Blog
Elementy dźwigające ściany działowe
W artykule znajdziesz:
Elementy dźwigające ściany działowe powinny być wykonane jako możliwie sztywne na zginanie. Wysokość użyteczna stropów (wysokość statyczna) musi być większa niż lf/150. Należ) dążyć za pomocą odpowiednio dobranych środków (dobór uziarnienia kruszywa, współczynnika c/w, utrzymanie wilgotności po ułożeniu betonu, ustawienie podpór tymczasowych itd.) do zmniejszenia powodujących wzrost ugięcia odkształceń ścian w wyniku pełzania i skurczu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ściany działowe powinny być murowane i tynkowane możliwie jak najpóźniej po rozdeskowaniu stropu. Należy unikać stawiania lekkich murowanych ścian działowych na stropach o dużej rozpiętości. W przypadku przewidywanych dużych ugięć stropu w okresie eksploatacji należy na każdej kondygnacji stosować ściany działowe samo- nośne lub o konstrukcji mało wrażliwej na odkształcenia (np. lekkie ściany szkieletowe) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zaobserwowano, że lekkie ściany działowe z elementów z betonu o lekkim kruszywie, gazobetonu lub z cegieł wapienno-piaskowych oddzielały się od sąsiednich części konstrukcji (stropów, ścian nośnych). Obok takich pęknięć występowały również rysy najczęściej pionowe i równoległe w polu ściany, które częściowo pokrywały się z rysunkiem spoin i przechodziły przez cały przekrój ściany (uprawnienia budowlane). Gdy płyty gazobetonowe były łączone cienką warstwą zaprawy, cienkie rysy pojawiały się po rozpoczęciu ogrzewania (i to jeszcze w czasie trwania prac wykończeniowych wewnątrz budynku); najwięcej rys zauważono w bezpośredniej bliskości urządzeń grzejnych (program egzamin ustny).
Zawartość drobnych cząstek
Większość materiałów budowlanych zmniejsza swą objętość przy wysychaniu i to tym więcej, im większa jest w elemencie z danego materiału zawartość drobnych cząstek i większa początkowa wilgotność oraz im mniejsza jest grubość elementu, tj. im większy jest stosunek powierzchni elementu do jego objętości. Stosunek ten ma dużą wartość w przypadku cienkich ścian działowych (opinie o programie).
- Ponieważ ściany wewnętrzne, stojąc w pomieszczeniach o suchym powietrzu, maję bardzo małą możliwość wyrównywania wilgotności, należy się liczyć z odpowiednio większym ich skurczem, szczególnie w przypadku użycia materiałów wiązanych spoiwem.
- Przebieg i wielkość skurczu zależą od warunków schnięcia, tzn. że przy malejącej wilgotności powietrza i wzroście temperatury (ogrzewania) oraz ruchów powietrza zwiększa się odpowiednio szybkość skurczu i jego wielkość ostateczna (segregator aktów prawnych).
- Jeśli w zastosowanym systemie konstrukcyjnym używa się różnorodnych materiałów różnie zachowujących się przy odkształceniu (np. gdy na wypełnienie szkieletu żelbetowego daje się beton lekki), to w przypadku, gdy naprężenia skurczowe w spoinach będą większe od przyczepności (siły tarcia), może dojść do zrywania połączeń. Jeżeli ściany będą sztywno połączone z sąsiednimi częściami budynku, to w wyniku utrudnienia odkształceń, po przekroczeniu możliwych do przejęcia przez ścianę naprężeń rozciągających, wystąpią na jej powierzchni w najsłabszych miejscach równomiernie rozłożone rysy skurczowe (w strefie spoin lub ewentualnie w obrębie naroży otworów drzwiowych).
- Użyte do budowy zbyt świeże materiały budowlane są bardziej narażone na pojawienie się rys skurczowych, bo zależny od właściwości danego materiału proces skurczu początkowego (w lekkich betonach skurcz osiąga 95% wartości końcowej dopiero po 3 miesiącach) jeszcze nie jest zakończony. Również gazobe- tony są materiałami wykazującymi duży skurcz, którego wartość końcowa wynosi 2 mm/m. Materiały te mogą być użyte do budowy dopiero wówczas, gdy wielkość pozostałego jeszcze skurczu wynosi nie więcej niż 0,5 mm/m (promocja 3 w 1).
- W materiałach budowlanych nawilgoconych po ich wyschnięciu proces skurczu opóźnia się. W niektórych materiałach (np. cegle ceramicznej) może dojść nawet do nieodwracalnego zwiększenia ich objętości (pęcznienia).
- Wobec względnie małego obciążenia lekkich ścian nienośnych (ciężarem własnym) ich pełzanie jest niewielkie i można je pominąć.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32