Blog

25.02.2020

Elementy ścian uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Elementy ścian uprawnienia budowlane

Elementy ścian uprawnienia budowlane

Elementy ścian o silnym nasłonecznieniu należy dokładnie zwilżyć wodą przed naprawą, a po jej wykonaniu miejsca naprawy powinny być osłonięte papierami itp. do czasu całkowitego związania powłoki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drobne naprawy miejscowe wykonuje się ręcznie za pomocą pędzla, szczotki, wałka malarskiego itp.
Naprawy faktury na dużej powierzchni wykonuje się mechanicznie za pomocą agregatów tynkarskich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Konserwacja faktur strukturalnych, wykonywanych w procesie produkcji elementów, polega przede wszystkim na okresowym zmywaniu różnego rodzaju detergentami.

Uszkodzenia faktur strukturalnych są zależne od wielu czynników, częściowo tylko związanych z rodzajem faktury, stąd też przyczyny i zakres występowania uszkodzeń dla poszczególnych rodzajów faktur jest różny.
W przypadku występowania wykwitów i odbarwień faktur strukturalnych właściwym środkiem likwidującym te zjawiska jest pomalowanie całej elewacji ścian zewnętrznych farbami elewacyjnymi. Drobne rysy i spękania na powierzchni faktury należy wypełnić pod ciśnieniem zaczynem cementowym lub mieszaniną na bazie żywicy epoksydowej.

W przypadku znacznych uszkodzeń faktury, odspojenia jej od podłoża, spękań, rys itp. zabezpieczenie ścian wykonuje się za pomocą zbrojonego tynku (uprawnienia budowlane).

Przed przystąpieniem do prac zabezpieczających należy sprawdzić stan faktury, wszystkie odspojone fragmenty warstwy fakturowej usunąć i wypełnić zaprawą cementową marki 80, powierzchnie ścian oczyścić szczotkami stalowymi, ze spoin usunąć blachy okapnikowe ze złączy czterech ścian, a spoiny uszczelnić kitem trwale plastycznym. Następnie należy wykuć w betonie Jconstrukcyjnym otwory głębokości 10 cm i zabetonować w nich na zaprawie cementowej bolce stalowe średnicy 20 mm.

Na bolcach zawiesza się zgrzewaną siatkę konstrukcyjną z prętów średnicy 4,5 mm o oczkach 30X30 cm. Pręty siatki, którymi się ją zawiesza nu bolcach, powinny mieć średnicę 10 mm (program egzamin ustny).

Po zawieszeniu siatki konstrukcyjnej mocuje się do niej siatkę podtynkową Rabitza za pomocą drutu wiązałkowego, dobrze ją naciągając.

Po zwilżeniu wodą powierzchni ściany wykonuje się narzut z zaprawy cementowej grubości 1,2-2,0 cm, a po związaniu warstwę faktury elewacyjnej.

Inny sposób wykonania na ścianach zbrojonego tynku polega na przygotowaniu ściany tak jak poprzednio, bez mocowania w niej stalowych bolców, Spoiny pionowe i poziome wykleja się Izofolią o jednostronnym lepiszczu, a folię aluminiową Izofolii maluje farbą chlorokauczukową (opinie o programie). Następnie do ściany mocuje się siatkę podtynkową Rabitza za pomocą wstrzeliwanych stalowych gwoździ w liczbie 5 sztuk na 1 m2 siatki i po zmoczeniu wodą ściany wykonuje się, jak poprzednio, narzut z zaprawy cementowej, a po jej związaniu warstwę fakturową.

Przyklejanie siatki

Inny sposób polega na przyklejeniu siatki z włókna szklanego o symbolu St-16 lub innej za pomocą mieszaniny kleju lateksowego ekstra z cementem portlandzkim 350 o stosunku mas od 1:1 do 1: 2,5. Siatkę należy dokładnie naciągnąć, przy czym siatkę dociskać do ściany drewnianą packą tak, by jej włókna były pokryte klejem. Po związaniu mieszaniny klejącej (48 godzin) wykonuje się tynk z plastycznej zaprawy tynkarskiej PMT. Po dokładnym oczyszczeniu spoin z resztek zaprawy, odpyleniu i ewentualnym wysuszeniu powierzchni betonu prefabrykatów (jeśli jest za wilgocona) można spoiny uszczelniać (segregator aktów prawnych).

Uszczelnianie kitem wykonuje się przy suchej pogodzie i temperaturze powietrza powyżej +5°C. Spoiny wypełnia się kitem na głębokość około 3 cm; dokładnie go upychając tak, aby nie zabrudzić powierzchni pozostałej części spoin, które następnie wypełnia się zaprawą cementową marki 30. W przypadku balkonów-loggii i loggii wsuniętych uszczelnienie spoin, w zależności od potrzeb, wykonuje się dwoma sposobami.

Przy stosowaniu pierwszego sposobu, z górnych poziomych spoin oraz bocznych pionowych usuwa się zaprawę, tak jak poprzednio, na głębokość około 5 cm, natomiast ze spoin poziomych pod płytą loggiową na głębokość z 3 cm. Po przygotowaniu spoin do uszczelnienia w sposób opisany poprzednio, poziome spoiny pod płytą loggii wypełnia się tylko kitem, a pozostałe spoiny kitem i zaprawą cementową (promocja 3 w 1).

Stosując drugi sposób uszczelniania płyt loggii, zarówno z górnych, jak i dolnych poziomych spoin usuwa się zaprawę na głębokość 2-3 cm i po przygotowaniu spoin do uszczelnienia w sposób opisany poprzednio uszczelnia się wszystkie spoiny kitem trwale plastycznym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami