Blog

15.02.2019

Etapy budowy domu

W artykule znajdziesz:

Etapy budowy domu

Budowa zawsze dzieli się na kilka podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest stan zerowy, czyli dopełnienie wszystkich formalności, w tym zakup projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę, zatrudnienie kierownika budowy oraz wytyczenie obiektu na działce budowlanej (program na komputer). Na tym etapie wykonywane są także fundamenty oraz ściany fundamentowe. Jednym z najważniejszych kroków na tym etapie jest montaż profesjonalnej izolacji przeciwwilgociowej. Jej zadaniem jest ochrona budynku przed tzw. podciąganiem kapilarnym. Jest to szczególnie ważne, gdy obiekt powstaje na terenie podmokłym – w takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie szczelnej izolacji przeciwwodnej. Po wykonaniu i zasypaniu fundamentów inwestycja przechodzi do stanu surowego otwartego (program na telefon).

Wznoszenie dachu dwuspadowego

Etapy budowy domu

Doprowadzenie inwestycji do stanu surowego otwartego polega na przygotowaniu konstrukcji nośnej budynku. Na tym etapie wykonuje się ściany nośne, ściany działowe oraz stropy i schody (program na egzamin ustny). Wybór materiałów budowlanych do wyboru tego rodzaju prac jest uzależniony od założeń projektowych. Koszty związane ze stworzeniem schodów, kominów, betonowych stropów oraz murowanych ścian są bardzo wysokie. Cenę można nieco obniżyć wykonując na górnej kondygnacji strop drewniany. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy takie rozwiązanie przewidziano w projekcie budynku.
Ważnym etapem budowy jest wykonanie dachu – w stanie surowym zamkniętym musi on być zamknięty (promocja 3 w 1). Zakres prac obejmuje zarówno więźbę dachową, jak i poszycie dachowe, jak i zamontowanie pokrycia dachowego. Zdecydowanie najmniejsze koszty trzeba ponieść przy wznoszeniu dachu dwuspadowego. Wszystkie niestandardowe załamania pokrycia, np. lukarny, zwiększają znacznie koszt budowy dachu (segregator). Wynika to przede wszystkim ze zwiększonego zużycia materiałów budowlanych. Kolejny etap to stan surowy zamknięty – wówczas wykonuje się montaż okien i drzwi, a także bram garażowych (opinie). Ostatni etap to stan deweloperski – kwestie z tym związane są interpretowane w różny sposób. Prace kończą się, gdy budynek zostanie doprowadzony do stanu pod klucz.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami