Blog

29.09.2020

Oś paraboliczna

W artykule znajdziesz:

Oś paraboliczna

Oś paraboliczna

Odnosi się to szczególnie do przypadku gruntów zwartych, kiedy to odpowiednie wykształcenie powierzchni wykopu nie przedstawia większych trudności.
Najczęściej stosuje się konstrukcję w postaci odwróconego łuku płytowego o osi parabolicznej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przyjmuje się strzałkę łuku rozpiętości, grubość płyty łuku w kluczu ok. Vsu rozpiętości, zwiększając ją przeważnie ku wezgłowiom. Obliczenie prowadzi się przy założeniu równomiernego rozkładu odporu gruntu, a więc przy przyjęciu kształtu parabolicznego. Zakłada się, że momenty zginające w płycie nie występują. W związku jednak z prawdopodobieństwem wystąpienia większych odporów w sąsiedztwie wezgłowi, a co za tym idzie wystąpienia pewnych momentów zginających, płytę zbroi się konstrukcyjnie, stosując przy podporach zbrojenia obustronne. Rozpór przejmuje się przez ściągi, które w przypadku fundamentu złożonego z kilku łuków powinny przebiegać w poprzek wszystkich łuków (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ściągi prowadzi się zwykle w płaszczyznach ścian poprzecznych budynku, wykształcając na skrajnych wezgłowiach łuków belki wezgłowiowe, zginane poziomo między ściągami rozporem z łuku.

Zdarza się często, że rozpiętości poszczególnych luków są różne. W przypadku takim rozpory na stykach łuków zrównoważyć można, dobierając odpowiednio strzałki łuków. W przypadku posadowienia budynku szkieletowego [26] można z powodzeniem zastosować konstrukcję żelbetową w postaci odwróconego sklepienia krzyżowego (uprawnienia budowlane). Strzałki i grubości płyty przyjmuje się jak poprzednio. Łupinę zbroi się konstrukcyjnie, dając górą i dołem siatkę z drutów 0 8-M2 mm co 15-20 cm, a ponadto zbrojąc krawędzie sklepienia (np. 3 0 12 mm).
Zastosowaną przy posadowieniu dworca w Lens płytę łukową, rozpiętą na parabolicznych dźwigarach bezprzekątniowych.

Zastosowanie takiej konstrukcji fundamentu pozwoliło regulować osiadanie budynku, którego przewidywany rząd wielkości miał wynosić 10 cm/rok. Regulacja odbywa się za pomocą dźwigników hydraulicznych. Otwory pozostawione w płycie fundamentowej pozwalają wprowadzać piasek w szczeliny powstające między płytą fundamentową a podłożem w przypadku podnoszenia budynku (program egzamin ustny).

Projektowanie wielopiętrowych budynków

Projektowanie wielopiętrowych budynków względnie wysokościowych części budynków typu wieżowego wymaga specjalnie starannego rozważenia zagadnień fundamentowych.
Obowiązują tutaj następujące główne zasady projektowania fundamentów pod wieżowce:
1) fundament powinien stanowić sztywną bryłę,
2) obciążenie fundamentu od ciężaru stałego budynku powinno być zbliżone do równomiernego,
3) obciążenie konstrukcją podłoża budowlanego powinno możliwie nieznacznie zwiększać naprężenia panujące na danej głębokości posadowienia przed wykonaniem wykopu,
4) projektowany fundament wraz z konstrukcją powinien zapewniać dostateczną stateczność obiektu na działanie sił poziomych (parcie wiatru) (opinie o programie).

Dla zapewnienia sztywności fundamentu najczęściej stosuje się dwa rodzaje konstrukcji: grubą płytę monolityczną albo fundament skrzyniowy. Płyta monolityczna ma znaczny ciężar własny, wymaga dużej ilości materiału, jednakże wykonanie jej jest nieskomplikowane. Ustalenie zbrojenia powinno być tu oparte na obliczeniu płyty sztywnej na półprzestrzeni sprężystej (np. metodą Żemoczkina, przy czym przyjęta grubość płyty powinna usprawiedliwiać traktowanie jej jako sztywnej (segregator aktów prawnych).

Fundament skrzyniowy składa się z płyty dennej, ścianek pionowych w kształcie przepon poprzecznych i podłużnych, tworzących na ogół regularną siatkę, oraz płyty stropowej. Całość konstrukcji zapewnia dużą sztywność fundamentu. Komory powstałe pomiędzy ściankami pionowymi, płytą denną i stropową można dodatkowo wypełnić chudym betonem lub innym balastem w razie potrzeby zapewnienia stateczności budynku na działanie sił poziomych.

Dążność do osiągnięcia równomiernego rozkładu obciążeń przenoszących się na fundament wynika ze stosunkowo dużych osiadań fundamentów wieżowców, co jest związane ze znacznymi ich wymiarami w rzucie. Osiadania te występują już podczas budowy i w początkowym okresie eksploatacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami