Blog

19.02.2020

Strop Kleina uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Strop Kleina uprawnienia budowlane

Strop Kleina uprawnienia budowlane

W budynkach o ścianach murowanych i stropach Kleina mogą wystąpić pęknięcia ścian (pionowe lub ukośne) na skutek korozji dźwigarów stalowych rozsadzających mur (rdza ma większą objętość od żelaza, z którego powstała) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Początki rys występują wówczas w miejscu oparcia dźwigarów i rozprzestrzeniają się w ścianach pod i nad stropem. Ściany zewnętrzne równoległe do dźwigarów doznają wychylenia z pionu, a rysy w nich są poziomej. W takim przypadku konieczna jest wymiana skorodowanych dźwigarów stropowych na nowe.
W czasie pożaru, na skutek nierównomiernego nagrzewania się, ściany pękają, lecz po ustaniu wysokiej temperatury rysy zazwyczaj się nie zamykają.

Najczęściej po „zacerowaniu” pęknięć lub po otynkowaniu rysy takie nie są widoczne, bo z chwilą ustania przyczyny powstania ulegają stabilizacji. Należy więc jedynie stwierdzić, czy rysy nie spowodowały osłabienia wytrzymałości konstrukcji, i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Częstym zjawiskiem jest pękanie pionowe ścian żelbetowych lub betonowych najniższej kondygnacji i ścian zbiorników prostokątnych.

Rysy te są wywołane innym skurczem betonu i różnicą temperatur występujących w fundamencie pod ścianą i samej ściany. Tego typu pęknięcia praktycznie nie dadzą się usunąć i obniżają trwałość konstrukcji. W zwykłych ścianach najczęściej rysy te nie mają wpływu na wytrzymałość konstrukcji, w zbiornikach natomiast wymagają skomplikowanych zabiegów uszczelniających.

Rozwarstwianie się lub łuszczenie się cegły w warstwie licowej zewnętrznej świadczy o tym, że cegła uległa korozji atmosferycznej (głównie działanie mrozu na wilgotną cegłę). Tego rodzaju uszkodzenie ścian, szczególnie z cegły dziurawki, zmniejsza wytrzymałość i trwałość ściany i wymaga kłopotliwych wzmocnień (uprawnienia budowlane).

Rysy w płytach i belkach występujące w przekrojach najsłabiej zbrojonych górą (najczęściej w okolicach środka rozpiętości) są na ogół wywołane skurczem betonu i wahaniami temperatury. Rysy takie zwykle mają większą szerokość w strefie ściskanej (górnej). Są to tak zwane rysy ruchome, o zmieniającej się rozwartości w zależności od temperatury (przy najniższej temperaturze rozwartość rysy jest największa). Rys takich nie da się uszczelnić. Rysy o większych rozwartościach można w najlepszym przypadku częściowo wypełnić zaprawą cementową lub żywicami (stosując zastrzyki) (program egzamin ustny).

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

W płytach rysy skurczowe (wskutek skurczu betonu i zmian temperatury) występują zwykle w przekrojach najbardziej osłabionych otworami w płycie. Przeciążenie konstrukcji, nierównomierne osiadanie lub pęcznienie gruntu wywołują nieprzewidziany wzrost momentów zginających w belkach i słupach, co z kolei powoduje poszerzenie się rys w strefie rozciąganej przekrojów powyżej dopuszczalnych wielkości. Rysy te najczęściej występują w strefie największych momentów, a ich kierunek jest zbliżony do prostopadłego do osi belki (opinie o programie). Rysy ukośne przy podporach świadczą o nadmiernym wzroście sił poprzecznych. Rysy tego rodzaju można wypełnić zaprawą cementową lub żywicami (za pomocą zastrzyków).

Zmiażdżenie betonu w elementach ściskanych (słupach) lub w strefach ściskanych belek świadczy o przeciążeniu konstrukcji lub nierównomiernym osiadaniu ich podpór. Są to bardzo niebezpieczne przypadki zniszczeń. Zmiażdżone partie betonu należy usunąć (wykuć) i zastąpić nowym betonem. W wyjątkowych przypadkach konstrukcja może wymagać wzmocnień specjalnych (żelbetowych, a nawet stalowych).
Rysy biegnące wzdłuż prętów zbrojeniowych głównych i strzemion są najczęściej spowodowane korozją prętów zbrojeniowych. Rysy takie świadczą o postarzeniu się konstrukcji, co może potwierdzić badanie stopnia skarboni- zowania betonu otulającego zbrojenie. Rysy powstają wskutek rozsadzającego działania rdzy na otaczający pręty beton (segregator aktów prawnych).

Korozja prętów może jednak wystąpić czasem wcześniej, np. pod wpływem działania agresywnego środowiska. Bardzo często środowiskiem wpływającym na korozję stali jest chlor lub jego związki (słabiej koroduje beton i nie widać na nim skutków korozji).

Jeśli środowisko powoduje korozję betonu i równocześnie zbrojenia (np. wody zawierające siarczany lub rozcieńczony kwas siarkowy), rozpoznanie przyczyny zniszczenia jest łatwiejsze, ale wówczas mamy do czynienia z równoczesnym zniszczeniem skorodowanego betonu i stali zbrojeniowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami