Blog
Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych
W artykule znajdziesz:
Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych
Konstrukcje ścian w metodach udoskonalonych można sklasyfikować w dwóch grupach:
0 ściany z elementów portatywnych wielocegłowych, murowane na zaprawie lub „na sucho” (uprawnienia budowlane),
1 ściany z elementów dylowych (średniowymiarowych) na wysokość kondygnacji, montowane ręcznie lub przy pomocy lekkiego sprzętu (program na telefon).
Ściany z elementów wielccegłowych (bloczków, pustaków, płytek, kształtek) charakteryzują się zwykle lżejszym ciężarem od ścian ceglanych, lepszymi właściwościami izolacji termicznej, możliwością szybszego i mniej pracochłonnego wykonawstwa, przy jednoczesnym uzyskaniu powierzchni ścian gładkich, nie wymagających tynków (program na komputer). Elementy ścienne tej grupy, będąc wyrobami produkowanymi masowo fabrycznie lub w zakładach przedsiębiorstw wykonawczych z różnych tworzyw, jak ceramika, gips, betony lekkie, betony komórkowe itp., stanowią w każdej odmianie pewien system, który posiada stypizowane rozwiązania różnych szczegółów wykonawczych. jak ścian różnej grubości, otworów z węgarkami, nadproży, oparcia stropów, osadzenia stolarki, wykonania szkieletu konstrukcyjnego itd. Każdy z systemów stanowi zarazem pewien układ typizacyjny, ograniczający w większym stopniu dowolność rozwiązań niż ma to miejsce w konstrukcjach z cegły (program egzamin ustny).
Należy na pierwszym miejscu wymienić konstrukcje ceramiczne cienkościenne, które stanowią jakby rozwinięcie konstrukcji z cegły.
Systemy włoskie i francuskie
Najszerzej rozwinięte w tym zakresie są systemy włoskie i francuskie. Bloki i kształtki ceramiczne posiadają tu wymiary będące pochodnymi wymiarów cegły znormalizowanej, aby można było w razie potrzeby powiązać je z murami tradycyjnymi (opinie o programie). Systemy te dają również możliwość wykonania „wtopionego” szkieletu żelbetowego, co udostępnia wykonanie tym systemem wysokich budynków. W tym przypadku ściany nie mają charakteru nośnych, lecz stanowią wypełnienie szkieletu. Należy dodać, że konstrukcje płyt stropowych z podobnych kształtek ceramicznych stanowią zwykle — łącznie z konstrukcjami ściennymi — kompleksowy system konstrukcyjno- wykonawczy. Następną, najszerzej rozpowszechnioną grupę elementów ściennych wie- łocegłowych stanowią bloczki i pustaki z betonów żwirowych, betonów lekkich, betonów komórkowych, gipsu. Szczegółowy opis konstrukcji z tych elementów znajdzie Czytelnik w t. II „Budownictwa ogólnego". Poniżej podaje się szereg przykładów charakteryzujących tę grupę konstrukcji ściennych (segregator aktów prawnych).
Pustaki betonowe produkowane w agregatach wibroprasujących posiadają małe odchyłki wymiarowe i gładkie powierzchnie licowe, dzięki czemu mogą być układane w ścianach „na sucho”. Pustaki te zazwyczaj mają stypizowane wymiary, o stosunku długości do szerokości w rzucie 1 : 2 (dwukwadratowe), aby można było uzyskać wiązanie jak W murze z cegły grubości V2 cegły (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32