Blog
Etapy zdobywania uprawnień budowlanych
W artykule znajdziesz:
Etapy zdobywania uprawnień budowlanych
Uprawnienia budowlane to decyzja, dzięki której można pełnić samodzielną funkcję techniczną w budownictwie. Uzyskanie ich to długi proces, trwający wiele lat (program na komputer). Przede wszystkim konieczne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia – jeśli uprawnienia mają być w zakresie ograniczonym i do kierowania robotami budowlanymi to wystarczające bywa uzyskanie tytułu technika (program na telefon).
Jednak największe możliwości w zakresie pracy w zawodzie dają uprawnienia bez ograniczeń, a te wymagają już ukończenia odpowiednich studiów. Kierunki studiów są podzielone na odpowiednie dla danej specjalności lub pokrewne dla danej specjalności. Planując zdobycie uprawnień bez ograniczeń, należy wybrać kierunek, który zaliczany jest do odpowiednich dla wybranej specjalności uprawnień budowlanych (program egzamin ustny).
Kolejnym krokiem do zdobycia uprawnień budowlanych jest odbycie praktyki zawodowej. W niektórych przypadkach, gdy uczelnia ma podpisaną umowę z samorządem zawodowym, możliwe jest rozpoczęcie praktyki już po trzecim roku studiów. Jednak najczęściej praktyka rozpoczyna się po zdobyciu tytułu technika lub mistrza, bądź dyplomu inżyniera lub magistra inżyniera (opinie o programie). W zależności od posiadanego wykształcenia i wybranych uprawnień praktyka na uprawnienia budowlane może odbywać się przy projektowaniu i/lub przy kierowaniu robotami budowlanymi. W obu przypadkach konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów, aby praktyka w ogóle została zaliczona (segregator aktów prawnych). Czas je trwania może wynosić od roku do nawet czterech lat.
Ostatni etap
Ostatni etap pozyskania uprawnień budowlanych to postępowanie kwalifikacyjne. Dzieli się je na dwa etapy – jednym jest kwalifikacja wykształcenia i doświadczenia zawodowego, a drugim egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności zawodowe. Wszystkie koszty związane z postępowaniem kwalifikacyjnym ponosi kandydat na uprawnienia budowlane – wysokość opłat jest co roku ustalana przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną (promocja 3 w 1). Po zdaniu egzaminu technik lub inżynier otrzymuje uprawnienia budowlane i zostaje wpisany na listę członków samorządu zawodowego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32