Blog

Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 2
24.04.2020

Grubość środnika na podporze

W artykule znajdziesz:

Grubość środnika na podporze

Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 3
Grubość środnika na podporze

Jeżeli pręty uzbrojenia mają być łączone na zakład, to w półce dolnej należy na to przewidzieć miejsce, licząc, że w jednym przekroju zostaje złączona do prętów uzbrojenia głównego. Liczba ta zależy od długości prętów dostarczanych na budowę (program uprawnienia budowlane na komputer). Na podporach w dolnej półce należy pozostawić tyle prętów, aby zabezpieczyć belkę przed zbyt wielkimi rysami. Zwykle pręty te pozostawiamy w narożach dolnej półki.

Nad podporami wskazane jest układanie siatek pod uzbrojeniem głównym i przez to zwiększenie nieco wysokości tych belek dla rozłożenia docisków z łożysk na belkę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Grubość środnika na podporze zwiększamy do szerokości półki dolnej. Jest to konieczne zarówno ze względu na naprężenia styczne, występujące na podporze, jak i ze względu na możność zakotwienia prętów głównych przez odgięcie ich ku górze.
Dla uniknięcia nadmiaru betonu grubość środników powinna być zmienna wzdłuż rozpiętości. Dostosowujemy ją do zmienności sił stycznych. Na podporze, naprężenie styczne nie powinno przekraczać 1,8 naprężenia dopuszczalnego na rozciąganie (uprawnienia budowlane).

W iU rozpiętości naprężenie styczne nie powinno przekraczać 1,5 naprężenia dopuszczalnego na rozciąganie, a to ze względu na łączne występowanie sił stycznych i momentu zginającego. W połowie rozpiętości moment zginający jest największy, a siła styczna zmienia znak. Naprężenie styczne nie powinno przekraczać 1,2 naprężenia dozwolonego na rozciąganie. Poszerzenie środnika najwłaściwiej jest wytwarzać zachowując symetrię względem płaszczyzny głównej belki. Ściany środników należy załamywać tylko na ich stężeniach, gdyż załamywanie tych ścian między stężeniami utrudnia deskowanie. Zachowując te wytyczne należy sprawdzać naprężenia w przekrojach pośrednich (program egzamin ustny). Dobrze jest przy tym posługiwać się wykresem, na który nanosimy obwiednię sił stycznych i obwiednię skrajnych naprężeń stycznych.
W miarę możności należy unikać skosów, aby nie utrudniać deskowania. Jednak w narożach między belkami głównymi i poprzecznicami a także między belkami głównymi, poprzecznicami i płytą należy stosować skosy wytwarzane przez ścięcie ostrych krawędzi deskowania na szerokości 4X4 cm. Skosy takie ułatwiają zdjęcie deskowania.

Poprzecznice przęsłowe

Poprzecznice przęsłowe powinny być jak najsztywniejsze. Liczba ich powinna być wystarczająca, aby zapewnić wspólne wyginanie wszystkich belek pod dowolnie ustawionym obciążeniem, a zarazem być jak najmniejsza, aby nie utrudniać deskowania, uzbrojenia i betonowania (opinie o programie). Ciężar poprzecznie powinien być jak najmniejszy, aby nie zwiększa! nadmiernie ciężaru przęsła.

Zwykle odstęp poprzecznie uzależniamy od wysokości belek głównych, przyjmując go zazwyczaj równy pięciu wysokościom tych belek. Odstęp ten jednak dajemy większy w belkach o większej rozpiętości. W przęsłach o małej rozpiętości - do 10 m - można nie wprowadzać belek poprzecznych. W przęsłach o rozpiętości 15 do 20 m wystarcza dawać jedną poprzecznicę przęsłową, w przęsłach o większych rozpiętościach - dwie poprzecznice przęsłowe (segregator aktów prawnych).
Poprzecznicom dajemy zazwyczaj kształt przepon o niewielkiej grubości i o jak największej wysokości. Dolną ich krawędź dajemy na poziomie górnej krawędzi dolnej półki belek głównych. Taki układ ułatwia deskowanie i skrzyżowanie uzbrojenia poprzecznie z uzbrojeniem belek głównych. Grubość poprzecznie wyznaczamy w zależności od sił stycznych. Naprężenia styczne nie powinny przekraczać naprężeń dozwolonych na rozciąganie.
Dla zmniejszenia ciężaru przęseł o dużych rozpiętościach są stosowane niekiedy poprzecznice w postaci kratownic.

Węzły tych kratownic są umieszczone na skrzyżowaniach z belkami głównymi. Momenty dodatnie w polach płyty pomostu mogą być wyznaczane za pomocą linij wpływu lub też w sposób przybliżony przez rozłożenie obciążenia ruchomego na prostokąty, a następnie wyznaczenie momentów zginających w pasmach wzdłużnych i poprzecznych (promocja 3 w 1). Rozpiętości płyt należy liczyć między osiami belek pomostu, o ile grubości tych belek nie przekraczają podwójnej grubości płyty.Jeżeli warunek ten nie jest spełniony, to krawędzie płyty należy przyjmować w odstępie równym grubości płyty - licząc od krawędzi belek pomostu.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 8 Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 9 Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 10
Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 11
Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 12 Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 13 Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 14
Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Okładziny i rdzeń zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami