Blog
Elementy budowli
W artykule znajdziesz:
Przeprowadzona przez załogę kontrola zgodności postępu robót z harmonogramem nie może być ograniczona do odległych terminów końcowych oddawania obiektu lub zamknięcia stanu surowego (program uprawnienia budowlane na komputer). Konieczne jest podanie do wiadomości załogi również terminów pośrednich, charakteryzujących zakończenie zasadniczych fragmentów robót. Takimi terminami mogą być w budownictwie mieszkaniowym:
- data zakończenia montażu kondygnacji podziemnej;
- daty zakończenia montażu poszczególnych kondygnacji nadziemnych;
- data zakończenia montażu konstrukcji dachu:
- data zakończenia stanu surowego budynku;
- daty zakończenia zacierania powierzchni ścian i stropów na poszczególnych kondygnacjach;
- daty zakończenia podłóg itp. (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W budownictwie przemysłowym takimi pośrednimi terminami są:
- data zakończenia fundamentów budowli;
- data zakończenia montażu konstrukcji itp. (uprawnienia budowlane).
Terminy mogą być podane na umieszczonych przy obiekcie harmonogramach obrazkowych (program egzamin ustny). Do harmonogramów tych należy obok dat planowanych wpisywać sukcesywnie daty faktycznego wykonania poszczególnych fragmentów robót oraz zakreskować (kolorowym ołówkiem) wykonane elementy budowli.
W miarę postępu montażu budynku zakreskowuje się odpowiednie działki (mieszkania) na poszczególnych kondygnacjach. Z lewej strony wpisuje się daty zakończenia montażu każdej kondygnacji wg planu, z prawej daty wykonania (faktyczne).
Harmonogram ten może być również stosowany przy wykonywaniu robót wykończeniowych, przy czym układ harmonogramu umożliwia kontrolę przebiegu robót przy wykańczaniu poszczególnych mieszkań.
Niezależnie od tego należy wywieszać w widocznym miejscu plany operatywne robót na każdy miesiąc z podziałem na tygodnie. Na tablicy wskazane są konkretne zadania i zaznaczone miejsca robót oraz wymienione i wykonanych przez każdą brygadę za ubiegłą dobę i od początku tygodnia oraz określa kolejność zajmowanych miejsc przez brygady na podstawie osiągniętych wyników w wykonywaniu zadań produkcyjnych (opinie o programie).
Kierownik budowy
Kierownik budowy musi dbać o to, aby umieszczone w widocznym miejscu na budowie tablice, przedstawiające przebieg wykonania planu produkcyjnego oraz prace poszczególnych brygad, były dokładnie i systematycznie wypełniane. Wyniki pracy poszczególnych brygad za ubiegłą dobę oraz za ubiegły tydzień powinny być podawane załodze do wiadomości i w ten sposób stawać się przedmiotem zainteresowania i dyskusji pracowników budowy (segregator aktów prawnych).
Załoga budowy powinna być poinformowana o warunkach wymaganych do uzyskania we współzawodnictwie w skali przedsiębiorstwa lub w ramach resortu tytułu przodującej budowy. Zazwyczaj podstawą do uzyskania tego tytułu jest terminowe oddawanie obiektów, wykonanie planów produkcyjnych, planu funduszu płac i planu akumulacji, właściwy stosunek wzrostu średniej płacy do wzrostu wydajności, wykonanie planu rozwoju techniki i odpowiedni stan bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie.
Do wiadomości załogi należy również podawać, które budowy zostały wyróżnione w ramach współzawodnictwa i uzyskały sztandar przechodni, proporczyk itp. oraz nagrody pieniężne.
Na krótkich naradach roboczych kierownik budowy powinien przedyskutowywać z załogą zarówno plany miesięczne, tygodniowe i dobowe, jak i przebieg ich wykonania oraz szczegółowo przeanalizować wyniki współzawodnictwa o tytuł przodującej budowy (promocja 3 w 1).
Niezależnie od tego załoga informowana jest o wynikach pracy przedsiębiorstwa przez rady robotnicze. Jedną z form zbliżenia załogi do pracy rady robotniczej są kwartalne sprawozdania rad, w których omawiane są wyniki działalności przedsiębiorstwa, uzyskane efekty ekonomiczne, bilans itp. Rady robotnicze powinny omawiać z załogą każde ważniejsze wydarzenie w życiu przedsiębiorstwa.
Dużą rolę w informowaniu załogi o pracy rady robotniczej powinny odegrać gazetki zakładowe, biuletyny sprawozdawcze z pracy rady, komunikaty nadawane przez radiowęzły zakładowe, ulotki informacyjne itp. Załoga powinna być również informowana o tematyce prac rady robotniczej i o terminarzu zebrań na najbliższy okres.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32