Blog
Etap odwodnienia
W artykule znajdziesz:
Etap odwodnienia i początku reakcji, który trwa do temperatury 800°C, może przebiegać z prędkością wzrostu temperatury o 300°C w ciągu godziny dla cegły pełnej i o 400°C w ciągu godziny dla pustaka (częściowo w gazowym środowisku redukującym). Etap wypalania części organicznych w wyrobie w temperaturze 800-r850°C w środowisku utleniającym może trwać 1-1,5 h. Wzrost temperatury wynosi: do 900-950°C w ciągu 1,5 h dla cegły pełnej i 0,5-1 h dla wyrobu drążonego. Czasy te dla różnych glin mogą zmieniać się z odchyleniem w obie strony. Czas wygrzewania zależy od konstrukcji pieca i jest określony koniecznością wyrównywania temperatury na wysokości ustawki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Parametry studzenia wyrobów związano są z ich rozmieszczeniem, ponieważ przewodność cieplna rzędu 0,93 W/m-°C (0,8 kcal/m2 • h • °C) w temperaturze zbliżonej do 900°C jest praktycznie jednakowa dla różnych glin. Temperaturę do 750°C można obniżać powoli (nie więcej niż 150°C w ciągu godziny) w związku z przejściem lepkiej fazy szkła w stałą i możliwością pojawienia się znacznych naprężeń. Prędkość studzenia wyrobów od 750 do 600°C może być zwiększona (o 350-r- -f-400°C w ciągu godziny); w temperaturze 600-i-500oC studzenie może być wstrzymane z powodu możliwości pojawienia się naprężeń termicznych związanych z „efektem kwarcowym”. Dalej prędkość studzenia może być bardzo duża. W przypadku niektórych glin, przeważnie hydrołyszczykowych, ogólny czas wypalania i studzenia może wynosić dla cegły pełnej do 7-8 h, a pustaka do 5-6 h (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przeszkodę do uzyskania wymienionej szybkości wypalania stanowią istniejące konstrukcje pieców i niezbyt dobra jakość materiałów ogniotrwałych.
Doświadczenia produkcyjne wykazały, że wydajność z 1 m3 kanału ogniowego pieców tunelowych dochodzi w poszczególnych przypadkach do 0-7 tys. szt. cegieł wypalonych w ciągu miesiąca, średnio - 4 tys. sztuk. Wydajność z 1 m3 kanału pieców kręgowych wynosi w tym samym czasie 2,5-3 tys. szt. Niemniej jednak ok. 70% cegieł uzyskuje się na razie z pieców kręgowych dawnej budowy (uprawnienia budowlane).
Udoskonalanie konstrukcji pieców tunelowych
Niektóre dane charakteryzujące radzieckie i zagraniczne piece tunelowe i świadczące na ogół o niewysokim uzysku jednostkowym cegieł w piecach zagranicznych - 2,1-4,0 tys. sztuk wypalonych cegieł zim3 kanału w ciągu miesiąca. Gęstość ustawienia cegły wynosi 200y 280 szt. w 1 m3 kanału (program egzamin ustny).
Jednak wielopoziomowa (na wysokości) piece tunelowe, stosowane do wypalania ceramiki ściennej, mają dużą wadę znaczny spadek temperatury na wysokości kanału, wynoszący w strefie podgrzewania 420°C, a na odcinku najwyższych temperatur zmniejszający się do 20-40°C. Przeciwdziała się temu przeważnie przez zastosowanie recyrkulacyjnych strumieni gazów („zasłon”) tłoczonych wentylatorami zarówno w strefie podgrzewania, jak i w strefie studzenia, w kilku miejscach wzdłuż kanału piecowego. Nie zawsze jest to jednak skuteczne (opinie o programie).
Drugą wadę stanowią trudności w uzyskaniu warunków aerodynamiczny cli. Lepsze warunki eksploatacji pieców’ tunelowych osiąga się przez stosowanie ciśnienia lub podciśnienia w strefie wypalania rzędu 0,1 -0,3 mm H20 i nie więcej niż 1 mm H20. Unika się wówczas wybijania gorących gazów i szybkiego zużycia wózków (segregator aktów prawnych).
Udoskonalanie konstrukcji pieców tunelowych w celu zwiększenia wypalanej masy wyrobów (zwiększenie pojemności cieplnej), ulepszanie palników w celu rozwinięcia długości płomienia, jak również zupełności spalenia ciekłego paliwa, ulepszanie izolacji cieplnej trzonu pieca wszystko to prowadzi do określonych sukcesów, ale nie wyklucza konieczności opracowania i udoskonalenia konstrukcji pieców’ do jednowarstwowego szybkościowego wypalania. Rogowo i Wierłocki zaprojektowali szybkościowe wypalanie cegieł w czasie 0 godz. (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32