Blog

16.09.2022

Elementy prefabrykowane

W artykule znajdziesz:

Elementy prefabrykowane

Powtarzalność operacji roboczych w przygotowaniu prefabrykatów i montażu budynku jest tym warunkiem, który powinien być spełniony w budownictwie ogólnym, a w szczególności w budownictwie mieszkaniowym. Duża powtarzalność operacji i procesów roboczych ułatwia stosowanie racjonalnej mechanizacji robót, ma wpływ na dobór zestawów sprzętu oraz na dużą wydajność maszyn i urządzeń (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wymagania w zakresie kształtowania zbrojenia były już częściowo omówione w aspekcie mechanizacji operacji roboczych przy omawianiu problemów nakładów robocizny. Stosowanie siatek zbrojeniowych znormalizowanych w zakresie średnic i rozstawu prętów umożliwia zastosowanie masowej ich produkcji w wysokowydajnych automatach. Produkcja siatek „na skład" stwarza niezwykle korzystne warunki produkcji, polegające przede wszystkim na racjonalnym wykorzystaniu maszyn i urządzeń produkcyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Elementy prefabrykowane powinny być podatne na mechanizację procesów związanych z ich transportem i składowaniem w dostosowaniu do różnych rodzajów sprzętu w wytwórni i na budowach. Przede wszystkim powinny mieć uniwersalne zaczepy i uchwyty, aby mogły być przenoszone przy użyciu różnych maszyn i urządzeń (uprawnienia budowlane).

Elementy prefabrykowane powinny być również podatne na łatwe i racjonalne zmechanizowanie robót montażowych w trakcie wznoszenia budynków. Wymagania w tym zakresie wiążą się przede wszystkim ze sposobem osadzania elementów, jednorodnością zaczepów do stężeń, liczbą i rodzajem złączy między prefabrykatami, technologiczną jednorodnością konstrukcji i metod wznoszenia budynku, liczbą elementów oraz możliwością racjonalnego wykorzystania udźwigu żurawia montażowego (program egzamin ustny). Sposób osadzenia elementów na podporze powinien umożliwiać jak najkrótszy czas pracy żurawia. Zaczepy do stężeń powinny być jednorodne, gdyż skraca to czas ich zainstalowania. Złącza między prefabrykatami powinny być przystosowane do ich wypełniania sposobem mechanicznym. Technologiczna jednorodność ustrojów budynku zmniejsza zestaw niezbędnego sprzętu oraz pozwala na większą wydajność stosowanych maszyn i urządzeń.

Czas pracy żurawia montażowego

Liczba elementów ma niewątpliwy wpływ na czas pracy żurawia montażowego. Z reguły im jest mniej elementów, tym okres zatrudnienia maszyny montażowej bywa krótszy. Celowe jest dokonanie odpowiedniego doboru prefabrykatów z punktu widzenia racjonalnego wykorzystania żurawia montażowego. Trzeba przede wszystkim ustalić zbiór elementów, w którym minimalne i maksymalne ciężary są zbliżone do wartości średniej. W przypadku żurawi ze zmiennym udźwigiem zależnym od zasięgu jego działania, w doborze ciężarów elementów bierze się zwykle pod uwagę usytuowanie żurawia. Wówczas podstawowym warunkiem jest takie uszeregowanie elementów, aby najcięższe z nich były usytuowane najbliżej wieży maszyny montażowej (opinie o programie).

W ośrodkach o dużej koncentracji zadań budownictwa ogólnego w ślad za działaniami unifikacyjnymi może nastąpić specjalizacja w produkcji prefabrykatów betonowych i żelbetowych. Specjalizacja ta może stworzyć warunki do wprowadzenia w wielu przypadkach warunków częściowej automatyzacji produkcji. Już obecnie od kilku lat produkuje się stropy kanałowe typu SP przy częściowym zastosowaniu zasad i warunków automatyzacji. Dobre wyniki w zakresie jakości elementów i nakładów robocizny będą wykorzystane do przygotowania produkcji również innych elementów konstrukcyjnych budynku.

Niewątpliwie będą realizowane dwa kierunki wymagań technologicznych (segregator aktów prawnych). Pierwszy kierunek wymagań dotyczyć będzie dalszego uproszczenia kształtu prefabrykatów, ich struktury, typów itp. oraz zmiany dotychczasowych sposobów konstruowania budynków. Drugi kierunek wymagań dotyczyć będzie przystosowania urządzeń produkcyjnych, transportowych i montażowych do nowych rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych.

Szczegółowe ustalenie wymagań technologiczności dla celów automatyzacji produkcji jest obecnie przedwczesne. Problem ten przed jego ostatecznym rozwiązaniem wymaga wielu badań i doświadczeń oraz wyprzedzenia odpowiednio ukierunkowanymi pracami teoretycznymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami