Blog
Folia górnicza z PCW
W artykule znajdziesz:
Folia a, grubości 1.0-2,0 mm, produkowana przez Zakłady Chemiczne „Oświęcim”, stosowana jest głównie jako izolacja chemoodporna. Można ją również stosować jako izolację przeciwwodną. Podłoże pod folię należy przygotować zgodnie z poprzednio podanymi warunkami wykonania podłoża pod izolacje z folii z PCW, a następnie dwukrotnie zagruntować roztworem asfaltowym (jak pod izolacje asfaltowe). Przy izolowaniu podłoży o skomplikowanych kształtach folię należy dopasować do tych kształtów przycinając na odpowiednie odcinki, a następnie ponownie zwinąć w rolki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Folię antykorozyjną z PCW klei się do podłoża lepikiem asfaltowym bez wypełniaczy na gorąco wg zasad podanych przy omówieniu klejenia folii bitumoodpornych. Jeśli izolacja z folii stanowi zabezpieczenie przed wodą nie wywierającą ciśnienia hydrostatycznego, zakłady można skleić lepikiem. Powinny one mieć w tym przypadku szerokość nie mniejszą niż 10 cm. Gdy izolacja z folii stanowi zabezpieczenie przed wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne, należy arkusze folii łączyć na zakłady szerokości ok. 5 cm klejąc je odpowiednim klejem lub „spawając na zimno”. Arkuszy technicznej folii antykorozyjnej z PCW nie należy łączyć przez spawanie zakładów gorącym powietrzem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Folia ta (producent: Zakłady Tworzyw Sztucznych „Erg" w Oławie), grubości 1,2-2,0 mm należy do gatunku folii tzw. zwykłych i nie ma zwiększonej odporności na bitumy. Do jej przyklejania nie należy stosować asfaltu i lepików asfaltowych. Folię górniczą można stosować jako jedno- lub dwuwarstwowe izolacje , przeciwwodne układane luzem lut przyklejane do podłoża (uprawnienia budowlane).
Sprawdzenie szczelności
Szczelność folii górniczej nie jest sprawdzana fabrycznie, w związku z czym zaleca się przed użyciem skontrolować jej szczelność za pomocą in- duktora iskrowego. Można do tego celu zastosować induktor wykonany sposobem warsztatowym lub induktor firmowy np. typu PP03 produkcji P6H Fein- werktechnik (NRD) o zakresie napięć do 40 kV (program egzamin ustny).
Sprawdzenie szczelności polega na ułożeniu folii na metalowej płycie i wodzeniu po jej powierzchni długą szczotką induktora włączonego do sieci elektrycznej. Przy grubości folii 1,0-2,0 mm induktor powinien być nastawiony na napięcie 25 kV, a przy foliach grubszych - na napięcie odpowiednio wyższe.
W miejscach nieszczelności folii powstaje przebicie elektryczne, któremu towarzyszą iskra i lekki trzask. Miejsca te należy oznaczyć pisakiem (np. kredą), a następnie nakleić na nie łaty. Folię należy kleić do suchego, niegruntowanego podłoża systemem „mokre do mokrego", np. przy użyciu kleju Izo- kol 104 + Izocyn PT-100 (opinie o programie).
Przy układaniu folii luzem izolację można wykonywać na wilgotnym podłożu. Dwuwarstwowe izolacje z folii górniczej zaleca się stosować jako zabezpieczenia przeciwwodne narażone na działanie: a) dużych wahań temperatury (np. izolacje stropów nad podziemnymi garażami, szczególnie gdy na stropie usytuowany jest plac parkingowy, nawierzchnia uliczna itp.), b) wody wywierającej ciśnienie hydrostatyczne (segregator aktów prawnych).
W tym drugim przypadku, przy wysokości słupa wody ponad 3 m, wskazane jest folię kleić również do podłoża. W izolacji dwuwarstwowej (zarówno układanej luzem, jak i klejonej do podłoża) warstwy folii należy kleić między sobą łącząc arkusze na zakłady z przesunięciem ich w poszczególnych warstwach o 1/2 szerokości folii. Dobre wyniki uzyskuje się stosując do klejenia folii z folią kleje poliuretanowe. Zakłady folii górniczej można łączyć przez klejenie, „spawanie na zimno" albo przez spawanie gorącym powietrzem.
Ochrona izolacji z PCW. Izolacje z folii z PCW należy chronić przed uszkodzeniem mechanicznym w czasie wykonywania dalszych robót budowlanych, np. układania zbrojenia warstw dociskowych lub betonów konstrukcyjnych. Ochronę taką może stanowić warstwa grubości ok. 2 cm z zaprawy cementowej, ułożona na izolacji poziomej. Po stwardnieniu tej warstwy zakłada się zbrojenie i wykonuje dalsze betonowanie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32