Blog

10.01.2022

Elementy przewożone

W artykule znajdziesz:

Elementy przewożone
Elementy przewożone

Elementy powstają przez połączenie drobnowymiarowych płyt deskowania stalowego usztywnionych konstrukcją rurową i profilami blaszanymi. Umożliwia to konstruowanie elementów o dowolnych wymiarach oraz ułatwia transport i przechowywanie elementów (elementy przewożone są w stanie zdemontowanym) (program uprawnienia budowlane na komputer). Pojedynczy element składa się z deskowania jednej ściany i połowy płyty stropowej. Obciążenie deskowania płytą stropową przenoszone jest zastrzałami rurowymi na podstawę płyty deskowania ściany. Elementy przesuwa się po stropie na specjalnych wymiennych wózkach. Przenoszenie deskowania z jednej kondygnacji na następną odbywa się za pomocą żurawia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W celu wysunięcia deskowania montuje się wspornikowy pomost, podobnie jak w deskowaniach Tracoba, o szerokości 2,85 m (szerokość elementów - 2,50 m). Deskowania są przystosowane do podgrzewania masy betonowej. W celu przyspieszenia obrotu deskowań stosuje się cementy szybkosprawne lub układa się w deskowaniu podgrzaną masę betonową, a następnie zabezpiecza się ją folią przed stratami ciepła (uprawnienia budowlane).

Ponadto konstrukcja deskowań pozwala na rozdeskowanie przy niższych wytrzymałościach betonu dzięki przenoszeniu obciążenia deskowań na ściany (skośne zastrzały rurowe podtrzymujące deskowanie płyty stropowej) oraz daje możliwość podparcia płyty  stropowej stojakami po rozdeskowaniu połowy stropu. Prosta konstrukcja deskowań typu Outinord powoduje, że uzyskuje się przy ich stosowaniu bardzo niską pracochłonność robót - ok. 1 godz/m2 powierzchni stropu (montaż i demontaż rusztowań, ułożenie zbrojenia, betonowanie) (program egzamin ustny).

Rusztowania deskowań

W kraju od kilku lat stosowane są deskowania przestrzenne systemu Stolica, zbliżone do systemu Tracoba. Element) tego deskowania o ciężarze ok. 900 kG i szerokości 1,20 m pozwalają na deskowanie pomieszczeń o rozpiętości do 6 m (opinie o programie).

Wadą tych deskowań jest zbyt duża pracochłonność montażu i demontażu (mała szerokość elementu) oraz znaczne odkształcenia deskowań wywołane małą sztywnością rurowego rusztowania. Ze względu na nieduży ciężar elementów mogą one być przenoszone z kondygnacji na kondygnację za pomocą małych żurawi umieszczonych na stropie.  W nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych budynków coraz częściej pozostawia się konstrukcje betonowe w stanie surowym (bez tynku). W zależności od rodzaju żądanej zewnętrznej faktury powierzchni betonu deskowania dzieli się na dwie grupy: pozostawiające na powierzchni betonu widoczne ślady konstrukcji deskowania i użytego materiału (drewna) oraz dające całkowicie gładką powierzchnię betonu (segregator aktów prawnych).

W pierwszym przypadku do deskowań stosuje się ostrugane jednostronnie deski grubości 25-32 mm, klasy II o jednakowej szerokości, powlekane bezpośrednio przed betonowaniem woskiem lub olejem. Po kilkakrotnym użyciu (maksymalnie 5 razy) powierzchnia desek stykająca się z betonem powinna być oszlifowana (lub ostrugana) w celu otrzymania gładkiej powierzchni betonu i widocznych śladów słojów drewna. Układ (kierunek) desek przyjmuje się zgodnie z wymaganiami plastycznymi projektu budynku. Poszczególne deski płyty deskowania łączy się w styk, co pozostawia na powierzchni betonu widoczne występy.

Dla uzyskania gładkiej powierzchni betonu tylko z widocznym rysunkiem słojów drewna, deski muszą być klejone i łączone w zakładkę względnie na pióro i wpust. Złącza desek bczklejowe powinny być dodatkowo zabezpieczone przyklejonym paskiem natłuszczonego papieru (promocja 3 w 1). Styki płyt deskowania uszczelnia się tworzywem gąbczastym.

Rusztowania deskowań konstrukcji betonowych i żelbetowych mają za zadanie utrzymanie deskowania w projektowanym położeniu oraz przejęcie wszelkich obciążeń do chwili uzyskania przez wykonywaną konstrukcję należytej wytrzymałości.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami