Blog

Znamionowy zdjęcie nr 2
10.07.2021

Emulsje asfaltowe

W artykule znajdziesz:

Emulsje asfaltowe

Znamionowy zdjęcie nr 3
Emulsje asfaltowe

Przy rozkładzie emulsji wolnowiążących wydzielanie zemulgowanego asfaltu zachodzi powoli w miarę parowania wody, przy czym emulgator najczęściej zostaje w wydzielonym asfalcie lub ulega rozkładowi, wytrącony zaś asfalt zlewa się powoli i zestala w jednolity film. Asfalt wydzielony z emulsji otrzymanych przy użyciu emulgatorów rozpuszczalnych w wodzie zachowuje swe pierwotne właściwości (program uprawnienia budowlane na komputer).
Asfalt wytrącony z emulsji otrzymanej przy użyciu emulgatorów nierozpuszczalnych w wodzie zachowuje w sobie emulgator, który zmienia własności asfaltu, nadając mu własności masy silnie uszkieletowanej wypełniaczem.

Emulsje asfaltowe produkowane są w zakładach przemysłowych, przy czym stosowane urządzenia są inne dla emulsji sporządzanej przy użyciu emulgatorów rozpuszczalnych, a inne przy użyciu emulgatorów nierozpuszczalnych. Urządzenie dla emulgatorów rozpuszczalnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Urządzenie takie składa się z topielni asfaltu, w której wytapia się i ogrzewa asfalt, zbiornika na gorącą wodę i na emulgator, zbiornika z mieszadłami dla otrzymywania tzw. mieszanki wstępnej, pierwotnej i tzw. młyna koloidalnego, w którym następuje rozbicie asfaltu na cząsteczki wielkości 2-H5 mikronów, czyli właściwy proces emulgacji, oraz zbiornika na emusję. Jako emulgatory najczęściej stosowane są mydła sodowe oleju talowego, otrzymywanego jako produkt uboczny przy wyrobie celulozy z drewna (uprawnienia budowlane).

Proces produkcyjny jest następujący:
- Przygotowanie emulgatora. Do zbiornika na emulgator wlewa się olej talowy i zmydla go na gorąco ługiem sodowym aż do otrzymania mydła o reakcji alkalicznej. Mydło to rozprowadza się wodą aż do stężenia 20% (program egzamin ustny).
- Przygotowanie wody. Odmierzoną ilość gorącej wody zadaje się ługiem sodowym aż do wyraźnie alkalicznej reakcji, ogrzewa do temperatury 90°C i dodaje mydła.
- Asfalt topi się i ogrzewa do temperatury ok. 100°C.
W zbiorniku mieszadłowym miesza się roztwór emulgatora w wodzie z asfaltem, otrzymując w ten sposób mieszankę pierwotną o grubej dyspersji.
Mieszankę pierwotną przepuszcza się przez homogenizator - młyn koloidalny - lub inne silne mieszadło, w którym asfalt ulega rozbiciu na drobne kuleczki zawieszone w wodzie, tworząc w ten sposób właściwą emulsję.
Do gotowej emulsji dodaje się odpowiednią ilość stabilizatora, np. kazeiny rozpuszczonej w roztworze ługu (opinie o programie).
Gotową emulsję pozostawia się aż do ostygnięcia w zbiorniku i zlewa przez filtr do beczek.

Emulsje smołowe

Emulsję z emulgatorem nierozpuszczalnym w wodzie przyrządza się w aparaturze złożonej z topielni na asfalt i zbiornika ogrzewanego parą, posiadającego silne wolnoobrotowe (40(K-700 obr/sek) mieszadło.
W zbiorniku mieszadłowym zarabia się zaczyn glinki w wodzie i ogrzewa do temperatury ok. 80°C. Do przygotowanego zarobu wlewa się przy ciągłym mieszaniu stopiony asfalt, który musi być ogrzany do takiej temperatury, żeby jego wiskoza odpowiadała w przybliżeniu wiskozie zawiesiny gliny w wodzie. Po wlaniu całej ilości asfaltu i wymieszaniu emulsja jest gotowa.
Emulsja taka posiada konsystencję pasty i przechowuje się ją w szczelnych blaszankach (segregator aktów prawnych).

Emulsje ze smoły przy stosowaniu emulgatorów rozpuszczalnych w wodzie są trudne do otrzymania i rzadko używane.
Emulsje smołowe na emulgatorach nierozpuszczalnych są łatwiejsze do produkcji i częściej używane w budownictwie.

W przeciwieństwie do preparatów asfaltowych i smołowych, stosowanych bądź na gorąco, bądź też z rozpuszczalnikami, które można nakładać tylko na suche powierzchnie, emulsje można nakładać na powierzchnie mokre i wilgotne, co stanowi dużą ich zaletę. Drugą zaletą emulsji w porównaniu z preparatami bitumicznymi, upłynnionymi rozpuszczalnikami, jest ich niepalność i zupełna bezwonność, dzięki czemu są one materiałem nadającym się specjalnie do wykonywania izolacji typu lekkiego i do gruntowania w chłodnictwie oraz w miejscach, gdzie zachodzi niebezpieczeństwo pożaru lub też istnieją trudności wentylacyjne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Znamionowy zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Znamionowy zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Znamionowy zdjęcie nr 8 Znamionowy zdjęcie nr 9 Znamionowy zdjęcie nr 10
Znamionowy zdjęcie nr 11
Znamionowy zdjęcie nr 12 Znamionowy zdjęcie nr 13 Znamionowy zdjęcie nr 14
Znamionowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Znamionowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Znamionowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami