Blog
Elementy budowlane
W artykule znajdziesz:
Elementy budowlane
EOG - elementy ogniotrwałe, wykonane z materiałów ogniotrwałych, nie ulegające istotnym zmianom pod działaniem wysokich temperatur, np. ściany, dna i sklepienia pieców do wytapiania metali, szkła itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).
EO - elementy półogniotrwałe, które poddane przepisanej próbie ogniowej w ciągu 4 godzin i próbie wodnej w ciągu 4 minut nie zapalają się i nie tracą swojej zdolności do dalszego pełnienia wyznaczonej im roli konstrukcyjnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przykładowo można tu zaliczyć:
a) Ściany o grubości najmniej 25 cm wymurowane na pełne spoiny z cegły wypalonej z gliny lub cementowo-piaskowej na zaprawie cementowej.
b) Ściany betonowe o grubości 20 cm z kruszywem ognioodpornym.
c) Ściany żelbetowe o grubości 15 cm z kruszywem ognioodpornym.
Stropy żelbetowe płytowo-żebrowe przy grubości płyty co najmniej 15 cm z kruszywem ognioodpornym z warstwą chroniącą wkładki główne: w belkach nietynkowanych - 5 cm betonu od dołu i 4 cm z boków, w belkach tynkowanych zaprawą cementową lub cementowo-wapienną można zmniejszyć grubość osłony betonowej odpowiednio do 4 cm i 3 cm; w płytach nietynkowanych - 3 cm betonu, w płytach tynkowanych zaprawą cementową lub cementowo-wapienną - 2 cm betonu (uprawnienia budowlane).
Belki i słupy stalowe, otulone betonem z kruszywem ognioodpornym, na siatce stalowej przy grubości osłony betonowej co najmniej 5 cm, licząc od najbardziej wysuniętej na zewnątrz krawędzi.
Belki i słupy stalowe omurowane na zaprawie cementowej cegłą zwykłą lub porowatą o grubości co najmniej 10 cm bez tynku lub 6 cm z tynkiem cementowym.
Sklepienia ceglane (z cegły pełnej) o grubości w zworniku co najmniej 13 cm z pogrubieniem w kierunku wezgłowi lub zapełnieniem pach betonem konstrukcyjnym i otynkowane od dołu zaprawą cementową lub cementowo-wapienną.
Słupy żelbetowe o najmniejszym wymiarze 30 cm z kruszywem ognioodpornym z warstwą chroniącą wkładki: 5 cm betonu bez tynku lub 4 cm betonu z tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym.
Podłogi z klinkieru, podłogi z betonu (program egzamin ustny).
Elementy ognioodporne
Elementy ognioodporne, które poddane przepisanej próbie ogniowej w ciągu 2 godzin i próbie wodnej w ciągu 2 minut nie zapalają się i nie tracą swej zdolności do dalszego pełnienia wyznaczonej im roli konstrukcyjnej. Przykładowo można tu zaliczyć:
- Ściany o grubości najmniej 12 cm wymurowane na pełne spoiny z cegły wypalonej z gliny na zaprawie cementowej z jednostronnym tynkiem cementowo-wapiennym (opinie o programie).
- Ściany o grubości najmniej 25 cm z cegły dziurawki na zaprawie cementowo-wapiennej z otworami nie wychodzącymi na powierzchnię ściany.
- Ściany betonowe o grubości 12 cm.
- Ściany żelbetowe o grubości 10 cm.
- Stropy żelbetowe płytowo-żebrowe przy grubości płyty co najmniej 10 cm z warstwą chroniącą wkładki główne: w belkach 3 cm betonu bez tynku lub 2 cm betonu z tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym; w płytach nietynkowanych 2 cm betonu, w płytach tynkowanych 1,5 cm betonu.
- Stropy żelbetowe gęsto-żebrowe nietynkowane z warstwą chroniącą wkładki o grubości 1,5 cm oraz tynkowane zaprawą cementową lub cementowo-wapienną z warstwą betonu chroniącą wkładki o grubości 1 cm.
- Belki i słupy stalowe otulone dokoła betonem lub zaprawą cementową o grubości 3 cm na siatce, licząc od najbardziej wysuniętej na zewnątrz krawędzi (segregator aktów prawnych).
- Płyty z cegły pełnej o grubości 12 cm.
- Sklepienia z cegły pełnej o grubości 12 cm.
- Słupy stalowe obłożone na 3,5 cm betonem na siatce lub na 6 cm cegłą pełną z tynkiem cementowowapiennym.
- Słupy żelbetowe o najmniejszym wymiarze 25 cm z warstwą chroniącą wkładki betonem o grubości 3 cm bez tynku i warstwą betonu o grubości 2 cm z tynkiem cementowo-wapiennym (promocja 3 w 1).
EC - elementy ogniochronne, które poddane przepisanej próbie ogniowej w ciągu 1 godziny zachowują zdolność konstrukcyjną, przy czym nie które z nich mogą się zapalić, lecz nie wcześniej niż po 15 minutach próby.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32