Blog

Elektroosmoza
W artykule znajdziesz:

Elektroosmoza umożliwia przeprowadzanie prądem elektrycznym wody w gruntach o zupełnie drobnym uziarnieniu, które praktycznie były nieprzepuszczalne dla przenikania jej pod naporem. Po udatnym odciągnięciu w ten sam sposób wody z gruntów w celu ich osuszenia, aby uzyskać wzmocnienie gruntów, wykorzystano tę samą siłę elektroosmolyczną do wprowadzenia do gruntów cieczy zastrzykowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na takie możliwości wskazali Schaad i Haefeli podkreślając korzyść zastosowania elektroosmozy do zastrzyków w tych wypadkach, gdy wprowadzenie cieczy pod naciskiem nie udaje się ze względu na małą przepuszczalność gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powstaje tu nawet poważne udogodnienie pod tym względem, a mianowicie przez stosowne rozplanowanie elektrod można nadać cieczy wyraźny kierunek, co przy wykonaniu zastrzyków pod naciskiem jest wykluczone. Kollbrunner podaje wskazówki praktyczne, że stosuje się w tych razach rury gazowe jako anody i przez nie wprowadza zastrzyk i waną ciecz, jednocześnie odpompowując ją przez małe studnie katodowe. Jednocześnie Kollbrunner zastrzega się, że układ i wykonanie elektrod oraz napięcie prądu zależą od każdorazowych warunków miejscowych (uprawnienia budowlane).
Jak wynika z opisu zastrzyków wtłaczanych, trzeba każdorazowo:
- przeprowadzić należycie wstępne badania terenu,
- dokonać starannego wyboru rodzaju zastrzyków i sposobu prowadzenia robót,
- wykonywać roboty zastrzykowe przy nieprzerwanej wnikliwej obserwacji wszystkich występujących objawów i stale dostosowywać się do nich w dalszym postępowaniu (program egzamin ustny).
Zastrzyki wykonywane na zasadzie elektroosmozy umiejscawiają ciecz zastrzykową w gruncie między anodą i katodą. Jednocześnie zastrzykiwana ciecz zanim nie stężeje, nie zatrzymuje się w ruchu, gdy działa prąd, wskutek czego nie łatwo jest osiągnąć połączenie chemiczne dwóch płynów w gruncie w należytej proporcji, jeżeli stosuje się zastrzyk dwupłynowy (opinie o programie).
Eksploatacja górnicza
Posiadamy duże tereny górnicze, przede wszystkim w Zagłębiu Śląsko-Dąbrowskim, gdzie budownictwo przemysłowe i mieszkalne jest bardzo rozwinięte. Rozwój przemysłu kopalnianego i przetwórczego, budowa nowych osiedli, dróg komunikacyjnych itp., wiążą się szczególnie z szerokim rozwojem budownictwa. I tu właśnie z roku na rok coraz to grożą wystąpieniem albo rzeczywiście występują „szkody górnicze". Pojęcie to oznacza szkody, jakie powstają w budowlach naziemnych przy osiadaniu lub zapadaniu się gruntu wskutek wybierania z głębi pokładów węgla i rud mineralnych (segregator aktów prawnych).
Szkody te bywają bardzo poważne i często stanowią duże straty w majątku narodowym. Przez odpowiednie fundamentowanie i przez dostosowanie konstrukcji można zapobiegać szkodom górniczym w budowlach. W literaturze technicznej dotyczącej fundamentowania ogólnie biorąc temat ten nie jest należycie oświetlony. Nasze piśmiennictwo w ostatnich latach uzyskało szereg opracowań F. Wasilkowskiego (Gliwice), który ujął szeroko i różnostronnie ten temat w licznych artykułach w czasopiśmie „Inżynieria i Budownictwo". W niniejszym rozdziale zostaną wylkorzystane w dużej mierze te opracowania w celu zasadniczego oświetlenia zagadnienia. W razie napotkania w praktyce trudniejszych zagadnień zaleca się szczegółowe przestudiowanie prac Wasilkowskiego.
Zalecenie to ma szczególne znaczenie, gdyż fundamentowanie na terenach leżących w zasięgu wpływów eksploatacji górniczej stanowi zagadnienie niezwykle trudne, przy czym każdy prawie wypadek wymaga indywidualnego podejścia. Pomimo to można wskazać niejedną ogólną zasadę postępowania, a przede wszystkim można wyjaśnić istotę zachodzących tu zjawisk (promocja 3 w 1). Wskutek eksploatacji górniczej, po wybraniu pokładów pozostają obszerne podziemne wyroby; jeżeli tych wyrobów nie zabezpieczyć należycie, to z biegiem czasu pułap ich wali się, uwarstwienia gruntu powyżej obsuwają się, a na powierzchni terenu wytwarzają się zagłębienia. Gdy wyrób np. węgla prowadzi się na znacznej głębokości, a uwarstwienia gruntu ponad wyrobem składają się z gruntów skruszonych, podatnych na ruchy, to na powierzchni terenu powstaje zagłębienie w postaci niecki o łagodnych zboczach. Natomiast przy wybieraniu płytkich pokładów może grunt ponad nimi zwalić się z wytworzeniem stromych zboczy i szczelin.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32