Blog

23.04.2020

Filary betonowe

W artykule znajdziesz:

Filary betonowe

Filary betonowe

Filary betonowe mostów na dużych rzekach przyjęto do dzisiaj licować kamieniem dla zabezpieczenia ich powierzchni od zniszczenia przez krę lub przez wymywanie rozpuszczalnych składników zaprawy cementowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Wraz z rozwojem technologii betonu zabezpieczenia te stają się coraz mniej potrzebne.

Jesteśmy w stanie wykonywać filary narażone na działanie kry i wody z betonów dostatecznie szczelnych i wytrzymałych, aby zapewnić filarom trwałość. Również izbice są elementem zanikającym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Filary z betonu uzbrojonego mogą być bowiem dostatecznie odporne na uderzenia kry, nawet gdy nie posiadają izbic. Sprawdzenie wytrzymałości filarów na uderzenie lub napór kry wskazuje, że stosunkowo niewdelką ilością uzbrojenia, nawet przy niewielkich wymiarach poprzecznych filara, można dać mu dostateczną wytrzymałość na zginanie, ścinanie i uderzenia wywoływane przez krę. Naśladownictwo form budownictwa drewnianego w konstruowaniu filarów betonowych uzbrojonych jest widoczne szczególnie w przypadkach filarów wykonywanych z pali betonowych. Pale wbite w jeden lub dwa rzędy rozkuwano nad poziomem wody wypuszczając ich uzbrojenie i łącząc je z uzbrojeniem slupów, stanowiących przedłużenie pali, stężeń poprzecznych i ukośnych (uprawnienia budowlane). To naśladownictwo konstrukcyj drewnianych było łatwe do wykonania, ze względu na możność naśladowania wszelkich form w konstrukcjach betonowych.

Nie odpowiadało ono jednak głównym wartościom tych ustrojów, to jest możliwości wykonywania elementów o dużych przekrojach i monolitycznego ich łączenia (program egzamin ustny). W filarach drewnianych zmuszeni jesteśmy dostosowywać wymiary elementów do wymiarów materiału drzewnego, natomiast w filarach betonowych jesteśmy całkowicie niezależni w wymiarowaniu. Konieczność dostosowywania elementów konstrukcyj drewnianych do wymiarów materiału drzewnego nie pozwala na uzyskanie konstrukcyj monolitycznych. Naśladowanie konstrukcji drewnianych w betonowych niepotrzebnie rozdrabnia elementy, zwiększa powierzchnię deskowania, utrudnia uzbrojenie i betonowanie (opinie o programie).

Krawędzie

Z tych względów nikt już teraz nie naśladuje w konstrukcjach betonowych form budownictwa drewnianego. Przyczyniło się do tego również wprowadzenie pali betonowych o większych średnicach, odbiegających znacznie od wymiarów pali drewnianych.
Własne formy konstrukcyjne w budowie filarów mostów betonowych wyodrębniano stopniowo w drodze kolejnych uproszczeń konstrukcyj, unikania zbędnych elementów, dochodzenia do właściwych wymiarów. Ta droga powolnej ewolucji doprowadziła obecnie do wyodrębnienia form filarów, w których podstawowymi elementami są ściany lub słupy. W formach tych widoczne są następujące dążenia:
- zastępowanie elementów o dużych przekrojach pełnych przez elementy cienkościenne,
- zmniejszenie liczby elementów.
Pierwsze dążenie występuje w różnych odmianach. Najwcześniej, bo już w latach 1910-H920, zaczęto zastępować dawne filary o przekrojach pełnych przez filary złożone z cienkich ścian uzbrojonych, łączonych w prostopadłościany puste wewnątrz lub też w przekroje teowe i dwuteowe (segregator aktów prawnych. Ten sposób budowy umożliwiał uzyskanie dużej sztywności filarów i unikanie jednocześnie wpływów skurczu betonu w wielkich, pełnych przekrojach.
Dalszym etapem rozwoju form filarów betonowych było przejście do łączenia przęseł z filarami bez łożysk. Skłoniło to do zmniejszenia sztywności filarów dla umożliwienia dostosowywania ich wygięć od odkształceń przęseł. W ten sposób powstały filary o cienkich ścianach betonowych, uzbrojonych siatkami pod obu powierzchniami bocznymi

. Zależnie od sposobu połączenia ścian z przęsłami i fundamentem, przekroje ich zachowywano niezmienne wzdłuż wysokości lub też dostosowywano do zmienności momentów. Bezprzegubowe połączenie przęseł wymagało wytworzenia łagodnych przejść między ścianami filara i dolnymi krawędziami przęseł dla uniknięcia koncentracji naprężeń. Ustawiając ściany filarów wiaduktów na fundamentach starano się unikać przenoszenia momentów na te fundamenty. Dlatego ściany ustawiano przegubowo (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami