Blog

Eluent
W artykule znajdziesz:
Eluent

Eluent - w chromatografii bibułowej i kolumnowej ciecz stosowana do wymywania substancji z kolumny lub bibuły.
Elutriacja - metoda rozdzielania na składniki lub frakcje mieszanin z cząstek ciał stałych, opadających z różną prędkością w strumieniu płynącego do góry płynu; cząstki, których prędkość opadania jest mniejsza od prędkości płynu, są unoszone do góry i usuwane z aparatu; stosując różne prędkości płynu, mieszaninę można rozdzielić na odpowiednie frakcje o różnych wymiarach cząstek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Eluwium, residuum - nierozpuszczalna w wodzie część zwietrzełiny pozostająca w miejscu wietrzenia skały macierzystej.
Emalia - szklista, najczęściej nieprzezroczysta masa, otrzymywana przez stapianie naturalnych materiałów skalnych (piasek, kreda, glina) z topnikami (boraks, soda, potas i in.) jest stosowana do pokrywania wyrobów metalowych w celu podniesienia ich wyglądu estetycznego i zabezpieczenia przed korozją.
Emalia, farba emaliowa - wyrób pigmentowy na spoiwie lakierowym, dający powłokę o walorach dekoracyjnych i ochronnych.
Emalierka - urządzenie do pokrywania drutów emalią.
Emaliernia - oddział zakładu przemysłowego, w którym odbywa się emaliowanie wyrobów.
Emanaeje - nazwa trzech gazów promieniotwórczych, izotopów pierwiastka radonu, o liczbie atomowej 86: e. aktynowa (aktynon), e. torowa (toron) i e. radowa (radon).
Emanaeje magmowe - geol. gorące roztwory, pary i gazy pochodzenia magmowego, zawierające składniki trudno lotne, jak sole sodu i potasu, tlenek glinu i krzemionkę.
Embargo - zakaz wywozu lub przywozu określonych towarów do danego kraju.
Embriologia - nauka zajmująca się zagadnieniami związanymi z rozwojem zarodka człowieka lub zwierząt do chwili narodzenia lub wyklucia z jaja (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Embriologia roślin - nauka zajmująca się prawidłowościami powstawania i różnicowania się zarodkowych struktur roślin.
Emetyk - nazwa zwyczajowa winianu antymonylowo-potasowego.
Emisja - wysyłanie energii w postaci promieniowania elektromagnetycznego łub cząstek elementarnych.
Emisja autoelektronowa - emisja połowa.
Emisja elektronów - uwalnianie elektronów z ciała (stałego lub ciekłego) do otaczającej przestrzeni (próżni lub gazu).
Emisja fotoelektronowa - zjawisko fotoelektryczne.
Emisja pierwotna - emisja elektronowa będąca bezpośrednim wynikiem bądź. pobudzenia cieplnego. bądź promieniowania, bądź też działania pola elektrycznego (uprawnienia budowlane).
Emisja połowa, emisja autoelektronowa - emisja elektronów wywołana przez pole elektryczne o dużym natężeniu przy powierzchni ciała emitującego.
Emisja pyłu - ilość pyłu unoszona z gazami przemysłowymi do atmosfery.
Emisja radiowa
Emisja radiowa - wysyłanie sygnałów za pomocą promieniowania fal radiowych (program egzamin ustny).
Emisja spontaniczna - emisja promieniowania elektromagnetycznego przez wzbudzone atomy, cząsteczki lub jony, zachodząca samorzutnie bez jakiegokolwiek oddziaływania z zewnątrz.
Emisja termoelektronowa, termoemisja - emisja elektronów spowodowana wzrostem temperatury ciała emitującego.
Emisja wtórna - emisja elektronów wywołana bombardowaniem elektronami lub jonami powierzchni ciała emitującego.
Emisja wymuszona - emisja promieniowania elektromagnetycznego przez wzbudzone atomy, cząsteczki lub jony, wywołana oddziaływaniem promieniowania elektromagnetycznego o tej samej częstotliwości.
Emisyjność - współczynnik emisji (opinie o programie).
Emisyjność całkowita promiennika temperaturowego - stosunek emitancji energetycznej danego promiennika temperaturowego do emitancji energetycznej ciała czarnego o tej samej temperaturze.
Emisyjność monochromatyczna promiennika temperaturowego - stosunek gęstości monochromatycznej emitancji energetycznej danego promiennika temperaturowego do gęstości monochromatycznej.
Emitancji energetycznej ciała czarnego o tej samej temperaturze.
Emitancja energetyczna (z danego punktu powierzchni) - stosunek mocy promienistej (strumienia energetycznego) wysyłanej przez dowolnie mały element powierzchni, na którym leży rozpatrywany punkt, do pola powierzchni tego elementu.
Emitancja świetlna, egzytancja, promienność (z danego punktu powierzchni świecącej) - stosunek strumienia świetlnego wysyłanego przez elementarne pole powierzchni otaczające dany punkt do tego pola.
Emiter (tranzystora) - elektroda tranzystora emitująca nośniki mniejszościowe (segregator aktów prawnych).
Emiter - substancja emitująca promieniowanie.
Emitować - wysyłać energię promienistą.
Emitron - superikonoskop.
Empora - rodzaj galerii lub loży na piętrze, otwartej do wnętrza budowli; e. stosowane są głównie w kościołach.
Emulacja - zastosowanie specjalnych środków programowych i technicznych komputera w celu wykonania programów napisanych dla innego komputera.
Emulator - program komputera interpretujący na bieżąco instrukcje wykonywanego programu źródłowego w języku wewnętrznym komputera innego typu; e. jest również sprzęt do emulacji.
Emulgator - substancja powierzchniowa czynna ułatwiająca tworzenie się emulsji i nadająca jej trwałość.
Emulgowanie - proces prowadzący do przejścia dwóch nie mieszających się cieczy w stan rozproszony zwany emulsją (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32