Blog

02.03.2020

Element budowlany

W artykule znajdziesz:

Element budowlany

Element budowlany

Element budowlany, np. blok murowy, którego wymiary oparte są na systemie modułowym, ma 2 rodzaje wymiarów: a) wymiary własne, b) wymiary modułowe. Wymiary własne są to geometryczne wymiary elementu ustalone w odpowiedniej normie lub warunkach technicznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wymiary modułowe otrzymuje się przez dodanie do wymiarów własnych połowy grubości przewidzianej spoiny z każdej strony elementu, to znaczy przez dodanie jednej grubości przewidzianej spoiny. Wymiary modułowe elementów budowlanych tak się dobiera, aby każdy z nich równał się pewnej wielokrotności M, np. n M lub ni M, gdzie n i n\ są liczbami całkowitymi. A więc wymiar własny bloku murowego w kierunku poziomym wynosi Wj, a wymiar modułowy stanowi nM = Wj + si, gdzie s4 jest grubością jednej spoiny pionowej, natomiast w kierunku pionowym wymiar własny jest Wo, a wymiar modułowy ni * M = Wo + S2, gdzie so jest grubością spoiny poziomej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W zespole elementów budowlanych, przedstawiających wnękę w ścianie i filar, wymiary modułowe (liczone między osiami spoin) wynoszą L = nM, l = mM, gdzie nim - liczby całkowite. Wymiar wnęki w świetle Li = nM + s, a wymiar własny filaru U = wiM - s. Z tego wynika, że wymiar wnęki w świetle jest większy od wymiaru modułowego o grubość spoiny, a wymiar własny filaru jest o grubość spoiny mniejszy.
Przy jednakowo uszeregowanych elementach, np. słupach, otworach okiennych, belkach itp., rozstaw osiowy w systemie modułowym jest wielokrotnością modułu L = n • M.

Przy zastosowaniu systemu modułowego wymiary podrzędne, jak wymiary wrębów, wpustów, otworów wewnątrz pustaków itp., np. wymiary N\-iV4, nie muszą być określane w modułach, jednak powinny być tak dobierane aby nie przeszkadzały w ustalaniu wymiarów zasadniczych jako modułowych (uprawnienia budowlane).

Według PN/B-02350 wprowadzenie modułu budowlanego do produkcji elementów budowlanych, do wykonywania robót na budowie i do projektowania umożliwia:
- tworzenie systemu opartych na nim skoordynowanych norm wyrobów budowlanych w zakresie masowej wytwórczości przemysłowej,
- ustalenie ograniczonego niewielkiego znormalizowanej sortymentu w zakresie każdego rodzaju wyrobów budowlanych.
- powszechne stosowanie w typowych budynkach - znormalizowanych wyrobów budowlanych bez potrzeby przycinania i sztukowania,
- rozpowszechnienie stosowania elementów prefabrykowanych znormalizowanych w typowym budownictwie (program egzamin ustny).

Moduł budowlany

Ponadto moduł budowlany ułatwia:
- zamianę w razie potrzeby znormalizowanych wyrobów budowlanych,
- wykonywanie i montaż na budowie,
- projektowanie architektoniczne i konstrukcyjne,
- sporządzanie wszelkiego rodzaju rysunków budowlanych,
- kosztorysowanie, obmiar, rozrachunki (opinie o programie).
Zalety modułu budowlanego w budownictwie z cegły dadzą się w pełni wyzyskać, gdy wymiar modułu oparty jest na wymiarze cegły, mianowicie równa się połowie długości cegły + grubość spoiny 1). Wszystkie wymiary budynku dadzą się wtedy łatwo skoordynować bez potrzeby przycinania cegły, a plany i przekroje można łatwo wykonać na siatce kwadratowej, w której długość oczka równa się 1 modułowi. Szerokość modułowa klatki schodowej stanowi także wielokrotność modułu.
Odległości modułowe pomiędzy ścianami poprzecznymi (z wyjątkiem klatki schodowej = [n • (mM)]) są tak dobrane, aby odpowiadały całkowitej ilości modułów stropowych międzyżebrowych, przy czym moduł stropowy międzyżebrowy (mM) jest równy modułowi budowlanemu M pomnożonemu przez taką liczbę całkowitą m, aby odległość między osiami żeberek gotowych stanowiła liczbę gospodarczo uzasadnioną. W jednym z pól pierwszego lub drugiego traktu może powstać niewiązka A powodująca, że pole to będzie miało wymiar [n • (m • M) + A] (segregator aktów prawnych).

Z powodu wymiaru A konstrukcja stropu w tym miejscu musi mieć pewną odchyłkę. Odległości modułowe między ścianami podłużnymi n • (miM) są tak dobrane, aby odpowiadały całkowitej ilości modułów stropowych podłużnych, przy czym moduł stropowy podłużny (miM) jest równy modułowi budowlanemu M pomnożonemu przez taką liczbę całkowitą mi, aby (m\M) odpowiadał długości łupin bądź pustaków i równocześnie stanowił różnicę w stopniowaniu długości żeberek.

Moduł (miM) może odpowiadać długości jednej lub więcej łupin (pustaków). W szczególności może być (miM) = (mM) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami