Blog

13.01.2023

Farby podkładowe

W artykule znajdziesz:

Farby podkładowe

Oprócz wymienionych funkcji niektóre pigmenty, np. pył cynkowy, obniżają „szlachetność” podłoża, wskutek czego mamy do czynienia z ochroną katodową. Ogólnie biorąc pigmenty o działaniu przeciwrdzewnym, takie jak minia ołowiana, żółcień cynkowa, pył cynkowy, chronią podłoże przez oddziaływanie chemiczne lub elektrochemiczne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Farby podkładowe, w skład których wchodzą pigmenty przeciwrdzewne, wykazują nieznaczną odporność na działanie czynników zewnętrznych. W związku z tym muszą być pokrywane emaliami i farbami nawierzchniowymi zawierającymi pigmenty nie wykazujące działania pasywującego (np. ZnO, Ti02, pył aluminiowy, żółcień chromowa), lecz izolujące w sposób mechaniczny warstwę farby podkładowej. Własności niektórych pigmentów stosowanych do farb podkładowych przeciwrdzewnych (uprawnienia budowlane).

Są to substancje organiczne rozpuszczalne w określonym spoiwie. Barwniki stosuje się do wytwarzania lakierów (powłoki niekryjące). Są to najczęściej drobno zmielone surowce mineralne (kreda, baryt). Nie rozpuszczają się one w spoiwie, a połączone z nim tworzą zawiesiny. Charakteryzują się nieznacznym zabarwieniem i małą zdolnością krycia. Stosowane są do wytwarzania wyrobów lakierowych kryjących (farb, emalii, szpachlówek) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wyroby tłuste

Ze względu na sposób powstawania błony materiały malarskie dzieli się na:

  1. Materiały malarskie schnące na powietrzu, na skutek odparowania części lotnych, tj. rozpuszczalników i rozcieńczalników. Pod względem składu chemicznego substancja stanowiąca powłokę i występująca w wyrobie lakierowym jest ta sama. Do tej grupy materiałów malarskich należą pochodne nitrocelulozy, chlorokauczuku, chlorowanych żywic poliwinylowych i szelaku.
  2. Materiały malarskie tworzące powłokę na skutek procesów chemicznych przebiegających w samej powłoce. Do tej grupy należą materiały schnące na powietrzu oparte na olejach roślinnych schnących oraz na żywicach modyfikowanych tymi olejami (program egzamin ustny).
  3. Materiały malarskie tworzące powlokę na skutek reakcji chemicznych w podwyższonych temperaturach, zwykle powyżej 80°C, tj. ok. 350 K (wyroby lakierowe piecowe). Do tej grupy należą materiały sporządzane na bazie żywic termoutwardzalnych: lakiery i emalie fenolowo-for- maldehydowe, melaminowo-formaldehydowe, alkidalowe i epoksydowe. Ze względu na rodzaj substancji błonotwórczej (a właściwie substancji błonotwórczej stanowiącej składnik podstawowy, ponieważ najczęściej powłokę lakierową tworzy nie jedna, lecz kilka substancji) materiały malarskie dzieli się na: olejne, olejno-żywiczne, celulozowe, spirytusowe, asfaltowe i bitumiczne, poliwinylowe, epoksydowe, chlorokauczukowe, poliestrowe, poliuretanowe i silikonowe (opinie o programie).

Podstawowymi składnikami błonotwórczymi w tej grupie wyrobów są oleje zoślinne schnące oraz żywice syntetyczne lub naturalne modyfikowane tymi olejami. W związku z tym wśród materiałów malarskich olejnych można wyróżnić:

  • wyroby olejne wytwarzane na bazie oleju lnianego, tungowego (olej z drzewa chińskiego), oraz na bazie różnego rodzaju pokostów (pokost zwykły, polipokost),
  • wyroby olejno-żywiczne produkowane na olejach roślinnych schnących modyfikowanych żywicami syntetycznymi (np. alkilofenolowo-formaldehydowe, tzw. żywice „stuprocentowe”) i naturalnymi (np. kalafonia, asfalty, kopale) (segregator aktów prawnych).

W zależności od ilości oleju w stosunku do składnika żywicznego w spoiwie rozróżniamy materiały malarskie tłuste, średniotłuste i chude. Wyroby tłuste, zawierające znaczną ilość oleju, są bardzo elastyczne, odporne na działanie czynników atmosferycznych, wykazują niewielką twardość oraz długi czas schnięcia. Natomiast wyroby chude, w których ilość oleju jest niewielka, tworzą powłoki o nieznacznej elastyczności, twarde i mało odporne na działanie czynników atmosferycznych. Schnięcie wyrobów olejnych ma charakter fizyczny (odparowanie części lotnych) i chemiczny (utlenianie, polimeryzacja). Szybkość wysychania zależy od rodzaju oleju (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami