Blog
Filtr absorpcyjny
W artykule znajdziesz:
Filtr absorpcyjny
Filtr absorpcyjny - filtr optyczny działający dzięki wykorzystaniu absorpcji promieniowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Filtr akustyczny - czwómik akustyczny, który w określonych pasmach częstotliwości przepuszcza, a w innych tłumi energię akustyczną.
Filtr algebry Boole’a - podzbiór algebry Boole’a spełniający warunki: jeśli aeF i a^b, to beF, jeśli a,beF, to anbeF.
Filtr antenowy - układ filtrów elektrycznych złożonych z cewek i kondensatorów, stosowany do przyłączenia 2 lub 3 anten krótkofalowych lub ultrakrótkofalowych do pojedynczej linii przesyłowej.
Filtr bakteryjny - filtr do oddzielania bakterii od zawierającego je środowiska płynnego (wody, surowicy itp.); do budowy f.b. używa się głównie ziemi okrzemkowej, nieglazurowanej porcelany, włókien azbestowych stosuje się przede wszystkim w laboratoriach mikrobiologicznych i przy produkcji leków.
Filtr barwny, filtr selektywny, filtr wybiorczy - filtr optyczny do wydzielania określonych obszarów promieniowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Filtr ceramiczny - filtr o przegrodzie filtracyjnej ceramicznej, służący do oczyszczania cieczy gorących i chemicznie agresywnych.
Filtr ciemniowy - filtr stosowany w lampach ciemniowych eliminujący całkowicie lub częściowo tę część widma źródła światła, która działa na emulsję lub materiał światłoczuły.
Filtr ciśnieniowy - filtr, w którym przesączanie cieczy przez przegrodę filtracyjną jest spowodowane nadciśnieniem wytworzonym przed przegrodą.
Filtr dławikowy - filtr elektryczny małej częstotliwości z dławikami włączonymi szeregowo oraz kondensatorem włączonym równolegle; ponieważ oporność, jaką przedstawiają dławiki, rośnie wraz z częstotliwością, to filtr praktycznie przepuszcza tylko małe częstotliwości (uprawnienia budowlane).
Filtr dolnoprzepustowy - filtr elektryczny, którego pasmo przepustowe rozciąga się od zera do częstotliwości granicznej, a pasmo tlumieniowe - od tej częstotliwości do nieskończoności.
Filtr drabinkowy - filtr elektryczny o strukturze czwómika drabinkowego.
Filtr dynamiczny - filtr, w którym wydzielanie zanieczyszczeń odbywa się na zasadzie oddziaływania na nie określonych sil (masowych, elektrostatycznych, magnetycznych itp.).
Filtr elektromechaniczny - układ składający się z pewnej liczby elementów mechanicznych (np. w postaci prętów, krążków lub płytek) sprzęgniętych mechanicznie, zaopatrzony na wejściu i wyjściu w przetworniki elektromechaniczny i mechanoelektryczny do celów przenoszenia energii elektrycznej znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie dotychczas stosowane są filtry kwarcowe; są one jednak bardziej wytrzymałe mechanicznie, prostsze układowo, tańsze w produkcji.
Filtr elektrostatyczny
Filtr elektrostatyczny - elektrofiltr (program egzamin ustny).
Filtr elektryczny - czwómik, którego tłumienność (falowa, skuteczna, wtrąceniowa lub użytkowa) jest dostatecznie mała w pewnym paśmie (lub
pasmach) częstotliwości, a dostatecznie duża w innym paśmie (lub pasmach) częstotliwości.
Filtr falowodowy - urządzenie falowodowe, które z całego zbioru fal rozchodzących się w falowodzie przepuszcza albo określony rodzaj fal (w zależności od struktury pola elektromagnetycznego) - f.f. rodzaju fal, albo fale o określonej częstotliwości - częstotliwościowy.
Filtr fotograficzny - filtr optyczny zmieniający wskutek selektywnej absorpcji skład spektralny światła przepuszczonego; f.f. nakłada się na obiektyw aparatu fotograficznego lub na źródło światła.
Filtr górnoprzepustowy - filtr elektryczny, którego pasmo tłumieniowe rozciąga się od zera do częstotliwości granicznej, a pasmo przepustowe - od tej częstotliwości do nieskończoności.
Filtr grawitacyjny - filtr, w którym przesączanie cieczy przez przegrodę filtracyjną jest spowodowane ciśnieniem hydrostatycznym (opinie o programie).
Filtr holenderski - jeden z najprostszych filtrów workowych używany w przetwórstwie owocowo-warzywnym, złożony z kilku worków wykonanych z mocnej tkaniny lnianej lub bawełnianej; filtrowanie przez może być połączone z filtrowaniem przez ziemię okrzemkową, azbest i inne materiały, które w postaci rozdrobnionej dodaje się do soku; po przefiltrowaniu pierwszej partii soku dodany matenał tworzy warstwę filtracyjną na filtrze workowym i zwiększa dokładność filtrowania.
Filtr igłowy - igłofiltr.
Filtr interferencyjny - filtr świetlny działający dzięki wykorzystaniu interferencji światła w cienkich płytkach lub błonkach.
Filtr kanałowy - w krotnicy filtr środkowoprzepustowy do wydzielania widma jednego kanału z produktów modulacji albo z widma grupy kanałów.
Filtr kierunkowy - w zestroju jednotorowym różnokanałowym filtr wydzielający widmo kanałów jednego kierunku transmisji (segregator aktów prawnych).
Filtr koalescencyjny - urządzenie, w którym prowadzony jest proces koalescencji.
Filtr kompensacyjny - filtr do odpowiedniego zróżnicowania jasności barw na zdjęciu.
Filtr kondensatorowy - filtr elektryczny wielkiej częstotliwości z kondensatorami włączonymi szeregowo oraz z cewką indukcyjną dołączoną równolegle; ponieważ opór kondensatorów maleje wraz ze wzrostem częstotliwości, filtr nie przepuszcza małych częstotliwości oraz prądu stałego.
Filtr kontrastujący - filtr służący przy fotografowaniu do rozjaśniania pewnej grupy przedmiotów barwnych przy jednoczesnym przytłumieniu innych nie przywraca wrażenia naturalnego stosunku jasności przedmiotów o różnym zabarwieniu , lecz wprowadza zupełnie inną skalę ich jasności.
Filtr korekcyjny - filtr służący przy fotografowaniu do zmiany wzajemnej odpowiedniości luminancji przedmiotów barwnych przy fotografii czarno-białej, w celu otrzymania reprodukcji wywołującej podobne wrażenie wzrokowe, jakie wywołuje fotografowany obraz; konieczność stosowania jest spowodowana najczęściej różnym stopniem czułości emulsji na poszczególne zakresy widma (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32