Blog

26.09.2022

Forma architektoniczna

W artykule znajdziesz:

Forma architektoniczna

Forma architektoniczna, charakterystyczna dla niektórych z omawianych projektów odbiega od tradycyjnych form przede wszystkim z powodu zastosowania płaskich dachów, na co zresztą miał wpływ program eliminujący poddasze. Ogólnie biorąc forma architektoniczna zaczyna być bardziej funkcjonalna, ponieważ bardziej bezpośrednio wynika z funkcji. Należy zdać sobie sprawę, że łączenie segmentów w większe kubatury wprowadza inną skalę architektoniczną i w poważnym stopniu zmieni dotychczasowy charakter osiedla (program uprawnienia budowlane na komputer). W zakończeniu pragnę nawiązać do pierwszych referatów seminaryjnych, które w tezach o rozwoju sieci osiedleńczej wskazywały na konieczność skupienia zabudowy osiedli wiejskich. Tezy te są w pełni aktualne w odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego w PGR-ach.

W odosobnionych osiedlach PGR-owskich słuszne będzie wznoszenie budynków dwukondygnacjowych szeregowych, w wyjątkowych przypadkach 1-2-rodzinnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Natomiast w PGR-owskich osiedlach mieszkalnych, włączonych do zabudowy wsi, już w najbliższej perspektywie powinny być realizowane budynki mieszkalne szeregowe piętrowe, a nawet blokowe do 2. 3 lub 4 kondygnacji. Projekt drugi M4 LI stanowi na pewno „pierwszą jaskółkę" tego budownictwa i wstęp do większego i wyższego - 3-4-kondygnacjowego - budownictwa na terenach wiejskich (uprawnienia budowlane).

Urbanizacja życia wsi

Postulując skupione (skoncentrowane) PGR-owskie budownictwo mieszkaniowe na terenach osiedli wiejskich, należy rozpatrywać nie tylko ekonomiczny, lecz również socjologiczny aspekt tego problemu. Bowiem u nas podobnie jak w innych krajach występuje zanik atrakcyjności życia na wsi. zwłaszcza obecnie dla młodzieży wiejskiej. Wprawdzie zmniejszenie ilości osób zawodowo czynnych w rolnictwie jest pożądane, lecz tylko o tyle, o ile przebiega zgodnie z planem i w harmonii z innymi procesami społecznymi (program egzamin ustny). Przykłady szeregu krajów są niepokojące. Następuje niekorzystna selekcja: „starzenie" się ludności wiejskiej i pozostawanie na wsi jednostek mniej aktywnych. Toteż postulaty postępu w rolnictwie i utrzymania na wsi prężnych grup młodego pokolenia dyktują konieczność zbliżenia poziomu życia na wsi do poziomu życia w miastach, a więc urbanizacji życia wsi.

Obok typowej dotychczas ludności rolniczej pojawia się na wsi coraz więcej zawodów nierolniczych, jak mechanik. lekarz, kierownik sklepu i in. Wydaje się, że w jakiś sposób nastąpi zazębienie się problemu dostarczania mieszkań tym względnie nowym pracownikom z problemem lokowania dużego budownictwa PGR-owskiego w osiedlach wiejskich (opinie o programie). Dyskutując na temat programu mieszkania i jego wielkości oraz sposobu rozwiązania właśnie w aspekcie urbanizacji wsi i urbanizacji życia na wsi. trzeba pamiętać o tym, że problem wymaga wszechstronnego i ostrożnego podejścia. BPBW w Krakowie zainicjowało przed trzema laty akcję projektowania dla indywidualnych inwestorów na wsi. Zorganizowano kilka pracowni terenowych, które wykonują poważną część projektów. Obecnie archiwum Biura posiada około 3000 projektów budynków mieszkalnych i gospodarczych (segregator aktów prawnych).

Zgodnie z ogólnymi tendencjami dążeniem Biura jest typizacja budownictwa indywidualnego i opracowanie projektów, które rzeczywiście zaspokoiłyby większość potrzeb budujących. Obserwacja potwierdza, że obecnie istniejące projekty typowe, lansowane przez różne instytucje, a przede wszystkim przez Bank Rolny, nie zaspokajają potrzeb, a ich wprowadzanie nieraz „na siłę” daje zupełnie niezamierzone i negatywne rezultaty (promocja 3 w 1). Projekt typowy jest często pretekstem do uzyskania zezwolenia na budowę, a buduje się zupełnie co innego „po swojemu”. Przypisanie winy za ten stan budującemu czy nadzorowi budowlanemu nie prowadzi do żadnych konstruktywnych rozwiązań. Należy znaleźć właściwe podejście do projektowania projektów typowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami