Blog
Emulgator
W artykule znajdziesz:
Emulgator
Przy zetknięciu się emulsji z powierzchnią np. betonu lub kamienia kuleczki asfaltu ziewają się w jedną masę, tworząc powłokę asfaltową. Woda wraz z emulgatorem wsiąka lub spływa z powierzchni, bądź odparowuje. W rezultacie pozostaje powłoka asfaltowa, podobna do tej, którą można by uzyskać przez rozsmarowanie lub rozlanie asfaltu stopionego lub upłynnionego rozpuszczalnikiem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Prócz emulgatorów rozpuszczalnych w wodzie istnieje grupa emulgatorów nierozpuszczalnych w wodzie, które również dodane do wody i wymieszane z asfaltem powodują powstawanie emulsji.
Emulgatorami takimi są niektóre rodzaje glin silnie pęczniejących w wodzie, szczególnie typu bentonitów. Cząstki gliny tworzą otoczki dokoła kuleczek asfaltu, które zapewniają trwałość emulsji.
Uwzględniamy następujący podział emulsji asfaltowych:
- emulsje szybkowiążące, otrzymywane wyłącznie przy użyciu emulgatorów rozpuszczalnych w wodzie (mydeł),
- emulsje o zwolnionym czasie wiązania, zawierające emulgatory rozpuszczalne w wodzie z dodatkami niewielkich ilości stabilizatorów (np. kazeiny),
- emulsje wolnowiążące z emulgatorami i stabilizatorami rozpuszczalnymi w wodzie,
- emulsje wolnowiążące z emulgatorami nierozpuszczalnymi w wodzie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy rozpadzie emulsji, podczas którego zachodzi wydzielenie się emulgatora, asfalt zachowuje swe pierwotne własności. Natomiast rozpad emulsji z emulgatorem nierozpuszczalnym w wodzie zachodzi powoli i wytrącony asfalt zawiera w sobie emulgator, a zatem zmienia swe pierwotne własności.
Do robót izolacyjnych znajdują zastosowanie głównie emulsje wolnowiążące z emulgatorami i stabilizatorami rozpuszczalnymi oraz nierozpuszczalnymi w wodzie. Dużą zaletą emulsji asfaltowych, jako preparatów izolacyjnych, jest możność ich nakładania na powierzchnie wilgotne i mokre.
Ponadto są one niepalne i bezwonne, dzięki czemu specjalnie nadają się do wykonywania izolacji typu lekkiego, do gruntowania przy robotach w chłodnictwie oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi niebezpieczeństwo pożaru lub wentylacja jest niedostateczna (uprawnienia budowlane).
Materiały izolacyjne
Ponadto zastosowanie emulsji może być następujące:
- do ugruntowania pod następne warstwy izolacji typów ciężkich; stosowane są tu głównie emulsje rzadkie z emulgatorami rozpuszczalnymi w wodzie,
- do wykonywania samodzielnych powłok izolacyjnych; stosowane są w tym celu emulsje gęste z emulgatorami nierozpuszczalnymi w wodzie,
- do celów specjalnych, np. do przylepiania płytek podłogowych i klepki posadzkowej układanej na betonie itp.,
- do wyrobu zapraw z piaskiem, stosowanych jako zaprawy izolacyjne (program egzamin ustny).
Emulsji ze smoły z emulgatorami rozpuszczalnymi w wodzie prawie zupełnie nie produkuje się. Natomiast emulsje smołowe na emulgatorach nierozpuszczalnych, głównie na glinach i cieście wapiennym, są stosowane.
Jednym z od dawna znanych tego rodzaju preparatów była emulsja smołowa i gliniasta (według patentu Raschiga), znajdująca jeszcze obecnie zastosowanie w postaci past dających się łatwo rozcieńczać wodą („Kiton”) (opinie o programie).
Materiały izolacyjne w rolach i płytach składają się z wkładki przesyconej smołą lub asfaltem.
Wkładkę dla materiałów izolacyjnych rolowych może stanowić tektura surowa, tkanina jutowa lub tkanina innego rodzaju, np. z włókien sztucznych, a nawet z przędzy szklanej.
Materiały izolacyjne rolowe z wkładką z tektury noszą nazwę papy (segregator aktów prawnych).
Rozróżnić możemy następujące rodzaje pap:
a) papy smołowe lub asfaltowe (zależnie od rodzaju użytej masy impregnacyjnej);
b) papy bezpowłokowe, stosowane jako spodnie warstwy pokryć dachowych lub wkładki wewnętrzne przy izolacjach wielowarstwowych;
c) papy z powłokami do krycia dachów lub jako powłoki ciężkich izolacji;
d) papy specjalne, jak np. filce bitumowane, stosowane pod podłogi jako podkłady wodoszczelne i tłumiące dźwięki, papy faliste nakładane pod tynki na wilgotne mury w celu umożliwienia cyrkulacji powietrza w murach i ich wysychania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32