Blog

Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 2
04.03.2021

Elementy kanalizacyjne

W artykule znajdziesz:

Elementy kanalizacyjne

Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 3
Elementy kanalizacyjne

Przy posadowieniu według sposobu 8 i 9 dolną wielkość współczynnika L przyjmuje się przy betonie marki 160, górną w przypadku betonu marki 225. Dla wszystkich wymiarów rur betonowych i elementów kanalizacyjnych podanych w normie PN-56/B-14070 oraz rur kamionkowych zgodnych z normą PN-G8/B-06751 podany powyżej sposób obliczeń może być stosowany bez konieczności wykonywania dodatkowych specjalnych obliczeń (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadkach, kiedy należy zaprojektować kanał o większym profilu wykonywany bezpośrednio w wykopie, dla którego nie mamy unormowanej wielkości pionowej nośności granicznej, należy wykonać obliczenia indywidualne. Należy w tym wypadku korzystać z następujących założeń 1. Dla kanałów o rozpiętości sklepienia do 2,5 m, mierzonej w jego najszerszym miejscu, należy obliczać statycznie jedynie sklepienie kanału (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Grubość ścian bocznych i sklepienia dolnego takich kanałów posiada zawsze wymiary wynikające z metody ich wykonania, które zapewniają wytrzymałość ścian bocznych kanału. Dodatkowe sprawdzenie wytrzymałości kanałów w dolnej części przekroju za pomocą obliczeń statycznych jest w tych warunkach zbędne. Obliczenia takie zresztą, aby mogły mieć rzeczywistą wartość, musiałyby być bardzo skomplikowane, żmudne i kosztowne. Należy tylko przestrzegać, aby obudowa posiadała wystarczającą wytrzymałość w pachach sklepienia, co zapewnia się przy obliczeniu statycznym sklepienia, aby grubość konstrukcji kanału w jego spodzie nie była mniejsza niż wyliczona grubość w pachach sklepienia.

Jako obciążenie pionowe sklepienia należy przyjmować wielkość obciążeń (uprawnienia budowlane). Obciążenie poziome dla kanałów wykonanych w wykopach dwustronnie deskowanych można pominąć, co jest założeniem bezpieczniejszym. Dla kanałów wykonanych w wykopach szerokoprzestrzennych obciążenie boczne sklepienia należy przyjmować według wzorów klasycznych na parcie gruntu w wielkości tzw. parcia czynnego. Obliczenie najlepiej wykonać metodami graficznymi przez wyznaczenie sił normalnych w przekrojach i wielkości ich mimośrodów w tych przekrojach. Należy tu przestrzegać, aby siły normalne nie wychodziły poza rdzeń przekroju, jeśli kanał jest murowany lub z betonu niezbrojonego. Wyznaczanie obciążenia poziomego (bocznego) sklepień kanałowych sprawia zwykle pewne trudności (program egzamin ustny).

Wielkości kąta tarcia

Wielkość kąta tarcia wewnętrznego gruntów spoistych, uzyskana bezpośrednio w wyniku badań laboratoryjnych gruntu, jest zwykle dużo niższa niż dla gruntów sypkich. Wytrzymałość gruntu na ścinanie jest tu zapewniona przez istnienie dosyć znacznych sił spójności (kohezji) między częsteczkami szkieletu gruntowego (opinie o programie).

Dla celów praktycznych można, jak to podano wyżej, przyjąć wielkość kąta tarcia wewnętrznego większą niż uzyskana z badań laboratoryjnych i nie uwzględniać spójności. Przyjęta zwiększona wielkość cp zastąpi wystarczająco dokładnie nie uwzględnioną wielkość spójności. Wielkości kąta tarcia wewnętrznego gruntu odpowiadającego opisanym wyżej warunkom można znaleźć w wytycznych dla obliczenia ścian oporowych. Ustalona w ten sposób wielkość ph występuje jedynie przy minimalnym ruchu konstrukcji obciążonej w kierunku działania siły.

Założenie to leży u podstaw klasycznych teorii parcia gruntu (segregator aktów prawnych). W rzeczywistości parcie pionowe posiada większą wartość niż obliczone z tych teorii ph. Występuje tu tzw. parcie geostatyczne, to znaczy parcie gruntu równe naprężeniu istniejącemu w środowisku gruntowym znajdującym się w stanie równowagi sprężystej. Aby można było dla obliczeń statycznych budowli podziemnych wyznaczyć szukaną wielkość parcia geostatycznego, należy przedstawić tę wielkość jako funkcję działającą w tym samym punkcie środowiska gruntowego naprężenia pionowego.

Wyznaczanie obciążenia poziomego budowli podziemnych za pomocą podanego powyżej sposobu, tzn. za pomocą współczynnika K, jest o tyle korzystne, że jednocześnie eliminuje błędy, które moglibyśmy popełnić przy wyznaczaniu oddzielnie obciążenia pionowego i oddzielnie obciążenia poziomego (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 8 Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 9 Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 10
Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 11
Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 12 Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 13 Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 14
Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budownictwo tradycyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami