Blog

Specjalność elektryczna zdjęcie nr 2
11.01.2023

Fenolowe żywice samotwardniejące

W artykule znajdziesz:

Specjalność elektryczna zdjęcie nr 3
Fenolowe żywice samotwardniejące

Obecnie rozróżnia się trzy kierunki otrzymywania drobnoporowatych form z tworzyw sztucznych: 1) zagęszczanie przez prasowanie wibracyjne i nagrzewanie sproszkowanych tworzyw sztucznych (sposób opisany wyżej),

2) wiązanie pod ciśnieniem materiałami syntetycznymi pasywnych materiałów porowatych (talku, ziaren kwarcowych, proszków szklanych itp.),

3) wymywanie rozpuszczalnych soli z mieszanin z materiałem syntetycznym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ostatni kierunek nadaje się jedynie do otrzymywania porowatych przesłon. Spoiwem może być wspomniany poprzednio polichlorek winylu, żywice epoksydowe, fenolowe żywice samotwardniejące i in. Zadanie zautomatyzowania procesu technologicznego wyłoniło potrzebę stworzenia takich materiałów, które mogłyby służyć jako forma przy formowaniu plastycznym i jednocześnie jako podstawka w procesie szybkościowego suszenia, połączonego z pierwszym szybkościowym wypalaniem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pozwoliłoby to wyeliminować operacje przestawiania wyrobów i ogromnie przyspieszyłoby proces technologiczny. Badania poszły w kierunku wykorzystania materiałów o charakterze krzemionkowym,” tlenkowym i metalowym, trwałych w dostatecznie wysokich temperaturach. W ten sposób Bondarienko wypróbował masy z gliny i szklisto- krystalicznego żużla (80% żużla szklistokrystalicznego) z wypalaniem form w temperaturze 980°C, wykazując ich wysoką wytrzymałość, odporność termiczną i możliwość eksploatacji do temperatury 800°C (uprawnienia budowlane).

Istnieje szereg patentów zagranicznych z zastosowaniem spiekanych proszków metalowych, wollastonitu na spoiwie z cementu glinofosforanowego i in. W GIKI opracowano materiały na bazie wypełniaczy mineralnych (tlenek glinowy, szamot, glina) i spoiwa krzemoorganiczneego, np. krzemianu etylu, zdolnego do hydrolizy i tworzenia polimeru krzemionki, bardzo aktywnej i lekko reagującej podczas ogrzewania z wypełniaczem (program egzamin ustny).

Wykładzinowe materiały ceramiczne

Hydroliza może przebiegać w różnych warunkach. Możliwy jest następujący zestaw do hydrolizy: 00% krzemianu etylu, 20% alkoholu etylowego, 20% wody, 5% roztworu kwasu solnego (ponad 100%). Końcowy produkt hydrolizy stanowi substancję spolimeryzowaną, która podczas następnego wypalania wykonanej formy reaguje z wypełniaczem (opinie o programie).

Formy takie są trwałe, lekkie, cienkościenne, mogą wytrzymywać temperaturę wypalania wyrobów ,,na biskwit” i odznaczają się bardzo dużą wielokrotnością użycia, mając lepsze właściwości pod względem odsysania wilgoci. Ceramiczne materiały ogniotrwałe stosowane w nowoczesnych piecach do wypalania wyrobów ceramicznych mogą być podzielone na trzy grupy: 1) wykładzinowe, 2) instalacyjne, 3) transportujące.

Stosuje się je do wykładania ścian i sklepienia pieców’ oraz trzonu wózków. W zależności od zastosowania wykładziny różnią się właściwościami. Wykładziny ścian i sklepienia pieców znajdują się w stałych warunkach oddziaływania temperatury, środowisk gazowych i obciążeń mechanicznych i dlatego są mniej narażone na niszczące oddziaływania, podczas gdy wykładzina wózków znajduje się w zmiennych warunkach eksploatacji i powinna być wytrzymała, lekka, ogniotrwała i odporna termicznie, czyli odznaczać się właściwościami, których współistnienie w jednym i tym samym materiale jest rzeczą trudną (segregator aktów prawnych).

Do murowania ścian, sklepienia i kanałów w miejscach ich bezpośredniego stykania się z golącymi gazami stosuje się głównie materiały ogniotrwałe szamotowe (COST 4385-68) o ogniotrwałości nie niższej niż 1730°C, zawierające tlenku glinowego od 28 do 45%, o porowatości otwartej rzędu 24% i wytrzymałości na ściskanie rzędu 20 MN/m2 (200 kG/cm2) (promocja 3 w 1).

Do murowania pomocniczych części pieca, ale nieznacznie obciążonych w miejscach stykania się z gorącymi gazami, stosuje się lekkie wyroby szamotowe klasy SzŁ lub KŁ (kaolinowe) o gęstości pozornej 1,3 Mg/m3 (g/cm3), ogniotrwałości nic mniejszej niż 1730°C i wytrzymałości na ściskanie odpowiednio 4,5 MN/m2 (45 kG/cm2) i 3,5-r-3 MN/m2 (35-r30 kG/cm2), nadające się do eksploatacji w temperaturze nie wyższej niż 1400°C (GOST 5040-68).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Specjalność elektryczna zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Specjalność elektryczna zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Specjalność elektryczna zdjęcie nr 8 Specjalność elektryczna zdjęcie nr 9 Specjalność elektryczna zdjęcie nr 10
Specjalność elektryczna zdjęcie nr 11
Specjalność elektryczna zdjęcie nr 12 Specjalność elektryczna zdjęcie nr 13 Specjalność elektryczna zdjęcie nr 14
Specjalność elektryczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Specjalność elektryczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Specjalność elektryczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami