Blog

07.02.2020

Elementy ścienne uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Elementy ścienne uprawnienia budowlane

Elementy ścienne uprawnienia budowlane

Płyty gipsowe do ścian działowych. Elementy typu M-2/g stanowią płyty gipsowe wielokanałowe ścienne, bądź pełne trzcinogipsowe M-2/tg. Łączenie płyt wykonuje się na „wpust i wypust” oraz zaprawę wapienno-gipsową (program uprawnienia budowlane na komputer).

Płyty te nie wymagają tynkowania, jedynie spoiny zaciera się, a nadmiar zaprawy i nierówności usuwa cykliną. Ciężar jednej płyty M-2/g wynosi od 75 do 78 kG w zależności od długości (225; 260; 265 cm), natomiast płyty typu M-2/tg - od 80 do 84 kG. Płyty ścienne komórkowe typu SD-1 stosowane są na ściany działowe. Płyty SD-1 z komórkami wypełnionymi pianizolem lub styropianem mogą być stosowane jako lekkie przegrody izolacyjne oddzielające pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Opisane wyżej płyty nadają się do pomieszczeń, w których wilgotność względna nie przekracza 70%. Dane techniczne o typowych elementach z gipsu, estrichgipsu i gipso-betonów zawierają biuletyny Komitetu Budownictwa Urbanistyki i Architektury pt. „Informacja o materiałach budowlanych” nr 12/61, 3/62 i 10/62. Dyle gipsowe ścienne. Dyle gipsowe typu M-l stosowane są do ścian wewnętrznych i zewnętrznych jako izolacyjne i izolacyjno-nośne. Dla wzmocnienia ściany można niektóre kanały pionowe uzbroić i zabetonować, a puste można wykorzystać na przewody wentylacyjne.

Po zmontowaniu ścian wiąże się je górą żelbetowym wieńcem. Zwiększenie izolacyjności cieplnej ścian z dyli gipsowych uzyskuje się przez wypełnienie kanałów suchą i trwałą zasypką ocieplającą (żużel granulowany, paleniskowy, pumeksowy itp.). Ściany wykonane z dyli nie wymagają tynkowania. Ciężar 1 dyla w zależności od długości (255; 260; 265 cm) wynosi od 126 do 131 kG (uprawnienia budowlane). Dyle gipsowe ścienne typu MB stosowane są głównie jako odeskowanie wewnętrznych ścian betonowych lub żelbetowych, dając gotową, beztynkową powierzchnię ścian nośnych (przeważnie przy układzie poprzecznym). Dyle MB mogą być używane na ściany zewnętrzne budynków nieogrze- wanych o wysokości jednej kondygnacji. Ściany zewnętrzne jak również wewnętrzne z dyli gipsowych wiąże się górą wieńcami żelbetowymi (program egzamin ustny).

Bloki i pustaki ścienne gipsobetonowe i gipsowe. Bloki ścienne gipsobetonowe typu BSW-1 stosowane są na ściany zewnętrzne i wewnętrzne, izolacyjno-nośne i nośne, w budynkach o wysokości do dwóch kondygnacji. Jako kruszywo stosowany jest zasadniczo żużel paleniskowy; mogą być jednak i inne wypełniacze o ciężarze objętościowym do 1200 kG/m3 o stwierdzonej trwałości i przydatności do tego celu. Ciężar bloku zasadniczego wynosi 29 kG. Pustaki ścienne gipsowe typu BSP wyrabiane są z zaczynu gipsowego i stosowane na ściany zewnętrzne i wewnętrzne izolacyjne i izolacyjno-nośne budynków stałych i przenośnych o wysokości jednej kondygnacji. Ściany z pustaków tego typu układa się z bloków na sucho bez zaprawy w spoinach poziomych ścian, natomiast spoiny pionowe - wykańcza się szpachlując je zaprawą gipsową (opinie o programie).

Elementy stropowe

Zastosowanie gipsu do wykonywania elementów stropowych pozwala na: zmniejszenie ciężaru własnego stropu, obniżenie kosztu wykonania stropu, poprawienie jego dźwiękochłonności oraz wyeliminowanie tynku sufitowego. Elementy gipsowe spełniają rolę wypełnienia międzyżebrowego, a konstrukcję nośną stropu stanowi żelbet wykonywany na miejscu bądź też w postaci belek prefabrykowanych.

Z bardziej znanych typów stropów obecnie stosowanych to strop z dylów typu MK-1 i MK-2 oraz z pustaków KMK-1. Strop MK-1 składa się z dyli gipsowych i żeber żelbetowych. Wykonanie stropu polega na ułożeniu dyli na ścianach i podrusztowaniu (w środku rozpiętości stropu, jeśli rozpiętość stropu przekracza 3 m), ułożeniu zbrojenia żeber i zebetonowaniu ich. Należy dbać szczególnie o szczelne wypełnienie żeber betonem z uwagi na korodujące oddziaływanie gipsu na stal. Dyle gipsowe stropu typu MK-2. Strop MK-2 jest odmianą stropu MK-1 z tym, że dyle MK-2 są cięższe, ale sam strop MK-2 jest lżejszy (segregator aktów prawnych). Wykończenie stropu jest łatwiejsze, ponieważ ilość spoin jest dwukrotnie mniejsza niż w stropie MK-1.

Sposób układania stropu jest analogiczny jak pustaków DMS na belkach żelbetowych prefabrykowanych z wypełnieniem pachwin betonem. Ciężar pustaka wynosi 24-4-30 kG. Okładziny gipsowe są to cienkie płyty utworzone z zaprawy gipsowej między dwiema warstwami kartonu. Zaprawa składa się z gipsu budowlanego, trocin przesianych przez sito z otworami 3 mm (w celu nadania elastyczności i zmniejszenia ciężaru), krochmalu (w celu zwiększenia przyczepności masy gipsowej do papieru), przyśpieszacza wiązania, niekiedy emulsji pianotwórczej na kalafonii (dla zmniejszenia ciężaru) (promocja 3 w 1).

Karton powinien być specjalnie przygotowany, o grubości około 0,7 mm i ciężarze ok. 3,7 kG/m2. Wytrzymałość na rozciąganie kartonu wynosi ok. 7 kG/cm2. Warstwa kartonu od strony gipsu powinna być szorstka i ułatwiająca przyczepność.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami