Folie polietylenowe uprawnienia budowlane

Folie polietylenowe uprawnienia budowlane

Folie polietylenowe (ang. Alkathene, Polythene) produkuje się o grubości 0,03-0,2 mm i szerokości do 1,5 metra. Są one wodo-i paroszczelne oraz odporne na korozję chemiczną. Nie tracą elastyczności w niskich temperaturach (do -70°C) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wadą folii polietylenowych jest ich niezbyt dobra odporność na starzenie. W budownictwie używa się ich do izolacji fundamentów, do prowizorycznego szklenia i osłony przed opadami atmosferycznymi prowizorycznych składów i magazynów materiałów oraz sprzętu budowlanego, a także wykładania form dla elementów betonowych i gipsowych, dzięki czemu uzyskują one gładką błyszczącą powierzchnię (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W celu uzyskania monolitycznych dużych płaszczyzn można folie polietylenowe łączyć ze sobą metodą zgrzewania, np. prasując je przez papier gorącym żelazkiem o temp. 90-130°C.

W kraju produkuje się folie polietylenowe z importowanego polietylenu wysokociśnieniowego. Wymiary handlowe - szerokość rękawa 80-1000 mm, grubość 0,03- 0,5 mm. Producent: Warszawska Fabryka Tworzyw Sztucznych oraz Pomorskie Zakłady Tworzyw Sztucznych w Wąbrzeźnie (uprawnienia budowlane).

Folie polichlorowinylowe. Do izolowania fundamentów budynków przed działaniem wód gruntowych stosuje się folie polichlorowinylowe otrzymywane z polichlorku winylu suspensyjnego.
Według DIN 53370 minimalna szerokość arkusza powinna wynosić 1 m, a długość 7 m. Materiał powinien mieć jednolitą grubość. Wydłużenie przed zerwaniem powinno wynosić co najmniej 50%, a wytrzymałość na rozerwanie przy temp. 60°C co najmniej 50 kG/cm2. Nasiąkliwość po 100 dniach przetrzymywania w wodzie nie powinna przekraczać 0,5%. Najczęściej przy izolacji poziomej materiał wykłada się swobodnie bez przyklejania jednowarstwowo.

Jeżeli w pewnych przypadkach niezbędne jest połączenie materiału izolacyjnego z podłożem, wówczas stosuje się przyklejanie lepikiem bitumicznym na gorąco (program egzamin ustny). Temperatura lepiku w momencie jego rozprowadzania nie powinna przekraczać 100°C. Przy izolowaniu powierzchni pionowych, np. czołowych ścian mostów, stosuje się przyklejanie klejem na superchlorku winylu (np. klej winylowy nr 1, 2 lub 3 produkcji Spółdzielni Pracy „Argon” w Łodzi).

Styki między arkuszami

Styki między arkuszami łączy się na zakładkę przez spawanie. Folie polichlorowinylowe o grubości 2-3 mm stosuje się za granicą (np. w NRD) również jako pokrycia dachowe (opinie o programie). Powinny one być zmiękczane plastyfikatorami zabezpieczającymi odpowiednią elastyczność materiału w temp. do - 20°C.
Szkło organiczne, poliestry zbrojone włóknem szklanym.

Tworzywa sztuczne przezroczyste, tzw. szkła organiczne, znajdują w budownictwie, mimo wysokiej ceny, coraz większe zastosowanie do wykonywania przezroczystych przegród zewnętrznych i wewnętrznych, oranżerii, świetlików i kołpaków dachowych, daszków nad witrynami
sklepowymi, balustrad balkonowych i schodowych itp. Do powyższych celów wykorzystuje się przede wszystkim polimetakrylan metylu, przezroczysty polichlorek winylu oraz poliestry zbrojone włóknem szklanym.
Polimetakrylan metylu charakteryzuje się najlepszymi własnościami optycznymi (91-92% przepuszczalności światła), ale jest bardzo drogi i dlatego może być stosowany tylko do celów luksusowych.

Polichlorek winylu nadaje się wprawdzie do produkcji płyt prześwitujących, jest trudno palny i stosunkowo tani, ale ma tę wadę, że wykazuje zbyt niską wytrzymałość cieplną (poniżej 60°C) oraz żółknie pod wpływem światła, co ogranicza jego stosowanie tylko do celów wewnętrznych (np. do przeświecających plafonów). Natomiast poliestry zbrojone włóknem szklanym nadają się do stosowania tak wewnątrz, jak i zewnątrz budynków (podobnie jak wyroby z żywic akrylowych) (segregator aktów prawnych).

W porównaniu z polimetakrylanem metylu są one mniej przezroczyste (przepuszczają do 85% światła widzialnego), dlatego rzadko używa się ich do szklenia zwykłych okien, doskonale jednak nadają się w postaci płyt falistych na świetliki w halach fabrycznych i biurowych, korytarzach wewnętrznych i na balustrady balkonowe i schodowe.
Szkło akrylowe (pleksiglas lub szkło organie z n e). Jest to produkt polimeryzacji blokowej estru metylowego kwasu metakrylowego w obecności inicjatorów.

Produkuje się je w postaci bezbarwnych, przezroczystych płyt (również zabarwionych na rozmaite kolory), bloków, rur itp. jak również specjalnych gatunków szkła, dających miękkie, rozproszone światło (promocja 3 w 1).

38 478

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2021 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


38 478

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2021 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !