Blog
Folie polietylenowe uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Folie polietylenowe uprawnienia budowlane
Folie polietylenowe (ang. Alkathene, Polythene) produkuje się o grubości 0,03-0,2 mm i szerokości do 1,5 metra. Są one wodo-i paroszczelne oraz odporne na korozję chemiczną. Nie tracą elastyczności w niskich temperaturach (do -70°C) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wadą folii polietylenowych jest ich niezbyt dobra odporność na starzenie. W budownictwie używa się ich do izolacji fundamentów, do prowizorycznego szklenia i osłony przed opadami atmosferycznymi prowizorycznych składów i magazynów materiałów oraz sprzętu budowlanego, a także wykładania form dla elementów betonowych i gipsowych, dzięki czemu uzyskują one gładką błyszczącą powierzchnię (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W celu uzyskania monolitycznych dużych płaszczyzn można folie polietylenowe łączyć ze sobą metodą zgrzewania, np. prasując je przez papier gorącym żelazkiem o temp. 90-130°C.
W kraju produkuje się folie polietylenowe z importowanego polietylenu wysokociśnieniowego. Wymiary handlowe - szerokość rękawa 80-1000 mm, grubość 0,03- 0,5 mm. Producent: Warszawska Fabryka Tworzyw Sztucznych oraz Pomorskie Zakłady Tworzyw Sztucznych w Wąbrzeźnie (uprawnienia budowlane).
Folie polichlorowinylowe. Do izolowania fundamentów budynków przed działaniem wód gruntowych stosuje się folie polichlorowinylowe otrzymywane z polichlorku winylu suspensyjnego.
Według DIN 53370 minimalna szerokość arkusza powinna wynosić 1 m, a długość 7 m. Materiał powinien mieć jednolitą grubość. Wydłużenie przed zerwaniem powinno wynosić co najmniej 50%, a wytrzymałość na rozerwanie przy temp. 60°C co najmniej 50 kG/cm2. Nasiąkliwość po 100 dniach przetrzymywania w wodzie nie powinna przekraczać 0,5%. Najczęściej przy izolacji poziomej materiał wykłada się swobodnie bez przyklejania jednowarstwowo.
Jeżeli w pewnych przypadkach niezbędne jest połączenie materiału izolacyjnego z podłożem, wówczas stosuje się przyklejanie lepikiem bitumicznym na gorąco (program egzamin ustny). Temperatura lepiku w momencie jego rozprowadzania nie powinna przekraczać 100°C. Przy izolowaniu powierzchni pionowych, np. czołowych ścian mostów, stosuje się przyklejanie klejem na superchlorku winylu (np. klej winylowy nr 1, 2 lub 3 produkcji Spółdzielni Pracy „Argon” w Łodzi).
Styki między arkuszami
Styki między arkuszami łączy się na zakładkę przez spawanie. Folie polichlorowinylowe o grubości 2-3 mm stosuje się za granicą (np. w NRD) również jako pokrycia dachowe (opinie o programie). Powinny one być zmiękczane plastyfikatorami zabezpieczającymi odpowiednią elastyczność materiału w temp. do - 20°C.
Szkło organiczne, poliestry zbrojone włóknem szklanym.
Tworzywa sztuczne przezroczyste, tzw. szkła organiczne, znajdują w budownictwie, mimo wysokiej ceny, coraz większe zastosowanie do wykonywania przezroczystych przegród zewnętrznych i wewnętrznych, oranżerii, świetlików i kołpaków dachowych, daszków nad witrynami
sklepowymi, balustrad balkonowych i schodowych itp. Do powyższych celów wykorzystuje się przede wszystkim polimetakrylan metylu, przezroczysty polichlorek winylu oraz poliestry zbrojone włóknem szklanym.
Polimetakrylan metylu charakteryzuje się najlepszymi własnościami optycznymi (91-92% przepuszczalności światła), ale jest bardzo drogi i dlatego może być stosowany tylko do celów luksusowych.
Polichlorek winylu nadaje się wprawdzie do produkcji płyt prześwitujących, jest trudno palny i stosunkowo tani, ale ma tę wadę, że wykazuje zbyt niską wytrzymałość cieplną (poniżej 60°C) oraz żółknie pod wpływem światła, co ogranicza jego stosowanie tylko do celów wewnętrznych (np. do przeświecających plafonów). Natomiast poliestry zbrojone włóknem szklanym nadają się do stosowania tak wewnątrz, jak i zewnątrz budynków (podobnie jak wyroby z żywic akrylowych) (segregator aktów prawnych).
W porównaniu z polimetakrylanem metylu są one mniej przezroczyste (przepuszczają do 85% światła widzialnego), dlatego rzadko używa się ich do szklenia zwykłych okien, doskonale jednak nadają się w postaci płyt falistych na świetliki w halach fabrycznych i biurowych, korytarzach wewnętrznych i na balustrady balkonowe i schodowe.
Szkło akrylowe (pleksiglas lub szkło organie z n e). Jest to produkt polimeryzacji blokowej estru metylowego kwasu metakrylowego w obecności inicjatorów.
Produkuje się je w postaci bezbarwnych, przezroczystych płyt (również zabarwionych na rozmaite kolory), bloków, rur itp. jak również specjalnych gatunków szkła, dających miękkie, rozproszone światło (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32