Blog
Elementy bloku wodnego
W artykule znajdziesz:
Projekty z lat 1956-57 opracowane przed ukazaniem się tez typizacji, są niezgodne z obowiązującą siatka modularną. Niektóre projekty bud. mieszkalnych dla PGR, a zwłaszcza typ A i B kol. Adamiaka, należą do najbardziej rozpowszechnionych i dobrze przyjęły się w terenie, a w związku z tym powinny ulec modyfikacji i przystosowaniu do siatki modularnej, jak również należałoby dokonać dalszych oszczędności materiałowych z dostosowaniem powierzchni do obecnie wydanego normatywu. Uważamy, że przeprowadzane eliminacje następują zbyt szybko i rygorystycznie. podczas gdy odpowiednio zaktualizowane projekty typowe mogą być stosowane z korzyścią dla inwestora i mieszkańców jak również dla kompozycji urbanistyczno-architektonicznej osiedla (program uprawnienia budowlane na komputer).
Co odpowiada oszczędności ok. 6000 zł. Gdyby można zastosować gotowe przewody spalinowe i wentylacyjne, powierzchnia użytkowa segmentu zwiększyłaby się o 0,6 m2. Być może można byłoby znaleźć bardziej uproszczoną formę schodów i wyeliminować drewno, przechodząc na prefabrykaty, np. żelbetowe obsadzone wspornikowo i obłożone ciepłą okładziną. Dalsza uwaga na tle wszystkich projektów budynków dla wsi dotyczy potrzeby uproszczenia wykonawstwa przy montażu urządzeń sanitarnych i wnd-kan. przez opracowanie gotowych zestawów z montowanych elementów bloku wodnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Projektowanie i programowanie
Poważnie trzeba przeanalizować celowość wprowadzania do tego rodzaju budownictwa mieszkaniowego pełnej prefabrykacji, zwłaszcza o cięższych elementach, gdyż jednak jest to budownictwo drobne i rozproszone. Zamiana cegły tradycyjnej na kratówkę lub wprowadzenie innych cienkościennych i lekkich elementów konstrukcyjnych, drobno lub średniowymiarowych, być może stanowić będzie w bliższej perspektywie rozwiązanie techniczne i ekonomiczne wystarczające (uprawnienia budowlane). Najostrzej występuje obecnie problem bezwzględnej konieczności zastąpienia ogrzewania piecowego - z powodu gorszej akumulacji ciepła w lekkich materiałach i wynikającej stąd konieczności ciągłego i równomiernego wydatkowania kalorii przez źródło ciepła (program egzamin ustny).
Ponieważ projektowanie i programowanie musi stać pod kątem oszczędności, należałoby pomyśleć o przeprowadzeniu studiów, zaprojektowaniu i wykonaniu prototypów o programach, w których niektóre funkcje byłyby uproszczone lub połączone, zwłaszcza w blokowym budownictwie wielokondygnacjowym, ale także i w szeregowym. Mamy tu na myśli np. wprowadzenie natrysków zamiast wanien, wprowadzenie pomieszczenia wspólnej pralni i suszarni mechanicznej dla pewnej ilości mieszkań - zamiast indywidualnych strychów. W budynkach bliźniaczych wygospodarowanie indywidualnych strychów jest możliwe przy wysokich dachach, podczas gdy w budynkach krytych stropodachami wygospodarowanie indywidualnych miejsc na pranie i suszenie staje się nieoszczędne. a w niektórych projektach w ogóle nie zabezpiecza się powierzchni na te funkcje (opinie o programie).
Ponieważ dążymy do maksymalnych oszczędności, należy zwrócić uwagę na konieczność uporządkowania spraw programowania. Np. nie powinno być sprawą przypadku zaprojektowanie - w podobnej kubaturze ogólnej mieszkania 3PK, a więc dla rodziny złożonej z 5-6 osób, bez strychu, zaś mieszkania 2PK dla mniejszej rodziny ze strychem. Jeżeli strych uznajemy za część składową mieszkania, a nie za jakąś wygospodarowaną resztę, to jest on potrzebny zarówno przy 2PK jak tym bardziej przy 3PK (segregator aktów prawnych). Jeżeli funkcje strychu ma spełniać elektryczna suszarka, sznur na podwórzu czy wydzielona część piwnicy, to należy te wymagania ustalić i jednolicie stosować. Trudno zgodzić się z tym, aby względy kompozycji architektonicznej decydowały o programie użytkowym i kubaturze, gdy w grę wchodzą warunki ekonomiczne.
Przy okazji należy przedyskutować jeszcze rozpiętości traktów konstrukcyjnych dla budownictwa mieszkaniowego na wsi. Wydaje się, że przy utrzymaniu zasady jednotraktu należałoby rozważyć dodatkowo poza rozpiętością 4,5 m potrzebę stosowania rozpiętości 5.10 i 6.0 m, co mogłoby przynieść lepsze konstrukcyjne wykorzystanie prefabrykowanych stropów żelbetowych oraz bardziej korzystne zagospodarowanie wnętrza mieszkania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32