Blog
Emancypacja świata pracy
W artykule znajdziesz:
To już są czasy Komitetu Obrony Robotników. Pojawia się pytanie: dlaczego KOR mógł nieść samarytańską pomoc prześladowanym, gdy Kościół od tego rodzaju działań trzymał się jeszcze z daleka? Dlaczego z kręgów kościelnych padały uwagi wobec ludzi KOR-u bardzo nieprzychylne. Pewien biskup mówił wtedy zagranicznemu dziennikarzowi: „Komuniści z KOR-u, kiedy dojdą do władzy, będą jeszcze bardziej wrodzy wobec Kościoła niż ci, którzy dziś rządzą”. Prawda, że jeden z członków Komitetu wyrażał się krytycznie o tym nurcie w Kościele, który zajmuje się „oddawaniem Polski w niewolę Maryi" - ale był to ksiądz Zieją (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ksiądz Tischner pisał w tamtych latach o rozkładzie etosu pracy - co ludziom opozycji wydawało się pozbawione sensu: wyobrażano sobie, że etos pracy powróci wraz ze zmianami politycznymi. „Uważałem - mówi Michnik - że emancypacja świata pracy dokona się poprzez realne uspołecznienie państwowych zakładów" (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tutaj Pleban był znacznie bardziej przewidujący: od dawna wiedział, że nie będzie wolności człowieka bez prawa do własności prywatnej, i to również, że człowiek zniewolony, człowiek nie umiejący pracować - może nie zmienić się wiele, gdy już nastąpią zmiany ustrojowe (uprawnienia budowlane). Mówiąc dzisiaj: „została w ludziach niewola wewnętrzna” - ks. Tischner wie, co mówi, i my wiemy. Ta gruba książka mogłaby być wielokrotnie grubsza; dwaj (dokładniej trzej) uważni i aktywni obserwatorzy życia mają co sobie i nam przypominać. Przez te parę dziesięcioleci zdarzyło się niezwykle dużo rzeczy trudnych do pojęcia: stalinizm, październik, rewizjonizm.
Wychowanek rewolucji
Sobór i związane z nim przemiany w Kościele, grudzień 70, dekada Gierka przerwana czerwcem ’76, powstanie KOR-u i „opozycji demokratycznej”, wybór Wojtyły na papieża, sierpień ’80 i „Solidarność”, stan wojenny i podziemie, pieriestrojka. „Okrągły Stół", upadek komunizmu, wolny rynek w działaniu, „wojna na górze”, antysemityzm, walki o lustrację i dekomunizację, „aksamitna restauracja" postkomunizmu, pojawienie się w’ Kościele psychozy oblężonej twierdzy etc., etc. Kilkakrotnie, w różnych okolicznościach. ksiądz Tischner wygłaszając homilie, nawiązuje do słów: „przemija postać tego świata” (program egzamin ustny).
To jest - między innymi - książka o tym. jak i dlaczego komunizm upadł bez rozlewu krwi; jak doszło do połączenia energii społeczników i rozwagi chrześcijaństwa; co znaczy, że robotnicy w strajkującej Stoczni słuchali Mszy Świętej; skąd właściwie wzięły się napisy na kościołach: „Zło Dobrem zwyciężaj”.
W innej płaszczyźnie, której od tamtej nie da się oddzielić, jest to książka o potrzebie religijnego przeżywania świata. Wychowanek rewolucji wyznaje tu po raz pierwszy, że w bardzo dla siebie ważnym momencie, kiedy już był gotów do kapitulacji, żeby pojechać z Rakowieckiej na Cóte d’Azur - doznał nagle poczucia obecności Boga (opinie o programie). „Zawiązywałem już buty. Zaraz miałem wychodzić z celi, kiedy poczułem, że tego mi zrobić nie wolno… Zrozumiałem, że więzień nie negocjuje. Tak jak Jezus nie negocjował. W oczach miałem wtedy historię Krzyża”.
A jednocześnie, także po raz pierwszy, dowiaduje się Michnik w trakcie tej długiej rozmowy, co znaczy dla Tischnera nieufność wobec „odwetu sacrum" w dzisiejszej kulturze: że nie jest to po prostu nauczka dla Kołakowskiego i jego religijnych pomysłów, lecz bardzo istotne rozróżnienie między obojętnym etycznie urzeczeniem Tajemnicami a ..sanctum" - miłością bliźniego, istotą chrześcijaństwa (segregator aktów prawnych).
..Sacrum - mówi ks. Tischner - to tremendum. fascinosum. sztuka, która raz przeraża, raz zachwyca (…) Ale wciąż są to tylko zmysły. A potem nagle przychodzi doświadczenie dobra, które jest całkiem inne. Mówi: »Daj bliźniemu wody. kiedy jest spragniony!… Pomóż, gdy leży poraniony! Jak w przypowieści o Samarytaninie. Jeden pomaga cierpiącemu, a drugi biegnie do świątyni, bo wzywa go »sacrum« - nie zauważa bliźniego potrzebującego pomocy” (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32