty

Ektopasożyty

Ektopasożyty - organizmy pasożytujące stale lub przejściowo na ciele żywiciela, np. wszy, pluskwy, kleszcze (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ektotoksyny - egzotoksyny.

Ekumena - strefa kuli ziemskiej stale zasiedlona przez człowieka anekumena i subekumena.

Ekwatoriał - teleskop umieszczony na tzw. montażu paralaktycznym - urządzeniu umożliwiającym poruszanie się teleskopu w ślad za ruchem dziennym nieba.

Ekwinokcjum - równonoc.

Ekwiwalentor - element logiczny realizujący funkcję logiczną, której wartość jest równa 1 wtedy i tylko wtedy, gdy wszystkie zmienne niezależne przyjmują tę samą wartość.

Ekzurgenty - źródła, z których wypływają wody pochodzące z opadów atmosferycznych pochłoniętych przez lejki i szczeliny krasowe.

Elaboracja - napełnianie nabojów materiałami wybuchowymi i łączenie ich poszczególnych elementów w całość (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Elaidynizacja olejów - przekształcanie za pomocą różnych odczynników obecnych w olejach ciekłych glicerydów kwasu oleinowego (odmiana cis) w izomeryczne stałe glicerydy kwasu elaidynowego (odmiana trans), które oddziela się od fazy ciekłej; po oddzieleniu glicerydów kwasu elaidynowego pozostałość zawiera więcej podwójnych wiązań i ma lepsze własności schnięcia.

Elana - polska nazwa włókna poliestrowego; (2) tkanina z włókna poliestrowego lub jego mieszanki z wełną.

Elastancja - odwrotność kapacytancji.

Elastil - polski jedwab poliamidowy kędzierzawiony metodą fałszywego skrętu.

Elastomery - grupy tworzyw naturalnych i sztucznych, o własnościach kauczuku naturalnych należy m.in. kauczuk naturalny oraz jego pochodne, do syntetycznych - czyste polidieny oraz kopolimery 1,3-dwuolefin ze związkami winylowymi; odznaczają się b. dużą odkształcalnością przy zachowaniu właściwości sprężystych (uprawnienia budowlane).

Elastometr - przyrząd do pomiaru odbojności gumy metodą uderzeniową.

Elastooptyka - doświadczalna metoda wyznaczania naprężeń w przezroczystych, bczpostaciowych ciałach normalnie izotropowych (szkło, celuloid, żywice akrylowe itp.) wykazujących pod wpływem obciążeń tzw. wymuszoną dwójłomność optyczną; e. stosuje się do badania naprężeń w częściach maszyny o skomplikowanym kształcie, przez wykonanie ich modeli z przezroczystego materiału o własnościach elastooptycznych.

Elastoplastyczny - zdolny do odkształceń sprężystych i plastycznych.

Elastyczność - sprężystość.

Elastyczność (biegu) silnika - zdolność silnika do samoczynnego dostosowania momentu obrotowego do obciążenia zewnętrznego.

Elastyczność łuku - zdolność wydłużania się łuku elektrycznego bez zgaśnięcia.

Elastyczność powłoki

Elastyczność powłoki - odporność powłoki na trwałe odkształcenia i pęknięcia przy zginaniu podłoża (program egzamin ustny).

Elastyczność silnika - elastyczność biegu silnika.

Elastyna - białko tkanki łącznej występujące łącznie z kolagenem w podporowych bądź osłaniających zrogowaciałych tkankach zwierzęcych; e. nie ulega hydrolizie pod wpływem działania pepsyny lub gotowania.

Elegaz - sześciofluorek siarki; gaz bezbarwny, nie- trujący, niepalny, bez zapachu, odporny na temperatury do 800 °C, o napięciu przebicia 2,5 razy większym niż azot; stosowany jako dielektryk gazowy.

Elektret - dielektryk o trwałej polaryzacji elektrycznej; e. jest elektrycznym odpowiednikiem magnesu trwałego.

Elektroakustyka,elektrofonia - dział elektryki zajmujący się zamianą drgań akustycznych w elektryczne i odwrotnie za pomocą przetworników elektroakustycznych (mikrofony, głośniki), zapisywaniem dźwięków (taśma magnetofonowa, płyta gramofonowa) oraz urządzeniami wzmacniającymi (opinie o programie).

Elektroanaliza chemiczna - analiza elektrochemiczna.

Elektroanaliza grawimetryczna - analiza elektro-grawimetryczna.

Elektrobiologia - dział biologii zajmujący się zjawiskami elektrycznymi zachodzącymi w systemach biologicznych.

Elektrochemia - dział chemii fizycznej zajmujący się współzależnością zjawisk elektrycznych i chemicznych, głównie zjawiskami zachodzącymi na granicy faz, między elektrolitem a elektrodą, związanymi z elektryczną warstwą podwójną oraz przemianami energii elektrycznej w chemiczną i odwrotnie - energii chemicznej w elektryczną.

Elektrochirurgia - dokonywanie zabiegów chirurgicznych za pomocą prądów wielkiej częstotliwości - cięcie tkanek (elektrotomia) i powodowanie ścinania się tkanek (elektrokoagulacja).

Ełektrochromatografia - metoda rozdzielania badanej mieszaniny, oparta na zjawisku migracji składników roztworu w wyniku działania napięcia elektrycznego (segregator aktów prawnych).

Elektrociepłownia - zakład energetyczny spełniający jednocześnie zadanie elektrowni i ciepłowni, tj. wytwarzający energię elektryczną i ciepło wykorzystywane do ogrzewania oraz do celów technologicznych.

Elektroda - element przewodzący (najczęściej metalowy) graniczący bezpośrednio z jakimś środowiskiem (np. elektrolitem, półprzewodnikiem, zjonizowanym gazem) i doprowadzający doń lub odprowadzający z niego prąd elektryczny element przewodzący (najczęściej metalowy) graniczący bezpośrednio z jakimś środowiskiem i wywołujący w nim specyficzne zjawiska elektryczne (doprowadzający lub odprowadzający prąd elektryczny, umożliwiający sterowanie strumieniem elektronów za pomocą odpowiednio zlokalizowanego pola elektrycznego itd.); każda e. (1) jest e. (2), lecz nie odwrotnie.

Elektroda aktywna -elektroda z materiału w wolnej postaci pierwiastkowej, który wchodzi w stan równowagi chemicznej z jonami tego samego pierwiastka w roztworze (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami