Blog

Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 2
24.06.2021

Izolacje chemoodporne

W artykule znajdziesz:

Izolacje chemoodporne

Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 3
Izolacje chemoodporne

Izolacje chemoodporne stosuje się do ochrony obiektów przed agresywnym działaniem zewnętrznego środowiska gazowego, ciekłego lub stałego. Ogólne zasady doboru tych izolacji są analogiczne jak izolacji wodochronnych, różnice powstają tylko w doborze tworzyw (program uprawnienia budowlane na komputer). W razie występowania w środowisku zewnętrznym czynników agresywnych, przepona izolacyjna powinna być nie tylko cieczoszczelna, lecz również niepodatna na korozję wywołaną tymi czynnikami.

Celem izolacji termicznych jest maksymalne ograniczenie przenikania ciepła przez przegrodę budowlaną i utrzymanie w eksploatowanym pomieszczeniu stałej temperatury, Ze względu na zmiany warunków zewnętrznych. Zależnie od temperatury wymaganej n pomieszczeniu, rozróżnia się izolacje ciepło- i zimnochronne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Materiały do izolacji cieplnej winny charakteryzować się znaczną porowatością, małą gęstością objętościową, niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, trwałością i dostateczną wytrzymałością. Niekorzystną ze względu na izolacyjność cechą materiałów termoizolacyjnych jest nasiąkliwość.
Woda zawarta w porach ma przewodność cieplną ok. 20 razy wyższą niż powietrze tam zawarte, a lód 4 razy wyższą niż woda. Ponieważ woda w mikroporach nie zamarza, a porów zamkniętych nie wypełnia, najkorzystniejsze są materiały o porach bardzo małych i zamkniętych (uprawnienia budowlane).

Przegrody budowlane można rozpatrywać pod względem akustycznym jako układy pochłaniające dźwięki (dźwiękochłonne) oraz układy izolacyjne dla ochrony przed dźwiękami zakłócającymi (hałasem). Dźwięki dzieli się na powietrzne (rozprzestrzeniające się w powietrzu) i materiałowe albo strukturalne (przenoszone przez ciała sztywne, np. elementy konstrukcji budowlanych lub sieci instalacyjnych). Izolacyjność akustyczna oznacza zdolność przegrody budowlanej do odbicia i ewentualnie częściowego wytłumienia dźwięków zakłócających (hałasów). Izolacyjność przegrody zależy głównie od rozwiązania technicznego (wymiary, kształt, sztywność dynamiczna ustroju, szczelność konstrukcji), a tylko częściowo od tłumienności użytego materiału. Dźwiękochłonność przegrody zależy natomiast przede wszystkim od zdolności pochłaniania dźwięków przez materiał (program egzamin ustny).

Materiały do izolacji wodochronnych

Na przegrody izolacyjne od dźwięków powietrznych dobrze nadają się materiały o dużej gęstości objętościowej (cegła pełna, beton, kamień).
Na przegrody dźwiękochłonne od dźwięków powstających wewnątrz pomieszczenia nadają się materiały o strukturze porowatej, piankowej, włóknistej, czyli o dużej powierzchni czynnej materiału. Korzystna jest otwarta budowa porów, a więc odwrotnie niż w materiałach izolacji cieplnych. Oddzielną grupę stanowią wyroby sztywne, z materiałów o dużej gęstości objętościowej (perforowane płyty pilśniowe twarde, perforowane płyty gipsowe) (opinie o programie).

Na przegrody tłumiące, chroniące przed przenikaniem dźwięków materiałowych (uderzeniowych), szczególnie nadają się przekładki o dużej sprężystości, tłumiące drgania (wibroizolacyjne).
Impregnację tynków, elementów z betonu zwykłego, komórkowego i na kruszywach porowatych, cegły wapienno-piaskowej, płyt azbestowo-cementowych, dachówki ceramicznej, wyrobów gipsowych, płyt pilśniowych twardych i bardzo twardych wykonuje się środkami hydrofobowymi (segregator aktów prawnych).

Przez impregnowanie porowatych materiałów roztworami związków hydrofobowych nie uzyskuje się ich uszczelnienia. Roztwory hydrofobowe naniesione na podłoże wsiąkają na głębokość kilku do kilkunastu milimetrów, zmniejszają zwilżalność i nasiąkliwość podłoża, nie zasklepiają jednak porów i nie likwidują przepuszczalności pary wodnej i powietrza. Zaimpregnowany materiał zachowuje zdolność tzw. oddychania.

W kraju są produkowane następujące preparaty impregnacyjne: Ahydrosil K, Ahydrosil, Silak M-ll i Hydrofob CR. Do impregnatów zaliczono również farby emulsyjne Polinit, które choć nie hydrofobizują podłoża, to również nie tworzą powłok szczelnych, lecz półprzepuszczalne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 8 Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 9 Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 10
Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 11
Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 12 Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 13 Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 14
Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Składniki gotowych wyrobów lakierowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami