Blog

16.01.2021

Systemy deskowania stolikowego

W artykule znajdziesz:

Systemy deskowania stolikowego

Systemy deskowania stolikowego

Systemy deskowania stolikowego stosowane na naszym rynku: Noetable Deckentische, Meva Deckentische, Ulma Stoliki VR, PERI Stoły modułowe VT. Ringer. Dokamatic, Dokaflex.

Deskowania stropowe rusztowe należą do najnowszych typów deskowań stropowych przeznaczonych do montażu ręcznego. Firma [M2.5] umieściła je w swojej ofercie w roku 2005 pod nazwą Gridflex (GF) (program uprawnienia budowlane na komputer). Stosowane są one do formowania stropów w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, parkingów podziemnych wielokondygnacyjnych itp. Szczególnie wskazane jest stosowanie tego typu deskowania do realizacji obiektów, w których utrudnione lub niemożliwe jest użycie do prac montażowych żurawia. Fragment zadeskowanego stropu przy użyciu deskowania GF.

Konstrukcja deskowania Gridflex umożliwia wykonywanie stropów o grubości do 26 cm. Dodatkowe podparcie pośrednie pozwala na betonowanie stropów o grubości do 55 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Konstrukcję nośną deskowania rusztowego tworzą trzy elementy:
- płyta poszycia.
- ruszt,
- głowica podporowa.

W deskowaniu Gridflex można wykorzystywać dowolny rodzaj poszycia - mogą to być sklejki ekonomiczne trój warstwowe, ale także sklejki o najwyższej jakości. Dzięki użyciu sklejki o określonej fakturze można uzyskać powierzchnię płyty stropowej spełniającą potrzeby inwestora, np. o jakości „betonu architektonicznego”.
Ruszt deskowania Gridflex (GFP) stanowią prefabrykowane elementy wykonane z profili aluminiowych. Standardowy element ma wymiary 200 cm x 100 cm, a przy tym jest lekki - 0,192 kN. Składa się z sześciu podłużnych żeber opartych na dwóch beleczkach poprzecznych (uprawnienia budowlane).

Żebra są połączone z beleczkami w sposób trwały przez zespawanie. Rozstaw żeber wynosi 13 cm, co umożliwia bezpieczne chodzenie po rusztach podczas układania poszycia. Ruszt opiera się na głowicach podporowych GFH, a te z kolei na standardowych podporach stropowych. Podparcie rusztu na głowicy jest punktowe. Na jednej głowicy opierają się cztery elementy rusztowe. Stałe zaczepy głowicy wymuszają konstrukcyjnie poprawne położenie rusztów deskowania i zapewniają bezpieczeństwo pracy.

Montaż deskowania

Montaż deskowania, ze względu na lekkość elementów, może wykonywać jedna osoba (program egzamin ustny). Odbywa się on z poziomu podłoża. Ruszt GF zawieszany jest z dołu i podnoszony do góry za pomocą widełek montażowych i stabilizowany podporami PEP. Jednym ruchem montażowym ustawia się 2 nr deskowania.
Konstrukcja systemu deskowania rusztowego GF umożliwia przeprowadzenie tzw. wczesnego rozdeskowania stropu. W tym celu pomiędzy elementami rusztu należy zamontować pojedyncze dźwigarki GFB (dźwigarki wczesnego rozdeskowania), opierając ich końcówki na głowicach (na tych samych, na których opierają się elementy rusztowe). Wymagają one oddzielnego podparcia stemplami stropowymi - co 1,0 m (opinie o programie).

Po 2-3 dniach od zabetonowania płyty stropowej, po osiągnięciu przez beton wymaganej wytrzymałości określonej w projekcie technicznym, można przystąpić do demontażu części deskowania. Strop pozostawiamy podparty na dźwigarkach GFB, pozostałe elementy systemu można usunąć i wykorzystać do formowania następnej działki roboczej.
Szczególną cechą tego deskowania jest możliwość dwuwymiarowej kompensacji długości i szerokości deskowania (segregator aktów prawnych).

W zestawie elementów systemu Gridflex znajdują się tzw. ruszty kompensacyjne umożliwiające w sposób teleskopowy dopasowanie deskowania do zmiennej geometrii budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu eliminuje się luki w powierzchni deskowania wolne, niemodułowe przestrzenie, wymagające czasochłonnych uzupełnień tradycyjnych. Elementy kompensacyjne umożliwiają bezproblemowe deskowanie powierzchni stropów wokół słupów, kominów itp.

Dla wygody użytkowników deskowania ruszty pomalowane są na różne kolory: ruszty standardowe pomalowane są na kolor srebrzysty, ruszty do kompensacji w kierunku podłużnym - na żółto, w kierunku poprzecznym - na czerwono (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami