Blog

30.05.2018

Skuteczność dachu płaskiego wentylowanego

W artykule znajdziesz:

Skuteczność dachu płaskiego wentylowanego


Stropodachy – jakie są najczęściej wybierane

 

Dach płaski to konstrukcja, w której spadek połaci wynosi od 5 do 11 stopni. Strop znajdujący się na górnej kondygnacji pełni wówczas rolę dachu. Powoduje to na wyeliminowanie skosów na poddaszu, dzięki czemu jego powierzchnia użytkowa nie jest ograniczona. Dach płaski może być wykonany na dwa sposoby w zależności od specyfiki wentylacji. Dach płaski wentylowany posiada pełną wentylację. Najczęściej jego konstrukcję wykonuje się z elementów drewnianych, takich jak wiązary płatwiowo-kleszczowe, prefabrykowane kratownice lub metalowe kształtowniki. Cechą charakterystyczną tego rodzaju dachów jest pusta przestrzeń między pokryciem a stropem. Jej rolą jest wentylacja oraz odprowadzanie wilgoci spod pokrycia.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Pełną skuteczność dachu płaskiego wentylowanego zapewniają otwory wentylacyjne, które powinny być wykonane w każdej ściance kolankowej. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż otworów co trzy metry i zabezpieczenie wlotów drobną siatką, zatrzymującą większe owady i ptaki. Odpowiednio rozstawione otwory wentylacyjne efektywnie odprowadzają z poddasza zużyte powietrze. Szczelina znajdująca się między pokryciem a stropem zapewnia natomiast mikrowentylację pod pokryciem dachowym. Dachy płaskie wentylowane można ocieplić za pomocą styropianu, wełny mineralnej lub pianki pur.


Dach płaski niewentylowany, nazywany również pełnym, składa się z płyty nośnej, przenoszącej wszystkie obciążenia. Płyta jest zbyt równa, aby mogła stanowić wykończenie dachu, dlatego zawsze wykonuje się dodatkowy pochył za pomocą szczelnej paroizolacji oraz mieszanki cementowej. Bardzo ważne jest dokładne ocieplenie dachu płaskiego niewentylowanego. Najlepiej nadaje się do tego styropian typu dach-podłoga, mający co najmniej 10cm grubości. Można też zastosować wełną mineralną o niskim współczynniku przenikania ciepła. Dach pełny jest prosty w budowie, ale jego wadą jest niemożność odprowadzania wilgoci spod pokrycia. Może to powodować nadmierne zawilgocenie, dlatego w konstrukcji wykonywane są dodatkowe kanaliki powietrzne, które biegną zgodnie z kierunkiem spadku dachu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami