Blog

Pas izolacji zdjęcie nr 2
31.01.2020

Elementy prefabrykowane prętowe

W artykule znajdziesz:

Elementy prefabrykowane prętowe

Pas izolacji zdjęcie nr 3
Elementy prefabrykowane prętowe

Elementy prefabrykowane prętowe, do których zalicza się wszelkiego rodzaju prefabrykaty liniowe, jak belki, slupy, podciągi, wiązary itp. elementy, wykonywane są, zarówno w wytwórniach stacjonarnych jak i w wytwórniach poligonowych i przyobiektowych, przy zastosowaniu wszystkich znanych metod technologicznych: stanowiskowej, potokowej i taśmowej, w formach pojedynczych i w formach bateryjnych, a także metodami bezformowymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ponieważ wszystkie te metody opisano w dalszej treści rozdziału przy omawianiu technologii produkcji elementów płytowych średnio- i wielkowymiarowych, ograniczono się poniżej jedynie do kilku uwag ogólnych dotyczących produkcji elementów prętowych oraz do trzech przykładów technologii produkcji tych elementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W wytwórniach stacjonarnych stałych produkowane są przede wszystkim prefabrykaty belkowe średnio- i drobnowymiarowe, typowe i masowego zapotrzebowania. W wytwórniach poligonowych i na placu budowy wytwarzane są elementy liniowe wielkowymiarowe, których wykonywanie w wytwórniach stałych jest nieopłacalne ze względu na duży ciężar i duże długości oraz ze względu na ich nietypowość i niewielkie zapotrzebowanie.

Ciężkie i duże prefabrykaty belkowe dla budownictwa przemysłowego, jak np. podciągi i wiązary dwuteowe, wykonywane na poligonie lub na placu budowy, są najczęściej wytwarzane w formach drewnianych w położeniu stojącym lub leżącym, podobnie jak i dwudzielne słupy w ustroju Vierendeela. Układanie masy betonowej w formach, przywożonej w pojemnikach na wózkach platformowych lub w wózkach dwukołowych, przeprowadzane jest najczęściej ręcznie (uprawnienia budowlane). Do zagęszczenia betonu stosuje się wibratory przyczepne, przymocowywane do deskowania formy, lub wibratory pogrążalne. Dojrzewanie betonu odbywa się zwykle w warunkach naturalnych (program egzamin ustny).

Twarde podłoże betonowe

Tego rodzaju prefabrykaty wykonuje się na terenie budowy, w pobliżu miejsca wbudowania, na twardym betonowym podłożu (opinie o programie).
W wytwórni produkowane są:
- słupy żelbetowe o wymiarach 5,20 X 0,40 X 0,40 m,
- słupy żelbetowe o wymiarach 3,10 X 0,25 X 0,40 m,
- wiązary sprężone kratowe o wymiarach 30,0 X 0,40 X 2,90 m, składane z pięciu segmentów,
- wiązary pełne strunobetonowe o wymiarach 15,30 X 0,40 X 1,10 m,
- wiązary sprężone pełnościenne o wymiarach 18,0 X 0,40 X 1,40 m, składane z sześciu segmentów.

Produkcja prowadzona jest w dwóch nawach hali trójnawowej, które mają wymiary: szerokość - 10,0 m, długość - 84,0 m i wysokość - 4,6 m. W jednej hali odbywa się produkcja słupów żelbetowych i segmentów wiązarów kablobetonowych, z których na zewnątrz na poligonie składane są i potem sprężane wiązary, w drugiej zaś - produkcja elementów strunobetonowych (segregator aktów prawnych).
W nawie I do transportu form, zbrojenia, pojemników z mieszanką betonową i elementów żelbetowych produkowanych w tej nawie służy suwnica o udźwigu 3 T, a w nawie II produkującej elementy strunobetonowe - suwnica o udźwigu 15 T.
Przebieg poszczególnych czynności produkcyjnych w nawie I jest następujący: na stanowiskach odbywa się czyszczenie i smarowanie form oraz układanie prefabrykatów zbrojeniowych, szkieletowych w formach. Tak przygotowane formy przenoszone są za pomocą suwnicy na stanowiska formowania wyposażone w urządzenia wibracyjne.

Mieszanka betonowa dowożona jest z centralnej betoniarni za pomocą pojemnika podwieszonego do suwnicy. Suwnica przenosi z kolei pojemnik nad zasypnik w celu napełnienia go mieszanką betonową. Zasypnik przejeżdża nad stanowiskiem wibracyjnym i wypełnia formy betonem. Uformowane i zagęszczone na stojakach wibracyjnych elementy przenoszone są następnie w formach do komory obróbki termicznej, gdzie układane są w stosach do naparzania. Obróbka termiczna elementów odbywa się w temperaturze 70-P80°C i trwa dwanaście godzin, w tym dwie godziny - podnoszenie temperatury, osiem i pół godziny - utrzymywanie maksymalnej temperatury oraz półtorej godziny - studzenie.

Po naparzaniu suwnica przenosi formy z elementami na stanowiska rozformowywania, gdzie elementy po wyjęciu z formy składane są na wózek-platformę i przewożone po torze szynowym do magazynu. Pustą formę przenosi suwnica z powrotem na stanowisko 1 do następnego cyklu produkcji (promocja 3 w 1).
Produkowane w nawie I o długości 30 m segmenty wiązarów mają długość 6,0 m.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Pas izolacji zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Pas izolacji zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Pas izolacji zdjęcie nr 8 Pas izolacji zdjęcie nr 9 Pas izolacji zdjęcie nr 10
Pas izolacji zdjęcie nr 11
Pas izolacji zdjęcie nr 12 Pas izolacji zdjęcie nr 13 Pas izolacji zdjęcie nr 14
Pas izolacji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pas izolacji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pas izolacji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami