Blog

16.01.2021

Elementy podstawowe deskowania

W artykule znajdziesz:

Elementy podstawowe deskowania

Elementy podstawowe deskowania

Elementy podstawowe deskowania drobnowymiarowego Elementami podstawowymi deskowania drobnowymiarowego są:
- płyty (tarcze) deskowania - często w danym systemie deskowań określa się tzw. płytę podstawową o zadanych wymiarach, a pozostałe różnią się od niej określonym modułem wymiarowym,
- elementy wielozadaniowe, nazywane także płytami uniwersalnymi,
- elementy narożników: prostokątnych zewnętrznych i wewnętrznych stałych oraz narożników przegubowych, regulowanych bezstopniowo w zakresie od 45° do 225° (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podstawowym elementem deskowania przestawnego drobnowymiarowego jest płyta nazywana w literaturze także tarczą. Płytę deskowania stanowi poszycie z ożebrowaniem przenoszącym obciążenie użytkowe na konstrukcję nośną deskowania [N2.10]. Poszycie deskowania jest elementem stykającym się z mieszanką betonową, wykonanym z materiałów o odpowiedniej twardości, gładkości lub fakturze i odporności na wilgoć. Ożebrowanie tarczy przejmujące obciążenie z poszycia wykonane jest z ramy stanowiącej element obwodowy płyty usztywnionej wewnątrz żebrami. Widok konstrukcji płyty, na przykładzie systemu deskowań drobnowymiarowych AluStar (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rama i wewnętrzne usztywnienia - stanowiące konstrukcję płyty (tarczy) - wykonywane są, w zależności od firmy je produkującej, z następujących profili:
- z zimnogiętych profili zamkniętych stalowych,
- z profili zamkniętych aluminiowych,
- z masywnych płaskowników stalowych,
- ze stali profilowanej (uprawnienia budowlane).

W elementach konstrukcyjnych tarczy - w ramie i żebrach - w sposób usystematyzowany rozmieszczone są otwory funkcyjne, które bardzo wygodnie i szybko, a przede wszystkim bezpiecznie, pozwalają łączyć ze sobą elementy systemu, jak również elementy dodatkowe, np. wsporniki pomostu roboczego czy podpory.
W początkowym okresie stosowania deskowań systemowych na poszycie wykorzystywano deski (program egzamin ustny).

Płyty z tworzyw sztucznych zbrojonych

Ze względu na powszechny deficyt drewna oraz nie najlepsze tego parametry eksploatacyjne, we współczesnych systemach deskowaniowych powszechnie używana jest sklejka wodoodporna, pokryta obustronnie powłoką żywiczną.
Na poszycia stosowane są także blachy stalowe oraz blachy ze stopami aluminium. Gwarantują one wysoką jakość powierzchni betonu, gładkość uzyskanych powierzchni po zdemontowaniu deskowania, która nie wymaga tynkowania, a jedynie ułożenia tynków pocienionych lub zabiegów szpachlowania (opinie o programie).

Obecnie niektóre firmy produkujące deskowania jako poszycia stosują także płyty z tworzyw sztucznych zbrojonych specjalnymi włóknami oraz listwami metalowymi (aluminiowymi). Konstrukcja oraz układ warstw wypełniających płyty alkus stosowanej przez firmę Meva.
Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że płyty z poszyciem z tworzyw sztucznych w porównaniu z płytami ze sklejki wyróżniają się lepszą trwałością, nośnością, łatwością w eksploatacji i naprawach. Ważną cechą tego rodzaju poszycia jest możliwość pełnego jego recyklingu i ponownego wykorzystania.

Na obecnym etapie produkcji poszycie z tworzyw sztucznych jest jednak droższe od płyt poszycia ze sklejki (segregator aktów prawnych).
Wymiary płyt deskowania drobnowymiarowego zawarte są w następujących przedziałach: wysokość od 62,5 cm do 270 cm (odpowiada to wysokości kondygnacji), szerokość od 20 cm do 120 cm. Każdy z systemów deskowania drobnowymiarowego ma w swoim zestawie płyty o 2-3 różnych wysokościach i 3-5 różnych szerokościach. Ta różnorodność typorozmiarów płyt umożliwia dopasowanie deskowania do skomplikowanych rzutów i przekrojów elementów budowlanych. Płyty montowane mogą być w pozycji pionowej i poziomej.

Płyty uniwersalne są stałymi elementami wszystkich deskowań drobnowymiarowych. Różnią się one od standardowych odpowiedników szyną metalową z rzędami dodatkowych otworów, pozwalających na kotwienie w dowolnych miejscach. Obracając elementy o 180°, można uzyskać dodatkowe kombinacje wymiarów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami