Blog
Elementy składowe
W artykule znajdziesz:
Elementy składowe (deski, bale) pomostów rusztowania, przejść, galerii powinny być zbudowane z drewna co najmniej drugiej kategorii. Pomosty metalowe powinny mieć powierzchnię obrobioną w celu uniemożliwienia poślizgu oraz powinny być zabezpieczone przed korozją. W przypadku zastosowania blachy perforowanej, średnica otworów nie powinna być większa od 2 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Elementy składowe pomostu drewnianego powinny opierać się co najmniej na trzech poprzecznicach i powinny być ułożone w ten sposób, aby elementy jednego ciągu zakładały się na siebie, wystając za poprzecznicę co najmniej o 15 cm z każdej strony. Jeśli te elementy stykają się czołowo, końce ich powinny opierać się na dwu różnych poprzecznicach lub na jednej poprzecznicy mającej płaską płaszczyznę wsparcia o szerokości co najmniej 20 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elementy te nie mogą chwiać się ani przesuwać. Wspornik poza ostatnią podporą nie może być dłuższy od 10 cm i nie może - w żadnym przypadku - być większy od czterech grubości desek lub bali. Oczywiście długość wspornika może być mniejsza lub ewentualnie większa, jeśli sposób zamocowania całkowicie uniemożliwia przesunięcie lub wahanie desek i bali.
Elementy drewnianego pomostu rusztowania lub galerii obsługowej powinny być ułożone bez szczelin na szerokość co najmniej 0,60 m i wzajemnie dobrze połączone (uprawnienia budowlane).
Do cech charakterystycznych rusztowania tego typu należą duże obciążenia, którym może być ono poddane i małe ugięcia stojaków. Stemplowanie, w którym ciężar deskowania jest przekazywany na stojaki za pośrednictwem specjalnych widełek śrubowych.
Rusztowania ruchome
W rusztowaniach ruchomych stosuje się rolki w celu umożliwienia przesuwania rusztowania w dowolnym kierunku (np. ruchomego rusztowania kolumnowego do robót konserwacyjnych wewnątrz pomieszczenia) lub przesuwania w jednym kierunku (np. stemplowania deskowania elementów żelbetowych, przeznaczonego do wielokrotnego użycia) (program egzamin ustny).
W rusztowaniach, które mają być przesuwane w dowolnym kierunku stosuje się rolki samonastawne. Podczas przesuwania rusztowania rolki ustawiają się same tak, że ich oś znajduje się za osią stojaków w stosunku do kierunku przesuwania. W przypadku rusztowań słabo obciążonych stosuje się rolki o bieżniku gumowym, przy dużych zaś obciążeniach długotrwałe ściskanie może spowodować odklejenie bieżnika (opinie o programie).
Tor, po którym przesuwa się rusztowanie, powinien być wykonany z bali drewnianych lub stalowych ccowników i musi być dokłanie wypoziomowany.
Jeśli stosuje się rolki samonastawne nic wyposażone w urządzenie blokujące, oś rolki musi być umieszczona za osią stojaka względem kierunku przesuwania. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, rolka w chwili początkowej przesunie się względem osi stojaka i może się zablokować między ramionami ceownika (segregator aktów prawnych).
W przypadku posługiwania się rolkami samonastawnymi, wyposażonymi w system blokujący uniemożliwiający obrót rolek względem osi stojaka, należy rolki ustawić w sposób i zablokować je. W ten sposób podczas przesuwania moment zginający wytworzony przez opór rolki zmniejsza moment zginający od obciążenia.
W przypadku znacznych obciążeń bardziej uzasadnione jest stosowanie rolek prostych, gdyż unika się wtedy momentu powstającego wskutek przemieszczania rolki względem osi stojaka. W rusztowaniach ruchomych należy koniecznie zakładać rygle na stojakach w obu kierunkach, możliwie jak najniżej, tuż nad rolkami. Dotyczy to zarówno rusztowań przesuwanych w dowolnym kierunku, jak i rusztowań przesuwanych w jednym tylko kierunku (promocja 3 w 1). Nie należy montować rygli w sposób. Rygle są umieszczone zbyt wysoko i rura (stojak) może wygiąć się pod wpływem oporu toczącej się rolki.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32