Element pachwinowy

Element pachwinowy

Jeżeli powstanie włoskowatych rys w dolnej poziomej płycie lub w elemencie pachwinowym (tam gdzie umieszczone jest główne zbrojenie na rozciąganie) jest dla konstrukcji niebezpieczne, wówczas dopuszcza się powstanie w nich naprężeń równych 2 Rr traktując ten przekrój jako betonowy; z tego warunku otrzymujemy maksymalny procent zbrojenia elementu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Gdy włoskowate rysy są w tych elementach dopuszczalne, przyjmuje się w nich maksymalne naprężenia 4 Rr, a co za tym idzie, dwukrotnie większy procent zbrojenia niż to wynika ze wzoru.
Zbrojenie główne rozciągane w przekryciach głowicowych i bezgłowicowych umieszcza się w pierwszym przypadku w dolnej płycie przekrycia, w drugim natomiast - w elemencie pachwinowym, z tym, że l(K-200/o obliczonego zbrojenia daje się w dolnych częściach płyt ukośnych, przyległych do poziomych wyżej podanych elementów międzygłowicowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zbrojenie to układa się w całym przęśle i zakotwią w głowicy, a w przypadku przekrycia bezgłowicowego przepuszcza się je przez krzyżujące się elementy pachwinowe. W przekryciu o ukrytych głowicach zbrojenie główne rozmieszcza się zgodnie z wykresem momentów zginających, jak dla belki ciągłej bądź też ramy - zależnie od schematu pracy przekrycia (uprawnienia budowlane).
Określenie właściwego podporowego przekroju przekrycia na słupach polega na sprawdzeniu czy siła narożnikowa N określona wzorem nie przekroczyła siły dopuszczalnej.

Przy typie bezgłowicowym c = 0, a d, oznacza grubość elementu pachwinowego. Warunek nieprzekroczenia w narożu dopuszczalnych sił można regulować w typie głowicowym szerokością głowicy c oraz podobnie jak w typie bezglowicowym - grubością dj. Również można wprowadzić większy przekrój stali Fz, a nawet zbroić przekrój nacisku narożnego żebra na głowicę lub slup poprzecznymi siatkami.
Przekrycia tego rodzaju mogą być również wielokondygnacyjne; fragment pionowego przekroju magazynu dwukondygnacyjnego (program egzamin ustny). W celu wyrównania stropu międzykondygnacyjnego ułożono tu płyty opierające się na płytach konstrukcji (patrz szczegół konstrukcyjny oraz na ażurowej ściance ceglanej między słupami.

Elementy płytowe

Prefabrykowane płyty przekrycia zbroi się analogicznie jak płyty prostokątne lub trapezowe oparte na krawędziach. Elementy płytowe z obwodowymi żebrami nośnymi łączy się zwykle ze sobą stalowymi nakładkami, a przestrzenie między nim zalewa się betonem pokazano takie połączenie dolnych żeber ukośnych płyt przekrycia. Połączenie płyty pochyłej bocznej z poziomą płytą górną, żebro górne płyty ukośnej, do którego przymocowuje się (przez spawanie) konstrukcję świetlika (opinie o programie).

Inny od opisywanych wyżej typ przekrycia prefabrykowanego składającego się z żelbetowych prefabrykowanych trapezowych pochylonych płyt z drugorzędnymi żeberkami. Opierają się one u góry na ośmiobocznej podstawie górnego świetlika; trójkątne narożne między nimi powierzchnie również są oszklone.
Powłoki cylindryczne, ukształtowane w postaci żelbetowych dźwigarów powierzchniowych należą do ekonomicznych, stosunkowo prostych i dzięki temu najbardziej rozpowszechnionych powłokowych przekryć dachowych. Powłoka walcowa jest powierzchnią translacyjną, prostokreślną i rozwijalną (segregator aktów prawnych). Powyższe cechy pozwalają na swobodę projektowania i łatwość wykonawstwa; tym też tłumaczy się stosunkowo wczesne ich zastosowanie w budownictwie. Powłoka walcowa powinna być tak ukształtowana i podparta, aby mogły w niej powstać przede wszystkim odkształcenia błonowe.

Do zasadniczych elementów przekrycia walcowego zaliczamy:
a) powlokę cylindryczną, której powierzchnia środkowa określona jest odcinkiem powierzchni walca,
b) elementy wezglowiowe,
c) przepony poprzeczne (promocja 3 w 1).

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Układ włókien drewna

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Odklejanie się płytek

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Płytki z ceramiki szlachetnej

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !