Blog

Ewakuacja z pomieszczeń i budynków
W artykule znajdziesz:

Z pomieszczeń, w których mogą przebywać ludzie, należy zapewnić bezpieczne wyjście na przestrzeń otwartą przez wyjście ewakuacyjne prowadzące bezpośrednio lub pośrednio na poziome lub pionowe drogi komunikacji ogólnej, zwane drogami ewakuacyjnymi. Wyjścia z budynku mogą prowadzić na plac (podwórze) pod warunkiem połączenia go z przestrzenią otwartą bezpośrednio lub za pośrednictwem przejść lub przejazdów, obudowanych jak pionowe drogi komunikacji ogólnej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Za drogi ewakuacyjne nie uważa się wewnętrznych schodów i pochylni w mieszkaniach wielopoziomowych oraz innych wewnętrznych połączeń między poszczególnymi kondygnacjami w budynkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do wyjść ewakuacyjnych z pomieszczeń nie zalicza się drzwi prowadzących do:
- sąsiednich pomieszczeń zaliczonych do I lub II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego, jeśli nie są oddzielone przedsionkiem przeciwpożarowym,
- sąsiednich pomieszczeń zaliczonych do kategorii zagrożenia ludzi, w których może przebywać jednocześnie więcej niż 50 osób (uprawnienia budowlane).
Długość przejść w pomieszczeniach mierzy się od najdalszego miejsca, w którym może przebywać człowiek, do osi wyjścia ewakuacyjnego z pomieszczenia (program egzamin ustny). Długości te nie mogą przekraczać, w pomieszczeniach zaliczonych do:
- I lub II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego - 40 m,
- III kategorii niebezpieczeństwa pożarowego - 75 m, a w budynkach jednokondygnacyjnych - 100 m,
- ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V kategorii zagrożenia ludzi - 40 m (opinie o programie).
Wyjścia ewakuacyjne
Nie ogranicza się długości przejść ewakuacyjnych w pomieszczeniach zaliczonych do IV i V kategorii niebezpieczeństwa pożarowego oraz do ZL IV zagrożenia ludzi, jeśli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. W pomieszczeniach o wysokości przekraczającej 5 m długości przejść mogą być zwiększane o 25%, a przy zastosowaniu urządzeń gaśniczych i zabezpieczających’ wodnych - o 100%. Powyższe zwiększenia długości przejść nie mogą być sumowane.
Należy projektować co najmniej 2 wyjścia ewakuacyjne z pomieszczeń, jeżeli:
- powierzchnia pomieszczeń zaliczonych do I i II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego przekracza 100 m2,
- powierzchnia pomieszczeń zaliczonych do III kategorii niebezpieczeństwa pożarowego lub do kategorii ZL I, ZL II, ZL III i ZL IV zagrożenia ludzi przekracza 300 m2,
- powierzchnia pomieszczeń zaliczonych do IV i V kategorii niebezpieczeństwa pożarowego przekracza 1000 m2 lub kiedy długość pomieszczenia przekracza 50 m bez względu na kondygnację, na której jest ono usytuowane,
- liczba ludzi przebywających jednocześnie w pomieszczeniu przekracza 50 (segregator aktów prawnych).
Wyjścia ewakuacyjne z pomieszczeń zaliczonych do 1 i II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego, prowadzące na drogę komunikacji ogólnej, powinny być zamknięte przedsionkami przeciwpożarowymi. Szerokość światła ewakuacyjnego drzwi należy dostosować do liczby osób, mogących przebywać jednocześnie w pomieszczeniu. Szerokość wyjść ewakuacyjnych należy obliczać, przyjmując 0,60 m szerokości wyjścia na każde 100 osób, przy czym szerokość w świetle drzwi powinna wynosić co najmniej:
- z pomieszczeń sanitarnych o jednym oczku i z kabin - 0,6 m,
- z pomieszczeń, w których pracuje lub przebywa nie więcej niż 5 osób, i z pomieszczeń sanitarnych nie wymienionych wyżej - 0,7 m,
- z pomieszczeń nie wymienionych wyżej - 0,8 m; najmniejsza wysokość w świetle drzwi powinna wynosić co najmniej:
- dla wejścia na strych - 1,6 m,
- dla wejścia do maszynowni nie przeznaczonych na pobyt ludzi - 1,8 m,
- w przejściach prowadzących do piwnic bez pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi - 1,9 m,
- dla drzwi w innych przypadkach - 2 m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32