Blog

Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 2
13.12.2021

Elementy konstrukcji budowlanych

W artykule znajdziesz:

Elementy konstrukcji budowlanych

Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 3
Elementy konstrukcji budowlanych

Materiały nie odpowiadające wymaganiom niezbędnej chemoodporności należy poddać dodatkowej obróbce lub nanieść na powierzchnie konstrukcji odpowiednio dobrane powłoki ochronne (program uprawnienia budowlane na komputer).
W celu podwyższenia trwałości konstrukcji budowlanych i powłok ochronnych, a także dla uproszczenia technologii nanoszenia tych powłok, należy projektować konstrukcje o kształcie uniemożliwiającym tworzenie się skupienia (poduszek) środowisk agresywnych.

Elementy konstrukcji budowlanych, znajdujące się w warunkach oddziaływania środowisk agresywnych, powinny mieć dostęp dla systematycznego przeglądu i okresowego odnawiania powłok ochronnych.
W przypadku niemożności spełnienia tych warunków należy przewidzieć wzmocnione zabezpieczenie tych elementów.
Należy zwrócić szczególną uwagę na sposób rozmieszczenia rurociągów do transportu cieczy w obiektach przemysłowych. W przypadku cieczy silnie agresywnych nie wolno stosować zamkniętych podziemnych połączeń do transportu rurowego.
Jeżeli zachodzi konieczność ułożenia połączeń transportowych w gruncie,
wtedy dopuszcza się jedynie umieszczenie ich w kanałach z dostępem umożliwiającym ich systematyczny przegląd i remonty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy projektowaniu budynków i obiektów inżynierskich, w okresie eksploatacji których jest możliwe zwiększenie agresywnego oddziaływania środowisk na poszczególne części budynków lub konstrukcji, należy przewidzieć dodatkowe zabezpieczenie.
W przypadku gdy poziom wód gruntowych znajduje się powyżej posadowienia fundamentów, zaleca się zastosować ich ochronę, zwłaszcza jeżeli przewiduje się możliwość zanieczyszczenia wód agresywnymi odpadami przemysłowymi.
Również w przypadkach, kiedy w okresie eksploatacji grunt nie może być zanieczyszczony roztworami agresywnymi, należy elementy konstrukcyjne odpowiednio zaizolować niezależnie od warunków hydrogeologicznych na terenie danej budowy.

Elementy konstrukcji

Należy unikać wylewania na posadzki i elementy konstrukcji cieczy agresywnych. Zaleca się zastosowanie odprowadzania tych cieczy kanałami, rurociągami, zbiornikami specjalnie uodpornionymi na działanie środowisk agresywnych (uprawnienia budowlane).
W budynkach z agresywnymi środowiskami o wysokiej wilgotności względnej powietrza nie zaleca się stosować świetlików i wyciągów powietrznych bez zastosowania środków przeciwko powstawaniu kondensacji pary wodnej.
Przy opracowywaniu kompleksowego planu obiektu przemysłowego ze środowiskami agresywnymi, wyborze materiałów do przegród budowlanych, a także przy projektowaniu ich zabezpieczeń należy uwzględnić główne kierunki wiatrów i gęstość zabudowy (program egzamin ustny).

Przy projektowaniu budynków i obiektów przemysłowych przeznaczonych do pracy w agresywnym środowisku, wybór rozwiązań konstrukcyjnych i ochronnych zabezpieczeń powinien być uzasadniony obliczeniami techniczno- -ekonomicznymi z uwzględnieniem zapewnienia trwałości i wynikających w następstwie kosztów robót remontowo-renowacyjnych.
Do budynków i obiektów inżynierskich będących pod oddziaływaniem agresywnych środowisk zaleca się stosować prefabrykowane elementy żelbetowe ze względu na lepsze ich wykonanie w warunkach fabrycznych. Dopuszcza się konstrukcje żelbetowe monolityczne i typu mieszanego (opinie o programie).

Wszystkie te konstrukcje powinny spełniać warunki eksploatacyjne wymagane w agresywnych środowiskach.
W środowiskach agresywnych mogą być stosowane zarówno niesprężone jak i sprężone konstrukcje żelbetowe. Spośród konstrukcji sprężonych najbardziej zalecane są strunobetony. Nie zaleca się natomiast wykonywać konstrukcji prefabrykowanych montowanych z elementów kablobetonowych w przypadku, gdy zachodzą trudności uszczelniania styków (segregator aktów prawnych).
Elementy konstrukcji w postaci dźwigarów, płyt, belek i słupów powinny posiadać formy proste.
Minimalna grubość warstwy ochronnej betonu na zbrojeniu powinna być zgodna z wartościami podanymi w obowiązujących normach.

Prefabrykowane konstrukcje żelbetowe zwłaszcza węzły konstrukcji w warunkach oddziaływania środowiska agresywnego zaleca się projektować z uwzględnieniem powiększenia grubości warstwy ochronnej betonu na zbrojeniu. Przy stosowaniu konstrukcji monolitycznych zaleca się powiększać ochronną warstwę nie mniej jak o 5 mm w porównaniu do konstrukcji prefabrykowanych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 8 Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 9 Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 10
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 11
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 12 Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 13 Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 14
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami