Blog

04.01.2023

Elementy urządzenia

W artykule znajdziesz:

Elementy urządzenia

Istotną cechę szczególną tego pieca, odróżniającą go od innych pieców, stanowi ciągłe przesuwanie wózków, uzyskiwane za pomocą popycharki hydraulicznej 11, uruchamianej z pulpitu sterowniczego 10. Elementy urządzenia są następujące: u wlotu do pieca znajdują się dwie zasłonj 1 i 2, oddzielające komorę wstępną od kanału piecowego i środowiska zewnętrznego, u wyjścia jedna zasłona 9 komory wylotowej 15. Zasłony stalowe są napędzane silnikami, każdy o mocy 1,5 kW (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przemysł ceramiczny krajów europejskich produkuje rurki drenarskie o ośmio- ściennym zewnętrznym gabarycie, co nie stwarza żadnych przeszkód w pracach melioracyjnych, natomiast znacznie ułatwia układanie rurek na wózkach do wypalania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W kraju produkuje się ośmioboczne rurki drenarskie wg PN-76/B-12040. Kształt ośmio- boczny rurek pozwala w efektywniejszy sposób wykorzystywać przestrzeń kanału ogniowego pieca, przez co wydajność tych urządzeń wzrasta od 10 do 15%. Kształt ten nie powoduje trudności w układaniu ich w ciągach melioracyjnych (uprawnienia budowlane).

Ponieważ rurki drenarskie przeznaczone są do doprowadzania i odprowadzania wód, zatem w ich konstrukcji przewidziano równe obcięcie obrzeży i brak kielicha. Pozwala to przy układaniu rurek na spływanie bez przeszkód wody przez szczeliny w ich złączach. Rurki powinny wytrzymywać wewnętrzne hydrauliczne ciśnienie nic mniejsze niż 0,05 MPa (0,5 kG/cm2) (program egzamin ustny).

Rurki drenarskie

Jako surowiec do produkcji rurek drenarskich służą łatwo topliwe gliny nie- margliste i gliny piaszczyste nie zawierające ziaren wapienia rozmiaru powyżej 1,5 mm i wtrąceń skalnych. Do produkcji rurek o małej średnicy (do 125 mm) mogą być wykorzystane gliny piaszczyste (o plastycznośoi 7-15 wg Atterberga- -Wasiljewa), a do produkcji rurek o dużej średnicy gliny bardziej plastyczne (plastyczność powyżej 15). Zarówno jedne, jak i drugie powinny odznaczać się dobrymi zdolnościami schnięcia, a skurczliwość suszenia nie powinna być większa niż 8% (opinie o programie).

Dodatkiem schudzającym może być mielony złom; dla rurek o małej średnicy w ilości 5-6%, dla rurek o dużej średnicy 10-20% (objętościowo) z takiego samego czerepu (szamotu). Gorzej zachowuje się piasek, który zmniejsza wytrzymałość rurek drenarskich. Do gliny kambryjskiej wprowadza się do 25% piasku (zakład ,,Azieri”, Est. SRR). Jako dobry materiał schudzający stosuje się często glinę odwodnioną w temperaturze 500-f-600°C, wprowadzoną w ilości do 25% do masy przeznaczonej do produkcji rurek o dużej średnicy. W celu zwiększenia plastyczności dodaje się 15-^25% glin plastycznych, a w celu zwiększenia porowatości wprowadza się miał węglowy lub trociny; próba wprowadzenia torfu dała wyniki negatywne (zakład „Azieri”, Est. SRR) (segregator aktów prawnych).

Schematy technologiczne przygotowania masy do produkcji rurek drenarskich różnią się nieco w zależności od wielkości rurek. Dla rurek o małej średnicy (do 125 mm) może być zastosowany schemat 2-3 (Giprostrom). Do produkcji rurek o dużych średnicach, wymagających znacznej ilości masy, potrzebne są większe ilości środka schudzającego dobrej jakości, jakim często jest odwodniona glina. W tym przypadku przewiduje się zainstalowanie pieca obrotowego (schemat 2-4) systemu Giprostrom lub pieca fluidyzacyjnego. [63] W krajowych zakładach nie stosuje się specjalnego przygotowywania przepalonej gliny ako domieszki schudzającej. Podyktowane jest to względami techniczno-ekonomicznymi.

Formowanie rurek. Podstawową maszyną formującą jest prasa pasmowa próżniowa z wylotnikiem zaopatrzonym w rdzenie zamocowane na kabłąku. W Związku Radzieckim stosuje się często prasę CM-443 lub prasę CM-58. W wielu zakładach wprowadza się zmiany w konstrukcjach pras, zmierzające do zmniejszenia ciśnienia masy glinianej i polepszenia przerobu gliny przy zmniejszonych wilgot- nościach (rzędu 18%), co zapewnia zachowanie wymaganego kształtu przekroju rurki. Wydajność pras CM-443, przy zmechanizowanym układaniu rurek na wózki suszarniane, wynosi: rurek o średnicy 50 mm od 3300 do 0000 szt./h, o średnicy 75 mm od 1800 do 3000 szt./h (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami