Blog

15.11.2022

Fale dźwiękowe

W artykule znajdziesz:

Fale dźwiękowe

Przebieg rozprzestrzeniania się i zmniejszania poziomu ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu pustym o objętości V = 500 m3 w otoczeniu źródła dźwięku, którego poziom w odległości rx = 0,5 m wynosi L = 100 dB (program uprawnienia budowlane na komputer). Jeżeli średnia wartość współczynnika pochłaniania w tym pomieszczeniu wynosi a\ = 0,1, dla takiego przypadku wartość 1 m, a zmniejszanie się poziomu ciśnienia akustycznego będzie dla omawianych warunków przebiegało w przybliżeniu zgodnie z krzywą ciągłą.

Podaną ilustrację graficzną występującego zjawiska należy rozumieć w ten sposób, że tylko w najbliższym otoczeniu hałaśliwego źródła poziom ciśnienia akustycznego jest większy, natomiast już w odległości wskutek obecności fal odbitych, staje się on w przybliżeniu jednakowy dla całego dalszego obszaru pomieszczenia; w omawianym przypadku wynosi on Li = 94 dB (program uprawnienia budowlane na ANDROID).                                                              

Zmniejszenie tego poziomu w tym właśnie obszarze można uzyskać przez wprowadzenie do wewnątrz pomieszczenia materiałów dźwiękochłonnych. Materiały takie umieszcza się na możliwie wszystkich powierzchniach intensywnie odbijających fale dźwiękowe, a więc przede wszystkim na suficie oraz ścianach pomieszczenia. W wyniku takiego wytłumienia fale dźwiękowe tracą przy każdym kolejnym odbiciu większą niż poprzednio część swojej energii, co powoduje, że w porównaniu ze stanem przed wytłumieniem poziom natężenia dźwięku ulega zmniejszeniu (uprawnienia budowlane).

Zmianę taką dla danego pomieszczenia stosunkowo najłatwiej wykryć za pomocą pomiarów czasu pogłosu. Pomiary takie wykazują zmniejszenie tego czasu, wiąże się to ze zwiększeniem średniej wartości współczynnika pochłaniania a&r. Jeżeli, więc w pomieszczeniu np. o objętości V - 500 m3 czas pogłosu przed wytłumieniem wynosił Ti == 1,5 s a po wytłumieniu stwierdzono na podstawie pomiarów, że czas ten uległ skróceniu do wartości T2 = 0,7 s, to, spowodowało to zwiększenie się średniej wartości współczynnika pochłaniania do wartości a2 = 0,35 (program egzamin ustny).

Krzywa kreskowa

W wyniku zastosowanego wytłumienia rozprzestrzenianie się hałasu i zmniejszanie poziomu ciśnienia akustycznego w funkcji odległości od źródła dźwięku będzie miało inny charakter niż poprzednio, a jego przebieg będzie w przybliżeniu zgodny z krzywą kreskową. Z rysunku tego widać, że poziom ciśnienia akustycznego w bliskości źródła nie uległ zmianie, natomiast wskutek’ zwiększenia się chłonności akustycznej pomieszczenia zwiększyła się odległość graniczna rg, a poziom ciśnienia akustycznego w odległości r > r’g od źródła uległ zmniejszeniu i wynosi L2 = 88 dB (opinie o programie).

Podstawowe wzory,, które umożliwiają obliczanie chłonności akustycznej oraz zmian tej częstotliwości po wytłumieniu określonego pomieszczenia materiałem dźwiękochłonnym. Stosując te wzory należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że uzyskiwane z obliczeń wartości są wartościami przybliżonymi, dającymi jedynie ogólną orientację o przebiegu występujących zjawisk, ponieważ wzory te są słuszne tylko wtedy, gdy w danym pomieszczeniu mamy do czynienia z równomiernym rozkładem pola akustycznego (segregator aktów prawnych).

W praktyce warunek ten jest jednak rzadko spełniany, ponieważ w dużych pomieszczeniach oraz w pomieszczeniach o względnie dużej chłonności akustycznej dźwięk rozchodzi się w przybliżeniu jak na otwartej przestrzeni, a pole akustyczne jest w pewnych obszarach takiego pomieszczenia zbliżone do pola swobodnego. W związku z tym dokładne ustalenie chłonności akustycznej dla takiego pomieszczenia jest utrudnione, a rzeczywista wartość chłonności akustycznej jest przeważnie mniejsza niż to wynika z obliczeń teoretycznych. Wartość współczynnika pochłaniania materiału lub ustroju dźwiękochłonnego zależy od długości, a pośrednio od częstotliwości padającej na powierzchnię tego ustroju fali dźwiękowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami