Blog

Elektroda akumulująca
W artykule znajdziesz:
Elektroda akumulująca

Elektroda akumulująca (w lampie analizującej) - TV elektroda w lampie analizującej, na powierzchni której powstaje obraz potencjałów elektrycznych w wyniku akumulacji ładunków elektrycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Elektroda bateryjna - pręt lub płytka węglowa służąca jako elektroda w bateriach i suchych ogniwach.
Elektroda chinhydronowa - gładki drucik platynowy lub złoty zanurzony do roztworu badanego nasyconego chinhydronem; potencjał w roztworach kwaśnych zależy od pH, stąd jest ona używana w tych roztworach do pomiaru pH.
Elektroda ciągła (pieca lukowego) - elektroda pieca łukowego, w której podczas pracy materiał zużywany na gorącym krańcu jest w sposób ciągły zastępowany nowym materiałem na zimnym krańcu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elektroda denna - elektroda spodowa (pieca łukowego).
Elektroda dodatnia (w danym układzie) - elektroda posiadająca potencjał dodatni względem innych elektrod rozpatrywanego układu.
Elektroda drugiego rodząju - półogniwo złożone z elektrody metalowej pokrytej warstewką trudno rozpuszczalnej soli metalu, z którego zbudowana jest ta elektroda oraz z roztworu dobrze rozpuszczalnej soli dowolnego metalu o anionie wspólnym z pierwszą z tych soli; potencjał zależy od stężenia anionu (uprawnienia budowlane).
Elektroda gazowa - drut lub blaszka platynowa jako przewodniki oraz gaz w postaci pęcherzyków obmywający powierzchnię metalu; taki układ zachowuje się w ten sposób, jak gdyby był wykonany z samego tylko pierwiastka gazowego.
Elektroda gorąca - elektroda lampy wyładowczej pracująca w warunkach wyładowania łukowego.
Elektroda grzejna - elektroda przetwornika elektrotermicznego służąca do doprowadzania napięcia do wsadu lub środowiska stykającego się z wsadem w celu spowodowania przepływu prądu.
Elektroda hamująca - elektroda przeznaczona do zmniejszania prędkości elektronów lub jonów.
Elektroda hutnicza - elektroda stosowana w elektrycznych piecach hutniczych elektroda jonizacyjna - elektroda pomocnicza ułatwiająca zapłon łuku anody przez zwiększenie jonizacji środowiska w jej pobliżu (program egzamin ustny).
Elektroda jonoselektywna - elektroda, w której na granicy faz: materiał elektrodowy - elektrolit występuje skok potencjału o wartości zależnej od aktywności określonego jonu elektrolitu.
Elektroda kalomelowa elektroda składająca się z warstwy rtęci metalicznej pokrytej chlorkiem rtęciowym Hg2Cl2 (kalomelem) zanurzonej w roztworze chlorku potasowego KCL o znanym stężeniu; e. k. ma niezmienny potencjał ściśle określony w stosunku do wzorcowej elektrody wodorowej i jest stosowana jako elektroda porównawcza w potencjometrii.
Elektroda kłowa, elektroda punktowa - elektroda zgrzewarki oporowej punktowej mająca kształt bryły walcowej (najczęściej stożka) przenosząca prąd i wywierająca nacisk na przedmiot zgrzewany.
Elektroda kondensatora
Elektroda kondensatora - każdy z dwóch przewodników oddzielonych środowiskiem izolacyjnym, stanowiących wraz z tym środowiskiem kondensator.
Elektroda krążkowa - elektroda zgrzewarki liniowej w postaci krążka przenosząca prąd i wywierająca nacisk na przedmiot zgrzewany.
Elektroda mieszana - elektroda złożona.
Elektroda modulująca - elektroda sterująca w wyrzutni elektronowej (opinie o programie).
Elektroda obojętna - elektroda mająca jedynie elektryczny kontakt z roztworem, nie wchodząca natomiast w żadną reakcję chemiczną z jakimkolwiek składnikiem.
Elektroda odchylająca - elektroda lampy elektronowej, której potencjał wytwarza pole elektryczne powodujące odchylenie wiązki elektronowej.
Elektroda odniesienia - elektroda porównawcza.
Elektroda odwracalna - półogniwo, w którym minimalna zmiana napięcia w jedną lub w drugą stronę (względem stanu równowagi) wywołuje odpowiednio przepływ prądu w jedną lub w drugą stronę oraz przebieg tych samych reakcji chemicznych, ale w przeciwnym kierunku.
Elektroda ogniskująca - elektroda przeznaczona do ogniskowania wiązki elektronowej.
Elektroda piecowa* - elektroda robocza przepuszczona do komory grzejnej pieca łukowego.
Elektroda pierwszego rodzaju - półogniwo złożone z elektrody metalowej oraz roztworu elektrolitycznego zawierającego jony metalu, z którego zbudowana jest ta elektroda; potencjał zależy od stężenia jonów metalu elektroda płytowa - spaw. elektroda w postaci płyty najczęściej prostokątnej stosowana przy zgrzewaniu doczołowym i garbowym.
Elektroda porównawcza, elektroda odniesienia - pomocnicza elektroda o znanym potencjale, używana do wyznaczania potencjałów innych elektrod na podstawie pomiaru siły elektromotorycznej ogniw.
Elektroda prosta - elektroda, na której przebiega tylko jedna reakcja elektrodowa (potencjałotwórcza) (segregator aktów prawnych).
Elektroda przemysłowa - elektroda stosowana w przemyśle do realizacji procesu elektrolizy, do nakładania powłok galwanicznych lub stosowana w procesach elektrotermicznych elektroda przyspieszająca - elektroda przeznaczona do zwiększania prędkości elektronów lub jonów.
Elektroda przyspieszenia dodatkowego - elektroda lampy elektronowej, której zadaniem jest zwiększenie prędkości elektronów na końcach ich torów.
Elektroda punktowa - elektroda kłowa elektroda rdzeniowa - spaw. elektroda z kanałem wewnętrznym wzdłuż osi, wypełnionym topikiem.
Elektroda redoks(owa) - elektroda utleniająco-redukująca.
Elektroda (rtęciowa) kroplowa - elektroda rtęciowa stosowana w polarografii, w postaci kropel rtęci spływającej z odpowiednią szybkością do roztworu z ustawionej pionowo kapilary połączonej ze zbiornikiem oczyszczonej rtęci, do której przyłożony jest pewien potencjał (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32