Blog

Elektropasteryzacja
W artykule znajdziesz:
Elektropasteryzacja

Elektropasteryzacja - metoda utrwalania mleka polegająca na podgrzewaniu go do temp. 60°C i poddawaniu działaniu prądu elektrycznego w urządzeniach zwanych elektropasteryzatorami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Elektropatologia - badanie zmian chorobowych lub uszkodzeń ciała człowieka powstałych pod wpływem porażeń prądem elektrycznym.
Elektropetryfikacja - zeskalanie gruntów przez zastosowanie zabiegu sylikatyzacji przy użyciu prądu stałego.
Elektropletyzmograf, reopletyzmograf - aparat do rejestracji zmian objętości obiektu biologicznego lub jego części, mierzonej metodą zmian dobroci obwodu rezonansowego wielkiej częstotliwości.
Elektropolerowanie - polerowanie elektrolityczne.
Elektropołów - połów ryb przy wykorzystaniu zjawiska galwanotaksji.
Elektrorafinacja - rafinacja elektrolityczna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elektroredukcja - redukcja elektrochemiczna.
Elektroretinograf - aparat do graficznej rejestracji potencjałów bioelektrycznych siatkówki oka.
Elektroskalpel - nóż elektryczny rozżarzany za pomocą diatermii długofalowej, stosowany do elektrotomii.
Elektroskop - przyrząd działający pod wpływem sił elektrostatycznych, przeznaczony do wykrywania różnicy potencjałów lub ładunku elektrycznego.
Elektroskop listkowy - elektroskop, którego działanie polega na rozchylaniu się listków, wykonanych zazwyczaj ze złota lub aluminium.
Elektrospęczanie - spęczanie z nagrzewaniem elektrycznym.
Elektrospęczarka - maszyna do miejscowego nagrzewania i spęczania prętów.
Elektrostalownia - stalownia, w której wytapia się stal w piecach elektrycznych.
Elektrostatyczność - zdolność dielektryków do elektryzacji, czyli wytwarzania na powierzchni ładunków elektrycznych, najczęściej wskutek tarcia.
Elektrostatyka - dział wiedzy zajmujący się zjawiskami związanymi z elektrycznością w spoczynku.
Elektrostenoliza - osadzanie jonów lub cząstek koloidowych w rurkach włoskowatych pod wpływem pola elektrycznego.
Elektrostrykcja - zmiana rozmiarów dielektryka pod wpływem pola elektrycznego (uprawnienia budowlane).
Elektrostymulacja
Elektrostymulacja - wywołanie pobudzenia obiektu biologicznego przez doprowadzenie doń odpowiedniego bodźca (impulsu) elektrycznego.
Elektrosurówka - surówka elektryczna.
Elektrotaksja galwanotaksja.
Elektrotechnik - specjalista w zakresie elektrotechniki, mający wykształcenie średnie.
Elektrotechnika - dział wiedzy zajmujący się zastosowaniem zjawisk elektrycznych i magnetycznych do celów praktycznych; budowa maszyn i urządzeń elektrycznych, wytwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej, oświetlenie i ogrzewanie elektryczne, telekomunikacja itp.
Elektrotechnika prądów silnych - energoelektryka (program egzamin ustny).
Elektrotechnika prądów słabych -teleelektryka.
Elektroterapia - stosowanie prądu elektrycznego w lecznictwie przy użyciu różnych aparatów elektroterapeutycznych, wytwarzających prąd o różnym napięciu i przebiegu.
Elektrotermia, grzejnictwo elektryczne - dziedzina nauki i techniki zajmująca się bezpośrednimi przemianami energii elektrycznej w ciepło.
Elektrotomia, diatermotomia - bezkrwawe przecinanie tkanek przy użyciu diatermii długofalowej.
Elektrotonus - zmiany fizykochemiczne i związane z nimi zmiany pobudliwości, występujące w tkance nerwowej i mięśniowej podczas przepływu przez nie prądu stałego; istotą e. jest przemieszczanie się jonów i zmiany polaryzacji błon komórkowych.
Elektrotyreograf - aparat do graficznej rejestracji potencjałów bioelektrycznych tarczycy (opinie o programie).
Elektropjemność (pierwiastków), elektronegatywność - zdolność atomów do przyciągania elektronów.
Elektroultrafiltracja - sączenie przez porowate błony przy równoczesnym wytworzeniu różnicy potencjałów elektrycznych między przegrodzonymi obszarami.
Elektrowartościowość, wartościowość jonowa - liczba elektronów oddanych lub pobranych przez atom podczas tworzenia wiązania jonowego.
Elektrowciąg - wciągnik z silnikiem elektrycznym.
Elektrowiert - urządzenie do wiercenia obrotowego, złożone z silnika elektrycznego i sprzęgniętego z nim bezpośrednio świdra.
Elektrownia - urządzenie wraz z niezbędnymi budowlami, służące bezpośrednio do wytwarzania energii elektrycznej; por. siłowni.
Elektrownia cieplna - elektrownia, w której energię elektryczną uzyskuje się przez przetwarzanie energii cieplnej.
Elektrownia depresyjna - elektrownia wodna zainstalowana u wylotu kanału łączącego morze z jeziorem leżącym na obszarze depresji; konieczną różnicę poziomów wywołuje intensywne parowanie wód jeziora dlatego mogą być projektowane tylko w strefie podzwrotnikowej (segregator aktów prawnych).
Elektrownia derywacyjna - elektrownia wodna u- mieszczona poniżej przekroju spiętrzenia, zasilana wodą za pomocą kanału, sztolni lub rurociągu doprowadzającego.
Elektrownia falowa - elektrownia wodna, w której do napędu turbin wykorzystuje się energię falowania morza są dotychczas w stadium badań.
Elektrownia geotermiczna - elektrownia cieplna, w której przetwarza się energię cieplną wnętrza Ziemi.
Elektrownia jądrowa - elektrownia wytwarzająca energię elektryczną z energii jądrowej.
Elektrownia kondensacyjna - elektrownia parowa wytwarzająca energię elektryczną w turbozespołach kondensacyjnych i oddająca na zewnątrz w zasadzie tylko energię elektryczną (ciepło w ilości nic przekraczającej 10% zainstalowanej wydajności kotłowni).
Elektrownia maretermiczna - elektrownia cieplna, w której wykorzystuje się różnice temperatury różnych warstw wody morskiej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32