Blog
Flotowalność
W artykule znajdziesz:
Flotowalność
Flotowalność - podatność materiałów na wzbogacanie flotacyjne.
Flotownia - oddział zakładu przemysłowego, w którym przeprowadza się flotację (program uprawnienia budowlane na komputer).
Flotownik, maszyna flotacyjna - aparat służący do przeprowadzania procesu flotacji.
Flotownik agitacyjny - flotownik, w którym napowietrzanie zawiesiny przeprowadza się przy pomocy powietrza zasysanego przez wirnik flotownik powietrzny, flotownik pneumatyczny - flotownik, w którym doprowadzone powietrze napowietrza i miesza zawiesinę.
Flotylla - (1) grupa statków rybackich lub sportowych; (2) większy zespół okrętów wojennych, zwłaszcza lekkich, jak niszczyciele, trałowce, ścigacze.
Fluatowanie -impregnowanie elementów budowlanych, narażonych na wpływy atmosferyczne i chemiczne, za pomocą wodnych roztworów soli kwasu krzemowo-fluoro-wodorowego (fiuatów) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Fluencjacząstek - wielkość równa ilorazowi d/V przez da, gdzie dN jest liczbą cząstek, które weszły do kuli o polu koła wielkiego da; jednostką jest m 2.
Fluencja energii - wielkość równa ilorazowi dEfi przez da, gdzie d£/, jest sumą energii, z wyłączeniem energii spoczynkowych cząstek, które weszły do kuli o polu koła wielkiego da; jednostką jest J • m 1.
Fluidyfikacja - rozluźnianie struktury pyłów mających tendencje do zbrylania się; polega na dodawaniu niewielkiej ilości substancji.
Fluidyzacja 1 - proces tworzenia się zawiesiny drobnych cząsteczek ciał stałych w płynie (najczęściej gazie) przepływającym z dołu do góry intensyfikuje procesy fizyczne i chemiczne fluidyzacja 2, powlekanie fluidyzacyjne - sposób wytwarzania powłok przeciwkorozyjnych i dekoracyjnych przez umieszczenie oczyszczonego i nagrzanego przedmiotu w komorze z zawiesiną proszku materiału powłokowego (tworzywa termoplastycznego, metalu lub materiału ceramicznego) w strumieniu gazu płynącego do góry (uprawnienia budowlane).
Fluidyzacja elektrostatyczna - fluidyzacja 2, przy której cząstki zawiesiny są naładowane w polu elektrycznym i przyciągane do uziemionego przedmiotu powlekanego fluidyzator - aparat do przeprowadzania fluidyzacji; wysoki, cylindryczny aparat z dnem porowatym, do którego od dołu wprowadza się płyn - czynnik fluidyzacyjny; strumień płynu przepływa przez warstwę leżących na porowatym dnie aparatu cząstek stałych lub natrafia na swej drodze na wprowadzany do dolnej części aparatu materiał ziarnisty i powoduje wytworzenie gęstej zawiesiny.
Fluksometr - strumieniomierz magnetoelektryczny.
Fluksy - substancje bitumiczne, ciekłe i nielotne, stosowane jako dodatki obniżające temperaturę mięknienia i zwiększające penetrację innych substancji bitumicznych.
Fluktuacja
Fluktuacja - przypadkowe odchylenia dowolnych wielkości od ich wartości średnich (program egzamin ustny).
Fluometr płytkowy - przyrząd do pomiaru wskaźnika rozlewu farb półciekłych i mazistych; zasada
oznaczania wskaźnika rozlewu polega na pomiarze promieniowania plamy określonej objętości badanej farby umieszczonej między płytkami pomiarowymi (pod obciążeniem lub bez) w stałej temperaturze.
Fluon - policzterofluoroetylen fluor, F - pierwiastek chemiczny VII grupy głównej układu okresowego (fluorowce), liczba atomowa 9, niemetal, zielono-żółty gaz, aktywny chemicznie - łączy się prawie ze wszystkimi pierwiastkami; na organizm ludzki działa szkodliwie (niszczy śluzówkę); w przyrodzie występuje w połączeniach - fluorkach (fluoryt) oraz w innych złożonych minerałach (np. w apatytach); znajduje zastosowanie w przemyśle organicznym, np. do wyrobu chemicznie bardzo odpornych mas plastycznych, do impregnowania drewna, w przemyśle szklarskim, metalurgii fluorek amonowy, NH*F - biała substancja krystaliczna o silnym zapachu amoniaku, otrzymywana przez reakcję wodorotlenku amonowego i kwasu fluorowodorowego, a następnie krystalizację jest stosowany w chemii analitycznej, metalurgii, galwanotechnice, do trawienia szkła (opinie o programie).
Fluorek krzemowo-sodowy - fluorokrzemian sodowy.
Fluorek sodowy, NaF - biały, krystaliczny proszek, słabo rozpuszczalny w wodzie, otrzymywany przez wprowadzenie fluorowodoru do roztworu wodorotlenku sodowego lub węglanu sodowego jest stosowany do impregnowania drewna, jako środek bakteriobójczy w przemyśle fermentacyjnym, jako topnik i in.
Fluorek uranowy - sześciofluorek uranu fluorek winylu, fluoroetylen, CH2: CHF - gaz o specyficznym zapachu, bezbarwny, otrzymywany z acetylenu przez ogrzewanie z HF; stosowany jako monomer do otrzymywania polimeru oraz kopolimerów fluorku winylu z innymi monomerami.
Fluoren, CuH|0 - węglowodór aromatyczny, bezbarwna substancja krystaliczna, nierozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w rozpuszczalnikach organicznych; f. występuje w smole pogazowej, jest stosowany do wyrobu barwników i insektycydów (segregator aktów prawnych).
Fluoresceins, C20H12O5 - związek organiczny, pochodna ksantenu, pomarańczowo-czerwona substancja krystaliczna otrzymywana przez kondensację rezorcyny z bezwodnikiem ftalowym; stosowana w postaci uraniny (soli sodowej) jako wskaźnik fluorescencyjny w ratownictwie morskim.
Fluorescencja - luminescencja polegająca na emisji światła przy przechodzeniu atomów lub cząsteczek ze stanu elektronowego wzbudzonego do niższego energetycznie stanu elektronowego o tej samej multipletowości; f. charakteryzuje się bardzo krótkim czasem trwania.
Fluorki - związki zawierające fluor ujemnie jednowartościowy; otrzymuje się je działając kwasem fluorowodorowym na odpowiednie zasady; należą do związków trwałych, stosowane są w metalurgii jako topniki (CaF2, Na3AlF6), w przemyśle ceramicznym i szklarskim, jako środki dezynfekcyjne i owadobójcze; f. stanowią surowiec do otrzymywania fluorowodoru, z którego wytwarza się wolny fluor (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32