Blog
Pomiar odkształceń
W artykule znajdziesz:
Powtarzane obciążanie i odciążanie redukuje późniejsze pełzanie, tak że krzywa naprężenie-odkształcenie przy trzecim czy czwartym cyklu wykazuje tylko niewielką krzywiznę. Postępowanie takie jest opisane w normie BS 1881: Pełzanie w duże] mierze eliminuje się również przez pomiar odkształceń przy bardzo małych zmianach naprężeń, dokładne określanie odkształceń jest jednak zazwyczaj trudne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odkształcenia betonów o różnych wytrzymałościach, w zależności od wartości stosunku naprężenia do wytrzymałości. Przy obciążeniu reprezentującym tę samą część wytrzymałości końcowej, np. połowę, mocniejszy beton ma większe odkształcenia, jednak dla dwóch dowolnych betonów stosunek odkształceń jest znacznie niższy niż stosunek wytrzymałości, tak że sieczny współczynnik sprężystości jest tym większy, im mocniejszy jest beton (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zachowanie takie kontrastuje z zachowaniem różnych klas stali, być może dlatego, że o wytrzymałości zaczynu cementowego decyduje stosunek gelu do objętości, co do którego można przypuszczać, że wpływa również i na sztywność materiału wiążącego. Z drugiej strony wytrzymałość stali jest związana ze strukturą i granicami kryształów, a nie z obecnymi w niej pustkami, tak że sztywność tego materiału nie zależy od jego wytrzymałości (uprawnienia budowlane).
Maksymalne wartości odkształceń w chwili zniszczenia przy ściskaniu. Odkształcenia te są tym większe, im niższa jest wytrzymałość betonu. W przybliżeniu można powiedzieć, że współczynnik sprężystości betonu rośnie wraz z kwadratem jego wytrzymałości. Brytyjskie „Zalecenia dotyczące zastosowań konstrukcyjnych betonu CP 110: 1972” podają następujący związek między stycznym współczynnikiem sprężystości Ec, wyrażonym w GN/m2 i wytrzymałością kostkową u, wyrażoną w MN/m2 który dotyczy betonów o gęstości pozornej nie mniejszej niż 2300 kg/ms (program egzamin ustny).
W odpowiadającym powyższemu wzorze podanym przez CEB współczynnik przed pierwiastkiem wynosi nie 4,5, lecz 6,6, przy czym wytrzymałość określa się na Tak określona wartość stycznego współczynnika sprężystości będzie się różnić w granicach ±7 GN/m2 od stycznego współczynnika sprężystości, zmierzonego zgodnie z normą BS 1881: Part 5: 1970. Podany przez CEB wzór dotyczący betonów na kruszywach lekkich różni się przede wszystkim wykładnikiem potęgi 1,5 przy gęstości, podobnie jak w ujęciu amerykańskim (patrz dalej). CEB zaleca zatem przyjmowanie wartości stycznego współczynnika sprężystości, wyrażonej w GN/m2 (opinie o programie).
Również właściwości kruszywa wpływają na współczynnik sprężystości, chociaż nie wpływają one na ogół na wytrzymałość przy ściskaniu, przy czym im wyższy współczynnik sprężystości kruszywa, tym wyższy współczynnik sprężystości gotowego betonu. Kształt większych ziaren kruszywa i ich charakterystyka powierzchniowa mogą również wpływać na wartość współczynnika sprężystości betonu oraz na krzywiznę wykresu naprężenie-odkształcenie.
Warto zauważyć, że jeśli oba składniki betonu zaczyn cementowy i kruszywo poddać obciążaniu oddzielnie, to obserwowana zależność naprężenie-odmierze liniowy) (segregator aktów prawnych). Przyczyną nieliniowości zależności w przypadku materiału złożonego, jakim jest beton, jest istnienie powierzchni międzyfazowych między zaczynem cementowym a kruszywem oraz tworzenie się przy tych powierzchniach mikrorys. Ponieważ rozwój rys przebiega poczynając od powierzchni międzyfazowych, różnie nachylonych względem kierunku działania naprężeń, przeto następuje stopniowy wzrost lokalnych intensywności naprężeń i wzrost wartości odkształceń.
W ten sposób odkształcenia rosną z większą prędkością niż przykładane naprężenia, a krzywa zależności odkształceń od naprężeń zagina się ku dołowi, co daje obraz pozornego zachowania się pseudoplastycznego. ku próbki (w późniejszym wieku współczynnik sprężystości wzrasta szybciej niż wytrzymałość). Wyniki dotyczące betonu wykonanego na kruszywie keramzytowym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32