Blog
Estymator nieobciążony
W artykule znajdziesz:
Estymator nieobciążony
Estymator nieobciążony - estymator, którego wartość oczekiwana jest równa wartości szacowanego parametru; jeśli wartości te są różne, estymator nazywa się obciążonym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Estymator zgodny - w statystyce estymator zależny od liczności próbki, którego wartości wraz ze wzrostem liczności próbki zbiegają wg prawdopodobieństwa do wartości szacowanego parametru.
Estywacja - obniżenie intensywności procesów życiowych zachodzące u niektórych zwierząt podczas lata jako wyraz adaptacji do warunków życia w tym okresie, zwłaszcza do przetrwania suszy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Etalon - wzorzec miary o wysokiej dokładności przeznaczony do określenia, zachowania, względnie odtwarzania jednostki miary określonej wielkości (względnie jej wielokrotności lub podwielokrotności) w celu przekazywania tej jednostki innym narzędziom pomiarowym.
Etalon odniesienia - etalon wtórny, z którym porównuje się etalony o dokładności niższego rzędu.
Etalon podstawowy - etalon o najniższej dokładności, odnoszący się do określonej wielkości fizycznej; e.p. używa się tylko do porównywania go z etalonami-świadkami i etalonami odniesienia.
Etalon roboczy - etalon wywzorcowany przez porównywanie z etalonem odniesienia i przeznaczony do sprawdzania narzędzi pomiarowych użytkowych o mniejszej dokładności.
Etalon-świadek - etalon przeznaczony do kontrolowania niezmienności etalonu podstawowego lub do zastępowania go w razie jego uszkodzenia lub zaginięcia (uprawnienia budowlane).
Etalon wtórny - etalon, którego wartość ustalona jest przez porównanie (bezpośrednie lub pośrednie) z etalonem podstawowym.
Etan, CHi ■ CH3 - alifatyczny węglowodór nasycony, gaz palny, bezwonny i bezbarwny; występuje w ropie naftowej i gazach otrzymywanych podczas przeróbki termicznej ropy i węgla kamiennego; e. stosuje się do otrzymywania alkoholi, estrów, benzyny, kauczuków syntetycznych i tworzyw syntetycznych (program egzamin ustny).
Etanol - alkohol etylowy.
Etanoloamina, HO - CH2 • CH2 • NH2 - aminoal- kohol alifatyczny, bezbarwna ciecz rozpuszczalna w wodzie i alkoholu, higroskopijna, o zapachu amoniaku; silna zasada, otrzymywana z tlenku etylenu i amoniaku, stosowana jako absorbent C02 i H2S, niejonowy detergent, jako półprodukt w przemyśle organicznym i farmaceutycznym, do wyrobu farb emulsyjnych, jako inhibitor korozji.
Etat cięć - etat rębny przypadający na rok.
Etat rębny - ilość pobieranego drewna z drzewostanów dojrzałych do wyrębu w danym obrębie leśnym, wynikająca z planu gospodarstwa leśnego.
Etażerka do rdzeni - stojak z blach i prętów stalowych wprowadzany do suszami regałowej z ułożonymi na nim rdzeniami.
Etażerka hodowlana
Etażerka hodowlana - regał, najczęściej z drewna, składający się z kilku półek umieszczonych jedna nad drugą (co ok. 40 cm), służących za legowisko dla gąsienic jedwabnika (opinie o programie).
Eten - etylen.
Etenoidy - żywice winylowe, grupa tworzyw sztucznych, głównie termoplastycznych, będących produktami polimeryzacji monomerów zawierających jedno wiązanie podwójne; do najcenniejszych e. należą m.in. polichlorek winylu, polistyren.
Eter etylowy, eter siarkowy, eter, C2H5OC2H5 - bezbarwna ciecz, ruchliwa i lotna, o przyjemnym zapachu; palny, z powietrzem tworzy mieszaniny wybuchowe; e.e. otrzymuje się z alkoholu etylowego przez działanie kwasem siarkowym w temp. 140“C; e.e. jest stosowany w lecznictwie (silny narkotyk i środek znieczulający) i jako rozpuszczalnik.
Eter naftowy - mieszanina lekkich węglowodorów parafinowych otrzymywana z ropy naftowej, wrząca w granicach 25 -60‘C;e.n. stosowany jest do celów laboratoryjnych i w przemyśle.
Eternit - materiał prasowany z masy cementowej z dodatkiem włókien azbestowych; stosowany w postaci płyt płaskich lub falistych do krycia dachów oraz do wyrobu rur.
Eetery - związki organiczne o ogólnym wzorze R • O R; rozróżniamy e. proste - gdy obydwa rodniki są jednakowe i e. m i e s z a n e, gdy są one różne; e. powstają w procesie eteryfikacji; są to lotne ciecze, łatwo palne, nierozpuszczalne w wodzie, trwałe i mało podatne do reakcji; dobre rozpuszczalniki.
Eteryfikacja - reakcja tworzenia eterów z alkoholanów lub fenolanów i odpowiednich pochodnych chlorowcoalkilowych; najczęściej do e. stosuje się jodek metylu i etylu lub siarczany dwumetylowy i dwuetylowy.
Etiologia - nauka o przyczynach powstawania chorób (segregator aktów prawnych).
ETO - elektroniczna technika obliczeniowa.
Etoksyl, • OC2H5 - jednowartościowy rodnik organiczny, występujący w eterach, alkoholanach i estrach.
Etoksylowanie - reakcja polegająca na wprowadzeniu do związku organicznego rodnika etoksylowego OC2Hs.
Eto logia - nauka o zachowaniu się zwierząt; dział zoopsychologii.
Etykieciarka - maszyna do etykietowania opakowanych wyrobów.
Etykieta1 - nalepka umieszczona na opakowaniu produktu, podająca niezbędne informacje o zawartości.
Etykieta’’ - symbol identyfikujący jakąś grupę danych, zapis informacji lub rozkaz (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32