Blog
Elementy ścienne
W artykule znajdziesz:
Elementy ścienne
Wielokomorowe elementy ścienne są wykonywane w wibroprasach z tworzywa o spoiwie cementowym. Do masy betonowej dodaje się środki uszczelniające. a gładką powierzchnię zewnętrzną muru powleka się silikonem. Pustaki sąsiednich warstw są zaklincwywane korkiem betonowym w stykających się wycięciach i ułożone z przewiązaniem styków pionowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Mury systemu Presec mogą być stosowane nie tylko w budynkach parterowych, lecz i w wielo-kondygnacjowych - pod warunkiem ich wzmocnienia.
Wzmocnienie to polega na wykonaniu co 2-3 m słupków żelbetowych przez wypełnienie betonem zwykłym otworów w pustakach po uprzednim umieszczeniu w nich pionowego zbrojenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wykonane w ten sposób słupki żelbetowe łączone są w poziomie każdej kondygnacji wieńcami. Wprowadzenie słupków zamiast zasypki pogarsza naturalnie własności ciepłochronne tej partii muru. Podobnej konstrukcji ściany są wykonywane z włoskich pustaków marki Rosacometta. Innym przykładem zagranicznego rozwiązania muru zasypkowego jest belgijski system Welo. Pustaki mają skomplikowany kształt i łączą się ze sobą za pomocą „jaskółczych ogonów”. Spoiny poziome są przesunięte względem siebie o Vs wysokości pustaka, co zabezpiecza ściany przed przewiewaniem.
W dotychczasowych obiektach realizowanych na terenie Polski stosuje się pustaki o znacznie prostszej technologii, co umożliwia ich wykonywanie nie tylko w stałych zakładach prefabrykacji, lecz również w wytwórniach Polowych. W projektach polskich opierano się na następujących założeniach:
a) ograniczenie ciężaru pustaka do 30 kG,
b) nadanie kształtu i materiału odpornego na uderzenia w trakcie transportu,
c) łatwość układania w murze przez pracowników niewykwalifikowanych,
d) możliwość wykorzystania materiałów miejscowych i odpadowych.
W Polsce konstrukcje z pustaków betonowych zasypowych są stosowane jeszcze ciągle w niewielkim zakresie, w formie budownictwa doświadczalnego. Niemniej można wymienić kilka typów tych pustaków, które znalazły już szersze zastosowanie. Zaliczyć do nich należy typy następujące: Gamma, EF, XX oraz BSP, a ostatnio również pustaki LO zbliżone koncepcyjnie do wspomnianego wyżej systemu WeloPustaki Gamma, pomysłu inż. S. Paprockiego, mają dwie zewnętrzne płytki ścienne, połączone czterema przegrodami (uprawnienia budowlane).
Wymiar gabarytowy pustaka
Wymiar gabarytowy pustaka wynosi 30 X 30 X 60 cm, a więc składa się z dwóch modułowych sześcianów, co rozwiązuje budowę narożników i przewiązanie warstw poziomych muru. Grubość ścian i przepon pustaka wynosi 3 cm ze zbieżnością w pionie do 2,5 cm, ułatwiającą wyprowadzenie rdzenia z formy pustaka (program egzamin ustny). Cechą charakterystyczną pustaka jest występowanie obu krawędzi ścian bocznych poza krawędzie przepon poprzecznych. Pustak może być wykonywany z następujących tworzyw: żwirobetonu, gruzobetonu, żużlobetonu, glinocementu i gipso- cementu o cechach wytrzymałościowych:
e) wytrzymałość na ściskanie większa niż 70 kG/cm2,
f) wytrzymałość na rozciąganie większa niż 5 kG/cm2 (opinie o programie).
Do wykonania ścian służy tylko jeden rodzaj pustaków, produkowanych w formach stalowych na stołach wibracyjnych. Ściany wykonuje się grubości jednego pustaka, tj. 30 cm. Układanie pustaków odbywa się w zasadzie bez zaprawy na zwykłe wiązanie, przy czym wiązanie stosować należy w układzie co dwie warstwy.
Wzajemne związanie pustaków następuje dzięki wypełnieniu wytworzonych pustych przestrzeni wewnątrz ściany materiałem zasypkowym, jak trociny, paździerze, igliwie leśne, trzcina zmiędlona, żużel, gruz budowlany - w stanie suchym lub związanym gliną, gipsem, wapnem lub cementem (segregator aktów prawnych).
Konstrukcja pustaków - w zależności od zastosowanych do ich produkcji materiałów - pozwala na wykonywanie różnego rodzaju elementów budowli, jak ławy fundamentowe, ściany piwniczne, ściany naziemne, nadproża, podciągi, kominy oraz przewody kominowe i wentylacyjne. W celu wykonania nadproża ustawia się pustaki w szeregu na deskowaniu, następnie do dolnej krawędzi przepon przywiązuje się pręty zbrojeniowe i z kolei od góry wypełnia się pustaki ubitą masą betonową o grubości warstwy ok. 6 cm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32