Blog

Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 2
01.02.2022

Elewacje odwietrzne

W artykule znajdziesz:

Elewacje odwietrzne
Elewacje odwietrzne

L. Cendron wyjaśnia, że zabrudzenie spowodowane jest różnicą ilości wody spływającej po ścianie. Decyduje tu działanie wiatru w czasie ulewnych deszczów. Stąd w budynkach wysokich w górnych kondygnacjach jest intensywniejsze działanie wiatru, tj. większe jego parcie na elewacje nawietrzne niż na kondygnacje przyziemne i elewacje odwietrzne (program uprawnienia budowlane na komputer). Im bliżej poziomu terenu, tym deszcze ulewne przybierają bardziej kierunek pionowy. Zjawisko zabrudzeń lokalnych spowodowane jest strumykowym swobodnym spływaniem wody. Tworzy się ono wówczas, gdy opady deszczu osiągają na powierzchni pewien stopień intensywności.

Przebieg tego zjawiska można obserwować np. na szybie zwilżonej kroplami deszczu, które są coraz liczniejsze i częściowo łączą się lub powiększają od nowo upadających (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W pewnym momencie łączące się krople tworzą jakby dużą kroplę ,.przewodniczkę”, która zaczyna spływać zabierając po drodze wszystkie krople i tworząc lokalny spływ. Te spływy tworzą jakby tory wody, po których spłukiwana jest szyba, a jednocześnie na brzegach tego strumyka osadzane są gdzieniegdzie pyły kurzu zabrane po drodze. Podobnie dzieje się na powierzchni ściany zewnętrznej, przy czym efektywność spływu zależy od rodzaju faktury zewnętrznej. Różnica polega jedynie na tym, że w przypadku ściany musi upłynąć jakiś czas, zanim powierzchnie te nasycą się wodą po to, aby mógł nastąpić spływ wody (uprawnienia budowlane).

Dlatego też u nas na elewacjach zachodnich w budynkach wysokich w czasie padania deszczu i do kilku godzin po tym widać wyraźnie zawilgocenie, tj. ciemniejszy tynk na kondygnacjach wyższych niż na kondygnacjach niższych, natomiast przy normalnej bezdeszczowej pogodzie górne kondygacje są czyściejsze niż dolne. Na podstawie tej hipotezy określano szczegółowo tworzenie zacieków na elewacjach (program egzamin ustny). Na ogół spływy te mają tendencję do tworzenia ostrych pionowych smug na kształt grzebienia i dlatego zjawisko to nazwano „efektem grzebienia”, w odróżnieniu od rzadkich przypadków, gdy spływy te tworzą zacieki skupione na kształt grona, zwane „efektem grona”. Podobne efekty zabrudzeń tworzą się, gdy woda opadowa spływa na ścianę, np. z balkonów lub z galerii.

Niezawodność budownictwa

Przykład ten wskazuje, że w innych krajach oceniając jakość i niezawodność budownictwa uwzględnia się już następny kolejny problem, u nas dotychczas nie uwzględniany przy projektowaniu. W krajach skandynawskich problem ulewnych deszczów i działania promieni słońca rozpatruje się również przy analizowaniu trwałości uszczelnienia złączy i trwałości warstwy zewnętrznej (fakturowej) ściany (opinie o programie). Przedstawione dalej przykłady dotyczą budownictwa realizowanego w krajach znanych z wysokiej jakości budownictwa mieszkaniowego.

Problem tworzenia rys w ścianach zewnętrznych murowanych z bloczków z betonu komórkowego analizowano szczegółowo na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji, Ogółem badaniami objęto ok. 150 budynków. Rysy podzielono na 10 głównych grup (segregator aktów prawnych). Najwięcej rys występowało na skutek odkształceń posadowienia (nr 2). Związane to jest z warunkami gruntowymi i systemem posadowienia budynków. W naszym budownictwie problem ten występuje raczej dość rzadko. W następnej kolejności występują rysy poziome nad stropami ostatniej kondygnacji (nr la). Wywołane są one odkształceniami dachów. Rysy te występują w ścianach szczytowych i podłużnych. Rysy pionowe przy ścianach szczytowych są dość często widoczne wewnątrz pomieszczeń i stają się uciążliwe dla użytkowników mieszkań, podobnie jak rysy przy wejściu.

W ścianach z dyli z betonu komórkowego istnieje również niszczenie materiału (promocja 3 w 1). W budownictwie jednorodzinnym stosuje się ściany podłużne i szczytowe z dyli. Istnieją przypadki odpadania faktury) na elewacji południowo-zachodniej, narażonej podobnie jak w naszych warunkach klimatycznych na działanie intensywnych deszczów, wiatrów i słońca. Przy źle wykonanej obróbce blacharskiej ścianek attykowych na dachu woda opadowa z dachu powoduje zacieki na ścianach i niszczenie betonu komórkowego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 7 Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 8 Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 9
Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 10
Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 11 Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 12 Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 13
Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wymagania termoizolacyjne dla ścian zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami