Blog
Elementy słupowe
W artykule znajdziesz:
Elementy słupowe
Spośród kilku stosowanych typów najczęściej spotyka się oparcie płyt na słupach za pośrednictwem stalowych rusztów (złożonych zwykle z ceowników, rzadziej za pośrednictwem żelbetowych płaskich okrągłych głowic (program uprawnienia budowlane na komputer).
W pierwszym przypadku, jeśli słupy stropu wykonane są ze stalowych kształtowników (ceówek lub dwuteówek), stalowe ruszty owinięte strzemionami są zwykle przyspawane do tych elementów słupowych. Gdy słupy są żelbetowe, kształtowniki stalowe rusztu krzyżują się w obrębie przekroju słupów i przekazują obciążenie z płyty na słupy poprzez docisk. Przy większych naciskach pod takim skrzyżowaniem rusztowym umieszcza się
dodatkowo dwuteowniki lub szyny lub między kształtowniki wprowadza się w środku rusztu pionowy, krótki, przyspawany do nich stalowy ele
ment słupowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Taki element (najczęściej dwuteownik lub dwie ceówki) ma w żelbetowym słupie poniżej płyty poziomą blachę, poprzez którą opiera się na słupie w jego środku (zazwyczaj 0,5-M,0 m poniżej spodu płyty).
Obliczenie ściślejsze monolitycznych płyt tych stropów napotyka na doda kowe jeszcze trudności od podanych na początku. Dochodzi do nic jeszcze złożony kształt głowic rusztowych i dość znaczna ich odkształcalnoś co powoduje zwiększone nieco momenty dodatnie, a mniejsze stają się moment ujemne niż gdyby przyjąć je za nieodkształcalne. W związku z tym oblicza si je jak płyty stropów głowicowych o intuicyjnie przyjmowanych wymiarac zastępczych, a następnie sprawdza się je doświadczalnie przez stosowanie próbnych obciążeń.
Podczas tych próbnych obciążeń sprawdza się wielkość głowi rusztowych, których wymiary przyjmuje się konstrukcyjnie (uprawnienia budowlane).
Niekiedy te stropy wykonywane są metodą „lift slab” (m. in. w USA, Kanadzie i Czechosłowacji). Według niej płyty wszystkich kondygnacji betonowan są jedna na drugiej (z przekładkami), a następnie kolejno podnoszone i zamo cowywane na uprzednio wykonanych słupach. W miejscach, gdzie przez płytę przechodzą słupy, otwory w płycie są obramowane stalowymi obejmami przyspawanymi do ukrytych belek stropowych lub ukrytych w płycie głowic. Po podniesieniu płyty każdej kondygnacji zamocowanie jej odbywa się również za pośrednictwem tych obejm (program egzamin ustny).
Układy kratowe
W tym rozdziale omówiono układy kratowe o prętach żelbetowych lub o prętach częściowo żelbetowych a częściowo stalowych (pręty stalowe występują tu przeważnie jako łączniki pasów rozciąganych bądź rozciągane pręty krzyżulcowe; niekiedy spotyka się je jako pręty słupowe, gdy dolny pas rozciągany wykonany jest z kształtowników stalowych). W stosunku do kratownic stalowych, układy żelbetowe nie sprężone cechuje mniejsze o ok. 30% zużycie stali, a przy układach sprężonych ten procent znacznie się jeszcze zwiększa (opinie o programie).
Układy kratowe mogą być monolityczne lub prefabrykowane. Pierwsze z nich betonowane na miejscu ich właściwego usytuowania stosuje się rzadko, zazwyczaj dużych wymiarów i dla znacznych obciążeń.
Większość konstrukcji kratowych to konstrukcje prefabrykowane, zazwyczaj stypizowane; wykonuje się je jako prefabrykaty w całości lub w postaci elementów składowych łączonych na miejscu budowy. Przy mniejszych rozpiętościach układy kratowe wykonywane w całości są bardziej ekonomiczne od składanych z części, a ograniczeniem ich stosowania są warunki i koszty transportu oraz montażu. Dźwigary takie są mniej pracochłonne w wykonaniu i nie wymagają stosowania elementów połączeniowych (segregator aktów prawnych). Układy kratowe, prefabrykowane w postaci składowych elementów, stosuje się jako dwuczłonowe (łączone w środku rozpiętości kratownicy) lub wieloczłonowe o liczbie członów oraz kształcie zależnym od kształtów i wymiarów kratownicy.
Ze względu na sposób przejęcia sił rozciągających pasa dolnego kratowe układy dzieli się na niesprężone oraz sprężone. Niekiedy sprężeniu podlegają również krzyżulce kratownic. Sprężenie odbywa się zazwyczaj kablami, a ostatnio - wobec zaobserwowanych wad niektórych zastosowań układów sprężonych kablowych - stosuje się sprężenie splotami ze stalowych prętów lub strun o wysokiej wytrzymałości (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32